Вартові порядку

Поліція vs. Міліція

05 листопада, 2015
Реформа зсередини: як стають копами

Текст – Олександра Горчинська
Фото – Наталія Кравчук

Як це було раніше

За роки незалежності України до співробітників міліції сформувалося зовсім певне ставлення. Анекдотичний образ продажного мента або даішника, з яким можна про все домовитися за певну суму грошей, у повсякденному житті дуже часто опинявся не таким вже і анекдотичним, а цілком реальним.

Промовистою демонстрацією того, як українська міліція перетворилася на закриту касту збройних, наділених владою і пов'язаних круговою порукою людей, в останні роки став цілий ряд гучних скандалів за участю правоохоронців – як, наприклад, у 2013 році у Врадіївці.

.


В 2013 году во Врадиевке милиционеры изнасиловали и жестоко избили 29-летнюю местную жительницу Ирину Крашкову. Одним из насильников оказался офицер Евгений Дрыжак

В 2013 році у Врадіївці міліціонери зґвалтували і жорстоко побили 29-річну місцеву жительку Ірину Крашкову. Одним із ґвалтівників виявився офіцер Євген Дрижак


.

З приходом до влади режиму Віктора Януковича міліція все частіше і активніше залучається до наведення порядку під час акцій протестів та вуличних мітингів. По суті, режим Януковича використовував правоохоронців для захисту самих себе, а не за прямим призначенням.

Не раз міліція виступала по одну сторону з так званими тітушками. У той же час підрозділи міліції щосили використовувалися для охорони провладних мітингів прихильників Партії Регіонів у Маріїнському парку, у так звано Антимайдані.

В цілому українські правоохоронці асоціювалися з бездіяльністю, безкарністю та хабарництвом. Народна мудрість облекла це лаконічне «Робити я не вмію, а красти я боюся, поїду я у Київ, в міліцію наймуся». Під час мітингів на адресу правоохоронців летіли вигуки A. C. A. B. від англійського All cops are bastards (всі копи – виродки) і Міліція з народом! – так протестувальники намагалися переконати міліціонерів не застосовувати силу.

Українські Робін Гуди

Реформа МВС почалася з формування патрульної поліції, яка частково перейняла на себе функції колишніх ППСників та даішників.

Запуск нової поліції пройшов 4 липня у Києві. На хвилі очікування змін нові поліцейські авансом отримали величезний кредит довіри і миттєво стали національними героями та місцевими робін гудами. Селфі з поліцейськими стало must have року. Поліція обзаводиться своїм акаунтом у Instagram і викладає туди зворушливі і героїчні фотоісторії про будні копів.

Новий український поліцейський стає фігурою багатофункціональною та майже безвідмовною. Поліцейських викликають, щоб вбити змію в парку, вгамувати сусідів, які сваряться, розібратися з власником занадто агресивної собаки, підняти п'яного з лавочки у дворі, заспокоїти батьків на зборах у школі.

..

Патруль дивує тим, що зупиняє кортеж віце-президента УЄФА Григорія Суркіса, який порушив ПДР, Toyota Camry депутата КМДА Павла Тарасюка з п'яним водієм за кермом і намагається розібратися з владикою Павлом (Лебедем) в Києво-Печерській Лаврі, який порушив правила паркування. При цьому, на відміну від традиційної міліції, патрульні поводяться підкреслено ввічливо, більшість звертається до громадян українською мовою і хабарів не беруть. Всі гучні події фіксуються на камеру і викладаються в соцмережі.

..

Слідом за Києвом патрульна поліція успішно запрацювала у Львові, Одесі та Харкові. В Ужгороді та Мукачеві, де процес відбору в поліцію курирував нардеп Мустафа Найєм, закінчується процес навчання поліцейських. Поліція вийде на вулиці міста 23 грудня.

