З тілом на "ти". Як прийти в спорт і полюбити його назавжди - фото З тілом на "ти". Як прийти в спорт і полюбити його назавжди - фото
Спецпроект

З тілом на "ти". Як прийти в спорт і полюбити його назавжди

29 листопада 2017, 00:00

Проект LIVE.LOVE закохує людей в біг і плавання — а почалося все півтора роки тому з флешмобу в соціальних мережах

"Більше, ніж месенджер": Спецпроект НВ і глобальної інтернет-платформи VEON про сучасні технології, що розширюють можливості спілкування, і про людей, здатних використовувати ці можливості, щоб реалізовувати мрії, генерувати ідеї, об'єднувати, надихати, допомагати і робити світ кращим.

На початку сумніваєшся. Думаєш, що нічого не вийде: встати о шостій ранку, приїхати на тренування до семи, пробігти перше зі шкільних часів коло на стадіоні.

А потім настає той самий ранок. Порожній центр міста. Кілька десятків людей — сонні, але вже усміхнені — і ранковий НСК «Олімпійський». А ще чотири уважних тренера, за спиною у яких медалі престижних змагань.

Для початку розминка, потім перші 20 хвилин обережного бігу, вправи, заминка і розтяжка. Як бонус — прилив енергії, який не забезпечила б жодна чашка кави.

Так виглядає для новачка тренування з LIVE.LOVE. І саме з сумніву навесні 2016-го почалася ця історія.

Тоді троє любителів спорту — директор з комунікацій СКМ Наталя Ємченко, співвласник Лайфхакера Слава Баранський і виконавчий директор ресторанного холдингу Tarantino Family В'ячеслав Сухомлинов — вирішили змінити ставлення українців до себе і свого тіла.

Вони організували Сомнение Talks — цикл надихаючих лекцій про вміння визначити правильні цілі і довго, дисципліновано до них йти. А потім придумали Сомнение Challenge. Згідно з його умовами, 20 впливових і публічних українців без спортивного досвіду зобов'язалися разом підготуватися до Забігу у вишиванках, який традиційно проводиться в День незалежності. Про свої досягнення вони звітували в соцмережах під відповідним хештегом.

Цей соціальний експеримент знайшов такий відгук, що вже восени Ємченко з однодумцями заснували LIVE.LOVE — проект з пропаганди аматорського спорту в Україні.

Відтоді в тренувальних циклах ініціативи брали участь близько тисячі осіб. Вони не тільки регулярно займалися із зірковими тренерами програми, але також фінішували в десятках плавальних і бігових стартів для любителів по всьому світу.

«Ми про початок спорту, а не про великі досягнення, — пояснює Ємченко в розмові з НВ суть проекту. — Місія LIVE.LOVE — допомогти кожному почати працювати зі своїм тілом і полюбити це назавжди».


Наталя Ємченко

Директор з комунікацій System Capital Management,
співзасновник проекту LIVE.LOVE

Особиста бігова історія Ємченко почалася в 2014-му, після переїзду з Донецька до Києва. У новому місті було некомфортно. Щоб «впустити його в себе», вона багато ходила по столичних вулицях. «Але оскільки ходити — повільно, я стала бігати», — згадує Наталя.

Незабаром фахівець з комунікацій, за спиною у якій диплом фінансиста Донецького національного університету і ступінь ЕМВА провідної європейської бізнес-школи INSEAD (Франція), зрозуміла, що бігає неправильно.

«У 2015-му почала займатися з тренером, але мені було смертельно нудно бігати одній, — ділиться Наталя. — Коли дізналася, що вагітна, то вирішила: вийду з декрету і обов'язково зберу для тренувань компанію».

Декрет закінчився восени 2016-го. А вже у грудні цього року Наталія побіжить свій третій напівмарафон. Черговий 21 км вона зробить в італійській Пізі разом з одногрупниками з LIVE.LOVE.

VEON доступний в Apple store і Google play

Втім, три бігові тренування на тиждень — це лише половина спортивного сьогодення Ємченко. Ще три ранки з семи присвячує плаванню, яке перш вважала абсолютно невідповідним для себе спортом.

Наталя вперше пішла в басейн в минулому листопаді, щоб підготуватися до міжконтинентального запливу через Босфор. Заповітну дистанцію в 6,5 км на відкритій воді подолала цього літа. Тепер в список планів на 2018-й записує нові водні і бігові маршрути. Серед них — перший марафон.

Тренування разом з LIVE.LOVE, розвиток проекту і спільні з його учасниками поїздки на українські та зарубіжні старти не заважають Наталії продовжувати роботу в СКМ, куди вона прийшла в 2003-му. А ще виховувати чотирьох дочок. Молодшій з них, однорічній Олівії, вона присвятила свій перший Босфор.

«Велика кількість дорослих людей рано чи пізно постає перед викликом — нас не навчили мріяти, — Наталя описує базис, на якому будується LIVE.LOVE. — Коли я говорю про щастя, то маю на увазі, що у людини повинні бути мрії, які вона здійснює. І наша спортивна проектна історія — це дуже про здійснення мрій».

