Кремлівський в'язень  - фото

Кремлівський в'язень

14 червня 2018, 12:14

Російський кінорежисер Аскольд Куров, який відвідав у колонії українського колегу і товариша Олега Сенцова, описує умови його життя та стан здоров'я під час голодування

Російський кінорежисер Аскольд Куров, який прорвався в уральську колонію до українського колеги і товариша Олега Сенцова, описує його життя і стан здоров'я під час голодування, переказує його слова, а під кінець пояснює, чому Кремль не боїться розголосу в справі Сенцова

Відео дня

Ольга Духніч

Р осійський режисер-документаліст Аскольд Куров днями став одним із нечастих відвідувачів колонії суворого режиму в російському місті Лабитнангі, де утримують українського режисера і російського політичного в'язня Олега Сенцова. Куров поїхав туди як оператор з адвокатом Сенцова Дмитром Дінзе і, хоча не мав права на побачення з ув'язненим, ризикнув і отримав дозвіл.

На початку травня цьогоріч Сенцов, якого російська влада звинуватила в підготовці терактів у анексованому Криму і присудила 20 років колонії суворого режиму, оголосив безстрокове голодування. Припинить голодувати український режисер лише в тому разі, якщо Кремль звільнить із-під варти всіх українських політв'язнів.

Акція Сенцова здобула світову популярність. Вимога звільнити в'язня сьогодні звучить від його колег по цеху, політиків, правозахисників і громадських діячів з усього світу.

Куров не просто колега і друг Сенцова, а й автор документального фільму про судовий процес над ним. Одразу після спілкування із Сенцовим Куров прилетів до України, щоб розповісти про стан його здоров'я представникам посольств країн Великої сімки.

НВ зустрічається із Куровим в його останній день у Києві. Режисер виглядає втомленим, але коли йдеться про Сенцова, пожвавлюється і ретельно описує подробиці розмови з ним.

— Розкажіть про утримання Олега Сенцова в Лабитнангі. Як він почувається?

— Я бачився з Олегом 4 червня, і для мене стало цілковитою несподіванкою, що адміністрація колонії дозволила цю зустріч. Я можу розповісти, що з Олегом поки все нормально.

Олег схуд, у нього нездоровий колір обличчя, але це пов'язано з кліматом. Там холодно і похмуро, прогулянок на повітрі немає. Ми зустрічалися на його 22-й день голодування. Він добре тримається, пересувається сам, виглядає досить бадьорим і в хорошому настрої, але це і зрозуміло, адже для нього побачення — рідкість.

— Про що ви встигли поговорити? Чи знає Сенцов про те, що акції в його підтримку пройшли у всьому світі?

— Олег дуже цікавиться всім, що відбувається у світі. Новини до нього надходять, але з великою затримкою. Він отримує листи — надіслані звичайним способом, і з сайту rosuznik.org. Також виписує Нову газету [російське опозиційне видання], але вона приходить із запізненням на два тижні, і Олег нічого не знав про те, який ажіотаж у світі викликало його голодування, і яка велика хвиля підтримки його акції пройшла в 30 країнах. Тепер йому відомо, що багато людей і в Україні, і в Росії, і в усьому світі, діячі культури і кінематографісти виступають на його підтримку. Для нього дуже важливо просто розуміти, що про нього не забули.

У Росії страх не такий тотальний, як прийнято вважати

— Він має намір продовжувати голодування? Відомо, що зараз до нього застосовують підтримну терапію.

— Олег просив зазначити і наголосити: коли він почав голодування, то написав заяву. У цій заяві єдиною умовою припинення голодування зазначено звільнення всіх українських політв'язнів. Олег наголошує: там немає слова "вимагаю", тому що в жоден діалог із російською владою він вступати не має наміру. Немає там і вказування кількості політв'язнів — 63 або 64 людини. Олег просто не знає точної кількості. Він вимагає звільнити всіх і налаштований рішуче.

Він добровільно отримує підтримну терапію. Це означає, що раз у два дні йому роблять укол глюкози і якихось вітамінів. Ін'єкції — не їжа, а спосіб підтримувати в нормальній формі життєдіяльність і, звісно, психіку. Відсутність глюкози позначається на психіці. Олег міцний, і не збирається відступати від свого рішення йти до кінця.

— Чи казав він, як його стан здоров'я оцінюють лікарі?

— Лікарі попередили Олега, що якщо у них виникнуть побоювання за його життя, то годуватимуть його примусово. Вставлять трубку в ніс і вводитимуть поживну суміш через ніс у стравохід. На це Олег згоди не давав, це протизаконно, болісно і прирівнюється до тортур.

— Наскільки його формальні права російського в'язня сьогодні дотримуються? Чи є якісь особливі заборони?

— Ні, формальні права не порушуються. І керівництво колонії, з яким ми спілкувалися, було доброзичливим. Минулого разу Олег скаржився, що в камері дуже холодно, +16 ℃, і зараз йому виділили додатковий обігрівач. Тепер температура в межах норми. Крім того, його перевели до окремої камери. Це загальне правило для ув'язнених, які оголошують голодування.

— З кінця травня ваш фільм про справу Сенцова Процес перебуває у відкритому доступі, зокрема на території РФ. Який зворотній зв'язок про фільм ви отримали? Чи були спроби перешкодити вам поширювати його на території Росії?

— Люди дякують за фільм, кажуть про потрясіння, яке відчули, і з жахом дивляться на те, що відбувається. Багато хто, як і я до початку зйомок цього фільму, не розумів, як влаштоване правосуддя у Росії, що воно може бути таким цинічним, абсурдним і жорстоким.

— Є ще Роскомнадзор, який прагне заборонити все, що можна і не можна заборонити.

— У мене в роботі жодних перешкод не було, ні під час зйомок фільму, ні після того, як його прем'єра відбулася на Берлінському кінофестивалі. Водночас жоден фестиваль у Росії не наважився додати його до програми, крім фестивалю Артдокфест, де на показі був аншлаг.

Я часто думаю, чому мене не переслідують, чому дозволили знімати цей фільм. Мені здається, оскільки це показовий політичний процес, то російська влада готова до того, що фільм продемонструє нічим не прикритий цинізм і нахабство, з яким цю справу зліпили. Це такий посил. Так, ми знахабніли, так, ми можемо посадити будь-кого. Пам'ятайте про це.

— Уже цього тижня відкриття чемпіонату світу з футболу в Москві. В Україні і низці європейських країн зараз відбуваються акції з вимогою звільнити Сенцова та інших українських політв'язнів. Чи відбудуться подібні акції в Москві, приурочені до приїзду вболівальників?

— Важливо сказати, що в Росії Олега підтримує багато людей. Не тільки кінематографісти і представники громадянського суспільства. Нещодавно, як не дивно, дозволили мітинг проти репресій, який приурочений до акції Олега Сенцова. Він пройшов у Москві на проспекті Академіка Сахарова, і такі акції тривають. Люди виходять на вулиці, роздають листівки. Відомі люди записують відеозвернення. Страх не такий тотальний, як прийнято думати.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X