У Луцьку, Івано-Франківську, Хмельницькому, Миколаєві та Дніпропетровську триває конкурсний відбір – там нова поліція почне роботу також в грудні. 28 вересня завершився прийом заявок на нову патрульну поліцію у Вінниці – там конкурс серед охочих одягти нову форму побив національний рекорд, склавши 34 людини на місце. До кінця листопада набір в поліцію буде оголошено в інших обласних центрах і великих містах країни.

розтяжка
Реформи зсередини
Як готують майбутніх патрульних поліцейських

Щ об подивитися зсередини, як готують майбутніх патрульних поліцейських, ми приїхали в Харківський національний університет внутрішніх справ (ХНУВС) напередодні запуску патрульної служби, який відбувся 26 вересня. Готувати поліцейських у Харкові почали 30 квітня.

В поліцейські беруть молодих чоловіків і жінок віком від 21 до 35 років. У Харкові ми застали 799 слухачів патрульної поліції, які тренуються на курсах початкової підготовки. 177 з них – дівчата, 622 – чоловіки, 68 – колишні співробітники МВС. З майже восьми сотень поліцейських – 660 мають вищу освіту.

Всі майбутні поліцейські пройшли кілька етапів відбору. Перший – General Skills Test на перевірку загальних знань, ерудиції, логічного мислення. Другий – перевірка рівня фізпідготовки. Третій і четвертий – військово-медична комісія та тестування особистих характеристик. Щоб потрапити на співбесіду, необхідно було пройти всі чотири тести.

В ході навчання, майбутні патрульні вивчають 25 дисциплін. Це і теоретичні, і практичні спеціальності: Основи діяльності патрульної служби, Кваліфікація злочинів та першочергові процесуальні дії, Охорона місця події, Тактична підготовка, Вогнева підготовка, Стресостійкість та Ефективна комунікація, Попередження насильства в сім'ї, Професійна етика та інші.

Як відбирали педагогів

Подготовка поліцейського істотно відрізняється від підготовки традиційних співробітників органів внутрішніх справ, розповідає Ірина Щербакова, співробітниця ХНУВС.

Перша відмінність – вкрай стислі терміни підготовки. Звичайних курсантів готують три з половиною – чотири роки, на окремих факультетах – чотири з половиною – п'ять. Щоб «виростити» нового патрульного поліцейського, відводиться всього два місяці.

Друга особливість – практична спрямованість навчання. Основна функція патрульного – охорона громадського порядку, забезпечення безпеки дорожнього руху і боротьба з вуличною злочинністю, розповідає Олексій Литвинов, начальник кафедри кримінального права та кримінології ХНУВС. Ми сидимо в його кабінеті. На стіні – в три ряди почесні грамоти та дипломи. Над столом – портрет президента Петра Порошенка, фотографії військових і картина, що зображає сосновий ліс. Під нею – блискуча ікона Богоматері з немовлям.


Начальник кафедры уголовного права и криминологии ХНУВД Алексей Литвинов

Начальник кафедри кримінального права та кримінології ХНУВС Олексій Литвинов


У педагоги поліцейським відбирали не доцентів-теоретиків і професуру – шукали переважно практиків.

«Комплекс дисциплін, який читається поліцейським, абсолютно відрізняється від курсу, читаного, приміром, курсантам. Там все-таки віддається перевага дисциплінам юридичного профілю. У поліцейських ж на додачу – дисципліни, пов'язані з психологією, оперативно-розшуковою діяльністю, тактикою, спецпідготовкою. Завдання стояло підібрати найбільш широке коло викладачів, незалежно від того, мають вони базову юридичну, економічну, психологічну або якусь військову освіту», - каже Литвинов.

Більшість педагогів – з Харкова та прилеглих областей, з Полтави, Києва, Дніпропетровська. На початку навчання приїжджали двоє поліцейських з Техасу – відпрацювали по поліцейській практиці і поїхали.

Особливість програми в її насиченості: в стислі терміни потрібно викласти якомога більше інформації, по 10, 20 або 30 лекцій на кожен предмет тут не виділяють.