П ерепливсти протоку між континентами або гірське озеро, подивитися Відень під час марафону або пробігти по Мадриду під музику десятків рок-груп. Пристрастю до цих та багатьох інших пригод Наталя хоче заразити якомога більше людей.

Тому щоразу програми тренувань LIVE.LOVE будуються так, щоб підготувати новачка до одного з видовищних міжнародних змагань.

«Ми придумуємо мету, кидаємо клич рухатися до неї разом і реалізуємо», — каже Наталя. Потім група розходиться, але багато хто повертається, щоб разом готуватися до нових забігів або запливів.

При такому підході заняття тренують не тільки тіло, а й особистість. Тут і боротьба з прокрастинацією, і планування разом з дисципліною, і подолання страхів.

Змінити себе не вийде, якщо не задатися цікавою і яскравою метою, впевнена співзасновник LIVE.LOVE. До слова, в її спортивному анамнезі — професійна художня гімнастика, аматорські танці і єдиноборства, теніс і кроссфіт.

«Коли ти займаєшся просто так, то можеш відкласти, посилаючись на якісь свої вагомі причини, — каже Наталя. Зовсім інша справа, коли ти зареєстрований на старт, який відбудеться, хочеш того чи ні. Це не про те, щоб купити абонемент, а про те, щоб вийти на старт і скласти іспит. Дуже важливо дати людині відчуття контролю і осмисленості».

Наталя Ємченко, співзасновник проекту LIVE.LOVE, розповіла, як почати працювати зі своїм тілом і полюбити це назавжди в ексклюзивному відео на каналі НВ в Veon. Додаток доступний в Apple store і Google play

Тому система тренувань в проекті технологічна і продумана до дрібниць. Підписуючись на програму, учасник знає, скільки занять на нього чекає і за який період йому належить реалізувати задумане.

У його розпорядженні кілька тренерів. Вони допомагають ставити і коригувати цілі, а ще, звичайно, досягати їх.

Наприклад, з бігунами займаються рекордсменка України з бігу на 3 тис. метрів Світлана Шмідт і срібний призер міжнародних чемпіонатів Тетяна Петлюк. Керує біговими програмами один з найбільш швидких українських марафонців Олександр Кузін. Початківців плавців опікують майстри спорту Олександр Колоша і Сергій Бреус, а ще учасниця Олімпійських ігор в Пекіні Наталія Худякова.

Під час тренувань всі вони багато знімають підопічних на смартфони і потім завантажують відео для учасників, щоб ті могли зрозуміти та виправити помилки.

Бігуни проходять функціональні тести, за результатами яких тренери коректують програму для кожного. Обов'язковим атрибутом тренування є пульсометри. Вони фіксують, як змінюється частота серцебиття новоспечених спортсменів. Цю інформацію також отримують тренери. На основі цього підказують, як розвивати серцевий м'яз і не нашкодити здоров'ю.

Крім того, кожна група LIVE.LOVE постійно на зв'язку в мессенджер-чатах. Там діляться відео з тренувань і корисною інформацією, багато жартують, а ще — стимулюють один одного.

Наталія зізнається, що іноді ранкові підйоми даються важко. Але коли одногрупники один за іншим повідомляють в чаті, що їдуть на тренування, вона теж пише своє «їду». І вже не може собі дозволити прогуляти.

Р еєстрація на змагання — ідеальний стимул розвиватися для непрофесійних спортсменів. Тому на початку грудня команда LIVE.LOVE спільно з Race Nation, українською компанією з організації забігів і запливів, проведе перший кубок з плавання серед любителів.

Ємченко розповідає, що теж готується до цього старту. Наприклад, на тренуванні в день нашої зустрічі пропливла 2 км і навчилася робити перекид від бортика. А ось правильний стрибок в басейн з тумби поки не дається.

Вона знаходить в месенджері відеозапис. Показує, як замість занурення головою вниз робить крок вперед. Сміється і пояснює, що проблема психологічна — важко налаштувати себе падати головою вниз.

«Спорт, особливо такі його циклічні види як плавання і біг, — це не просто про підкачану попу. Це про емоційний стан, про управління своїми внутрішніми процесами, очищення думок», — говорить співзасновниця LIVE.LOVE.

На її думку, щастя, свобода і здоров'я — синоніми. І аматорський спорт — найбільш короткий і ефективний шлях до досягнення цих станів. Наталя називає тіло біохімічною машиною і наполягає — якщо розуміти, як ця машина працює і вміти домовитися з собою, то будь-які цілі досяжні.

Тому суть заснованого нею проекту — забезпечити новачкові правильний початок. Пояснити роботу механізму і привести до першого результату.

