Коронавірусу боїтеся?  - фото

Коронавірусу боїтеся?

30 січня 2020, 17:41

НВ з'ясував у співвітчизників, наскільки їх лякає спалах нового китайського коронавірусу на світі, та чи готові вони через нього утриматися від подорожей

НВ з'ясував у співвітчизників, наскільки їх лякає спалах нового китайського коронавірусу на світі, та чи готові вони через нього утриматися від подорожей

За кордон літав, літаю і літатиму.

Реклама

Кілька днів тому поруч зі мною присіла людина, яка кашляла та шмаркалася. Її місце було за моєю спиною, і там вона сиділа із товаришем, але потім підсіла до мене. Спочатку я подумав, що не хоче заразити товариша. Але потім вирішив, що так навіть краще. Оскільки вона тепер кашляє не мені у потилицю, а вперед. Все одно весь політ я дивився у протилежний від неї бік.

Я дійсно не хочу заразитися і захворіти. Не хочу й не можу. Але цей нежить і кашель був конкретнішим за новий коронавірус, про який я нічого не знаю. Тому абстрактного вірусу я не боюся, а коли поруч зі мною кашляють і шмигають носом, то мені стає дискомфортно незалежно від того, як називається вірус, що сидить поруч.

Андрій Курков,
письменник

Звісно, мене лякає коронавірус. Я його боюся. Але тим не менш я не стану змінювати графік роботи, перельотів і зустрічей.

Можливо, користатимуся маскою. Ще ніколи не літав у масці. Моїми супутниками стануть різні дезінфектори. Нічого більше застосовувати не маю наміру.

Небезпека серйозна. Наші партнери із Гонконгу, наприклад, написали, що до 20 лютого у них скасували заняття у школах.

Ігор Гуменний,
президент торгово-промислового холдингу UBC Group, співвласник мережі пивних ресторанів Старгород

Я більше боюся, що мене зіб'є на смерть автівка на пішохідному переході, заживо зварюся в окропі прорваної теплотраси або мене розчавить "втомлений" міст.

Коронавірус — річ, звісно, серйозна, але нас, українців, такою нісенітницею не залякати, у нас є біди страшніші.

Звідки він взявся, цей вірус, нам, обивателям, можна тільки гадати, але, звісно, версії, що у секретних лабораторіях готують новий різновид бактеріологічної зброї у вигляді бойових кажанів і змій, заворожують своєю оригінальністю.

Зрештою вірус мине, і про нього забудуть, як забули про атипову пневмонію. Життя триває, хіба що фінансові ринки трохи потрясе. І це чудово — буде шанс заробити на подорожі.

Іван Компан,
засновник First Kyiv Investment Club

Є певне побоювання. Як раніше було зі свинячим грипом або атиповою пневмонією, коли вони з'явилися. Тож чекаю, коли ситуація хоч якось стабілізується. Але [зарубіжні] поїздки, звісно, ніхто не скасовує.

Не певен, що ситуація з новим коронавірусом — це якась теорія змови. Річ у тім, що людство вже так награлося і набавилося з екологією й всім іншим, що ми все частіше переживаємо, то кліматичні зміни, то різноманітні віруси. Ми ж маємо усвідомлювати, що людство так шкодить і паскудить на Землі, що вона відповідає взаємністю.

Дмитро Кримський,
співвласник мережі магазинів Good Wine

Страх — поняття ірраціональне. Тому думка про коронавірус мені неприємна. Поки сприймаю це явище як далеке і таке, що не має до нас жодного стосунку. Може, це просто самозаспокоєння. Бо сидіти і боятися якось нерозумно. Але, природно, про запобіжні заходи, як мінімум, необхідно знати й бажано їх дотримуватися.

Поява нових вірусів і глобальні кліматичні зміни укупі з катаклізмами — своєрідна плата за прогрес. На більшість отрут винаходять протиотрути. Тому сподіватимемося, що і з коронавірусом впораються.

Наскільки українська медицина й інституції, афілійовані з нею, готові протистояти? Відсотків на десять, думаю. Історія наших провтиків учить, що ми нічому не вчимося.

Зоя Казанжи,
консультантка з комунікацій агентства E'COMM

Як на мене, я не боюся. Адже часто будь-які дані про хвороби є панічними. Що відображає приказку: не такий страшний чорт, як його малюють.

Як я зрозумів, коронавірус — один із різновидів грипозного захворювання. Так, є факти, що померли люди. Але я вам відкрию секрет — від грипу теж помирають люди. Це відбувається, коли збігаються обставини, за яких у них ослаблений імунітет, або перебігають хронічні хвороби. Тому, якщо вести здоровий спосіб життя — висипатися, вживати здорову їжу, бути фізично активним і підтримувати нормальну гігієну, а в разі нездужання робити лікувальні зусилля, то коронавірус — точно не загроза такого рівня, як хвороби зі смертельним діагнозом.