Тест на стресостійкість
та боротьба з домашнім насильством

«Знання. Закон. Честь» – написано на стіні корпусу, в якому навчаються безпосередньо майбутні патрульні поліцейські в Харкові. Це біла двоповерхова будівля, біля входу – клумба з жовто-бузковими квітами.

На першому поверсі – так звана зелена кімната. Тут правоохоронців вчать працювати з дітьми. Це спеціальний кабінет, у якому фахівець спілкується з дітьми, які потребують психологічної реабілітації. Вважається, що саме зелений колір – більш сприятливий і сприяє розслабленню, відчуттю впевненості, розповідають співробітники вузу. У цій кімнаті – диван, журнальний столик. На підлозі сидить великий рожевий кролик, по боках – інші м'які іграшки. Навпроти – спеціальне дзеркальне скло. Через нього за стіною за тим, що відбувається в кімнаті, спостерігають поліцейські.

Одна з дисциплін, яку викладають поліцейським – стресостійкість та ефективна комунікація. Її викладає професор Сергій Гіренко – невисокий чоловік у шкіряній куртці, розповідає, що майбутніх поліцейських вводять в стан психоемоційного або когнітивного стресу, щоб перевірити їх стійкість.


Профессор Сергей Гиренко

Професор Сергій Гіренко


«У нас є спеціальні секретні прийоми, з допомогою яких ми вводимо учнів у стан штучного, навчального стресу, і спостерігаємо, як вони себе ведуть. Потрібно відповідати на незручні питання, одночасно виконувати психофізичне навантаження, вирішувати психоемоційні складні завдання. Іноді стрес посилюється яким-небудь реалістичним фактором – наприклад, студент спізнився на пару», - розповідає Гіренко.

Гіренко адаптував до українських реалій спеціальні карти конфліктності – з ними працює зі студентами і перевіряє, наскільки вони доброзичливі. В роботі поліцейського дуже важлива командна робота і довіра до тих, хто буде працювати поруч, пояснює він.

Крім педагогів, що викладають у ХНУВС вже багато років, з патрульними поліцейськими працюють і молоді кадри. Яна Посохова в свої 23 вже аспірант і тренер. Вона викладає поліцейським курси «Толерантність та недискримінація в роботі патрульних» і «Попередження насильства у сім'ї». Читає не просто суху теорію, а розбавляє її «інтерактивом».


Аспирант и тренер Яна Посохова (справа)

Аспірант і тренер Яна Посохова (праворуч) позує фотографу НВ разом з кандидатом психологічних наук, доцентом Ларисою Шевченко


«Навіть використання кольорових олівців і кольорового паперу – досить ефективний засіб викладання. Інформація краще сприймається, засвоюється. Ми використовували і практичні вправи, ігри. Було цікаво спостерігати за тим, як дорослі мотивовані слухачі патрульної поліції Харкова з радістю брали олівці, малювали емблему толерантності, емблему попередження насильства в сім'ї», - говорить Посохова.

Багато завдань представляли собою імітацію реальних «бойових умов» – наприклад, програвали напад на жінку в парку: дівчата грали роль жертв, патрульні – підходили, щоб їм допомогти.

«Були складнощі, але працювати з ними було дуже цікаво. Приємно, що навіть російськомовні слухачі досить ефективно і з радістю спілкувалися державною мовою. І це не було перешкодою, а мало лише позитивні відгуки», - розповідає аспірантка.

Фізичні тренування і тактична підготовка

На території університету є малий та великий плаци, багато корпусів, є навіть «навчальний райвідділ» для майбутніх міліціонерів.

На стадіоні якраз тренується група майбутніх поліцейських. «От у цей стадіон вклали близько мільйона гривень», - розповідає Щербакова. Більшість нових будівель з'явилися у вузі завдяки приватним інвесторам і меценатам.

Майбутні поліцейські відпрацьовують техніку поведінки з бітами. Як правильно наносити удари і куди бити, розповідає інструктор з тактичної підготовки Олександр Моргунов. В основному, правоохоронці б'ють по ногах і руках, так як ці частини тіла менш травматичні, порівняно, наприклад, з обличчям, розповідає він.

«Поліцейських ми вчимо, щоб вони вели діалог з людьми, перш ніж застосовувати силу. Вони повинні пояснювати, що роблять і навіщо. Наприклад, навіщо проводять поверхневий обшук», - пояснює Моргунов.


Инструктор по тактической подготовке Александр Моргунов

Інструктор з тактичної підготовки Олександр Моргунов


Ставлення до своєї справи – одне з найістотніших відмінностей між поліцейськими і міліціонерами, упевнений він. «Патрульні – це люди, яким, в середньому, по 26-27 років. Їх сюди не мама привела, вони свідомо прийшли цим займатися. Тому розуміння, як себе вести і що робити, більше», - ділиться він своїми спостереженнями.

Навпроти корпусу, де знаходиться факультет підготовки фахівців для підрозділів слідства, проходить тренування з тактичної підготовки. Поліцейських навчали, як евакуювати злочинця з автомобіля, відпрацьовують затримання. Одні учні грають роль порушників, інші – витягують їх з машини, вчаться надягати наручники і класти на асфальт обличчям вниз. З клумби під вікнами факультету за цим спостерігають три штучних лелеки.

«Я працював у цьому університеті і раніше. Перед тим, як викладати тактику тут, пройшов підготовку в Києві. 21 день американські інструктори з Огайо вчили нас. Всього по Україні цей курс пройшли 120 тренерів, 22 з них – з Харкова», - розповідає тренер з тактичної підготовки нової поліції Ярослав Бондаренко.

Його, як і інших інструкторів, тут можна розпізнати по червоній футболці.


Тренер по тактической подготовке Ярослав Бондаренко

Тренер з тактичної підготовки Ярослав Бондаренко (в центрі)


Нас ведуть в тир. Приміщення напівпідвальне. На стіні в коридорі висить страхітливий напис: «Зброя жартів не любить – помилок не вибачає».

У тирі уздовж однієї зі стін – звичайні шкільні парти. За ними сидять курсанти і чекають своєї черги. Посеред залу, за такими ж партами та біля спеціальної стійки уздовж стіни, інші – навчаються збирати і розбирати зброю. На підлозі розкидані гільзи.

«У тебе 30 балів. 5 знімаємо за промах», - повідомляє інструктор результат майбутньому поліцейському, зовсім молодому хлопцеві. У всіх учнів на грудях – бейджи з назвою групи, іменем і прізвищем. Стріляти з бойової зброї тут тренуються з різних положень – стоячи, сидячи.

У другому тирі – три місця для тренування, лежать навушники. Звук – набагато голосніше через невеликі розміри залу. "Тут тир – мультимедійний. Можна стріляти по інтерактивній мішені", - розповідає інструктор Ігор Луценко. Тут же хлопець за комп'ютером стежить за процесом на моніторі.


Инструктор Игорь Луценко

Інструктор Ігор Луценко


На екрані в кінці кімнати з'являється зображення – кілька дверей в ряд. Кожна з них по черзі відкривається, й за нею з'являються люди. У ці живі мішені потрібно встигнути вистрілити – попередньо миттєво визначивши, хто перед тобою – «мирна людина» або «злочинець».

Інший тренажер імітує реальну ситуацію на блокпості: під'їжджає мікроавтобус, з якого вивантажуються бойовики в камуфляжі – їх потрібно знешкодити.

.В чому полягає реформа

5 серпня 2015 року газета Голос України офіційно оприлюднила Закон про Національну поліцію. Це означає, що вже з 7 листопада цього року таке поняття, як «міліція» в Україні перестає існувати зовсім. Структуру скоротять, переформатують і поставлять під нове керівництво, розповідає НВ начальник Департаменту комунікацій МВС Артем Шевченко.