Чесно скажу, що з вітчизняною [державною] медициною я намагаюся зустрічатися мінімально. Тому для мене досі загадка: існує вона чи ні? Приватна медицина в Україні існує, бо я здебільшого з нею стикаюся. І вона, з огляду на все, такого ж самого рівня, як і світова.

Китай стає осередком вірусів і пандемій, бо це територія з високою густиною населення, і ця країна останнім часом стала дуже активною, почала комунікувати зі світом і стала його частиною.

Якби такий вірус виник у Китаї у 1960-1970-і, то ми б про нього і не дізналися, бо тоді з цієї країни було дуже мало інформації. Там, даруйте мені, мільйони людей вмирали з голоду, і це не дуже непокоїло весь світ.

Сергій Гайдай,
політтехнолог, директор зі стратегічного планування агентства Гайдай.Ком

Я не боюся коронавірусу. Тому що розумію: ймовірність ним заразитися — вкрай мала. Смертність, якщо заразишся, від нього 3% — теж невелика. Потрапити в аварію на машині або бути збитим переходячи дорогу — набагато вища, ніж заразитися цим коронавірусом. Але все це вірно тільки, якщо ти не в Китаї.

Тому я порівняв би нинішню ситуацію з епідемією SARS, яка була в 2003-му і теж спалахнула в Китаї. Тоді від неї померло приблизно 800 осіб — не так багато в світових масштабах, але паніки було дуже багато.

Що сильно змінилося з того часу: тоді розмір економіки Китаю становив всього 4% від світової, і нікого особливо не турбували фінансові наслідки. Тепер же Китай становить 16% від усієї світової економіки.

Я вже читав квартальні звіти Apple і Starbucks — всі вони попереджають про значні наслідки на їх показники від цього вірусу. Наприклад, в Китаї ізольований регіон, в якому проживає 50 млн осіб, і це важливий виробничий центр країни, а значить і світу. Скільки розірветься логістичних ланцюжків — важко уявити. Але багатьом бізнесам буде боляче.

Петро Чернишов,
експрезидент компанії Київстар, засновник освітнього проекту Контора Пі:

Більше за коронавірус мене лякає те, що державна машина не зможе впоратися з цією пандемією, якщо все буде настільки ж серйозно, як у Китаї. А ризики такі є.

Згадайте, скільки у нас було реальних проблем — і з вакцинами, і ситуація з кором. Система охорони здоров'я фактично зруйнована: [в лікарнях] скорочуються ліжко-місця, все максимально переводять на комерційну основу. Певен, що багато українців не зможуть себе забезпечити навіть елементарними заходами захисту, не йдеться вже про вакцини.

Наприклад, у Китаї багато сфер життя контролює уряд, у міста, які опинилися під карантином, підвозять продукти харчування, а жителів забезпечують усім необхідним, разом із питанням безпеки. Але не дай боже гіпотетично таке станеться у Києві, чи зможе уряд забезпечити жителів усім необхідним?

Тому буквально вчора я пішов і придбав усе необхідне — зробив продуктові запаси і закупив медикаменти. Навіть елементарні [ватно-марлеві] маски мені вдалося знайти тільки в одній із шести аптек. А оксолінової мазі взагалі немає, тому закупив антибіотики.

Зрештою, якщо обвалиться економіка Китаю, обсяг якої становить 20% світової економіки, це може стати драйвером світової фінансової кризи, яка, безумовно, торкнеться й України.

Анатолій Октисюк,
політичний аналітик центру Дому демократії

Я не медик і не експерт, але стежила за тим, як швидко поширювалися жахливі прогнози й розповіді про новий китайський вірус.

Я не прихильник різних легенд про змови й заплановані спецоперації, але розумію, що наш МОЗ недостатньо все роз'яснює. Тому і з'являються плітки, чутки і сенсаційні заголовки. А люди схильні панікувати, коли не розуміють, із чим мають справу або не дочитують дописи й статті до кінця. Адже коронавірусів кілька десятків, але чим вони відрізняються — хто там знає.

Подорожувати точно не припиню, хоча і не знаю, чи є стовідсоткові методи, щоб себе убезпечити. Впевнена, що може допомогти тільки високий імунітет. Тому висипайтеся, займайтеся спортом, правильно харчуйтеся і уникайте стресу. Якщо нерви міцні.

Соломія Вітвіцька,
ведуча ТСН на 1+1

Діліться матеріалом




Радіо NV