«Фактично Міністерство внутрішніх справ перестає бути міністерством міліції. Ми створюємо новий окремий центральний орган виконавчої влади – національну поліцію. Зараз начальник міліції – це глава МВС. Начальника же національної поліції будуть вибирати на Кабміні за поданням прем'єра, за рекомендацією міністра. Тобто він стає більш самостійною фігурою і керівником окремого центрального органу виконавчої влади», - пояснює Шевченко.

З 7 листопада Національна поліція починає працювати повністю в рамках нової структури. В неї увійде кримінальна поліція, органи досудового слідства, патрульна поліція, міліція охорони, спеціальна поліція і поліція спеціального призначення. Передбачається і створення сервісних центрів замість існуючих МРЕВ.

В патрульну поліцію через механізм набору можуть потрапити як нові, так і старі кадри. У кримінальну та слідчу велика частина людей пройде через механізм переатестації і повторної перевірки. «Все буде залежати від начальника національної поліції», - каже Шевченко.

4 листопада головою Національної поліції була призначена грузинка Хатія Деканоїдзе, яка разом з Екою Згуладзе розробляла реформу українського МВС і брала участь в організації роботи патрульної поліції. При Міхеїлі Саакашвілі вона очолювала в Грузії Адміністрацію Ради безпеки країни, а в 31 рік стала першим ректором Академії поліції МВС Грузії.

Кожен співробітник старої армії міліціонерів повинен прийняти для себе рішення: чи хоче він шляхом переатестації піти працювати в нову поліцію. «Є ті, які захочуть піти на пенсію. Це їх бажання. Але якщо готові перейти, потрібно бути готовим і до того, що може бути запропонована посада як менше, так і більше або рівна тій, яка є сьогодні», - розповідає Шевченко.

Щоб реформа повноцінно запрацювала, потрібен час. Тому протягом певного часу, орієнтовно близько півроку, і міліція у старій формі, і патрульна поліція, і нова національна поліція будуть працювати паралельно. Але і ті, і інші будуть поліцейськими – такий регламент перехідних положень Закону про національну поліцію. Разом з цим буде проводитися чищення кадрів, переатестація і остаточне переформування структури.

У новому законі прописаний новий механізм перепризначення і просування правоохоронців по службі – через поліцейські комісії. Він дозволить зробити призначення більш прозорими і зрозумілими. Крім того, тепер громадськість отримує механізм впливу на керівника територіального органу поліції – місцева рада має право висловити йому недовіру, після чого запускається механізм відставки, досить складний, щоб ним не зловживали.

«Начальнику територіального органу поліції потрібно бути справжнім негідником, щоб місцева рада проголосувала за недовіру до нього аж двічі – спочатку 2/3 голосів, потім ¾», - пояснює Шевченко.

В результаті реформи в країні повинно залишитися близько 152 тисяч поліцейських. Мова йде про людей, які носять погони і працюють в центральному органі виконавчої влади – національної поліції. Зараз людей в погонах – 170 тисяч. Заробітну плату обіцяють підняти мінімум удвічі.

Фінансують нову патрульну поліцію за рахунок грантів від іноземних партнерів, розповідають в МВС. Гранти спрямовуються на придбання техніки, автомобілів і форми. Але основне джерело фінансування – бюджет.

.

.

Про те, що в Україні розпочнеться масштабна реформа МВС, заговорили ще в минулому році. Тоді Арсен Аваков, який очолив відомство, заявив, що українська міліція буде перетворена в Національну поліцію. До роботи підключили колишнього заступника міністра внутрішніх справ Грузії Катерину Згуладзе.

розтяжка

"Нова поліція — це правильні люди, тому що вся система нової патрульної поліції побудована правильно. Я абсолютно впевнена, що в Україні можна створити поліцію, в якій не буде корупції, порушень прав людини, яка буде служити і допомагати людям"

Ека Згуладзе, заступник міністра МВС
і один з головних авторів реформи

Ще в 2004-му Грузія показала, що таке поліцейська реформа. Тепер, більш ніж через 10 років, Україна приміряє на себе грузинський досвід.