«Твоя перша перемога — це коли ти не міг, а тепер можеш. Як доказ — медаль і свідки, — говорить спортсменка-аматорка. — Адже щоб по-справжньому полюбити спорт, потрібно, щоб поруч були твої перші вболівальники і суперники. Ефект від цього переживання можна порівняти з першим поцілунком».

Переходячи від романтичних порівнянь до прагматичних, Ємченко наводить аналогію з мережею ресторанів швидкого харчування McDonald's. Вона називає його кращим першим місцем роботи для людей, які ще не зрозуміли, чим займатися, але вже хочуть заробляти і будувати кар'єру. У цій міжнародній мережі, мовляв, зрозумілі правила і система просування від рядового співробітника до директора ресторану.Так і LIVE.LOVE повинен стати оптимальною точкою входу в спорт для тих, хто поки не розуміє, як підступитися до цього питання.

До речі, інший співзасновник Live.Love, В'ячеслав Сухомлинов, на початку 2000-х пройшов саме такий шлях від працівника до директора в McDonald's. А після до посади Виконавчого директора одного з великих ресторанних холдингів в країні. А зараз В'ячеслав володіє компанією, яка в Україні є офіційним представником GTD (Getting Things Done) — всесвітньо відомої методології управління справами, яка дозволяє знизити стрес, знайти фокус і концентрацію. Також В'ячеслав займається тріатлоном і бере участь в змаганнях Ironman.

Ємченко визначає п'ять факторів, необхідних для розвитку аматорського спорту. Це інфраструктура, тренери, інвентар, менеджмент і змагання. Поки в Україні важко з кожним з цих пунктів.

Хороших басейнів і закритих бігових манежів для тренувань в холоди — вкрай мало. Та й ті не встигають ремонтувати. Тренери є, але їх небагато. Адже не кожен спортсмен може стати надійним провідником у світ спорту для новачка, тим більше — для групи. Аматорських змагань також недостатньо.

«Магія починається, коли система спортивних клубів пов'язана з системою стартів. Адже тоді ти знаходишся в постійному процесі, з якого не можеш випасти», — каже Ємченко.

Так що зараз, крім запуску нових груп підготовки до зарубіжних стартів і пошуку нових тренерів, співзасновники LIVE.LOVE думають про власні змагання. І майбутній кубок для плавців — лише перша ластівка.

Коментарі учасників програми Live.Love

Ірина Литовченко,
співзасновник благодійного фонду «Таблеточки»

П роект Live.Love дав мені новий ривок і допоміг повірити не тільки в свої фізичні можливості, а й дізнатися можливості своєї сили духу. Я потрапила на проект в момент, коли всі фізичні вправи вже приїлися, тренажерний зал не радував, танці набридли, через біг почалися проблеми з менисками. Зі своїм тренером — Артуром Артамоновим — і всією командою я змогла зробити головне — перебороти панічний страх води, переступити через всі свої страхи і дуже дуже довго тренуватися для досягнення мети.

До першого кілометру я була не готова від слова «зовсім», тому ходила на тренування 2 рази на день —о 7 ранку і 8 вечора — щоб наздогнати рівень інших. А коли впоралася з кілометром, відчула, що можу і хочу більше. Разом зі мною плаванням почали займатися дві мої сестри і тітка, яка в своїй віковій групі тепер займає перші місця на змаганнях. Разом ми вже перепливли Босфор, підкорили дистанції чемпіонату світу Oceanman, і у нас великі плани на наступний рік!

Олексій Яновський і Евеліна Хмелевська,
співзасновники Вищої школи комунікацій

Відношення до спорту завжди однакове і не знаю, хто може сказати, що спорт не важливий. Тобто спорт точно важливий і це було зрозуміло до тренувань.

Тут швидше питання як мотивувати себе займатися спортом. Ось тут LIVE.LOVE став рятувальником.

Перше, що вони дали — це мета. Складно займатися в дорослому віці спортом, особливо коли «немає часу». Ти себе і так любиш, та й питань до свого тіла немає. Або ти собі не зізнаєшся, що вони є ;)

А ось нереальна для свідомості мета, будь то перший кілометр, коли і басейн проплисти не можеш, а згодом Босфор — це відмінний мотив.

Друге — це приголомшлива група. З одного боку, тобі цікаво з ними спілкуватися. З іншого, ти мотивований ходити на тренування, щоб не впасти обличчям в бруд, так як мета абсолютно вимірна і наочна))

Сам би ще, може, зіскочив, а ось коли всі знають — ні. :)

Так що для нас LIVE.LOVE — це більше про мотивацію в тій частині життя, де знаходиш собі виправдання, хоча розумієш всю важливість.


Григорій Маленко,
керуючий партнер Агентство комплексного
управління онлайн репутацією "SERM"

Завдяки Live.Love відношення до спорту та до свого тіла суттєво змінилося. Раніше на нього не вистачало часу, це було чимось-то меншовартісним, чим можна пожертвувати. Не було цілі. А займатися спортом заради спорту, та тілом ради тіла — не надихало.

Зовсім інша історія, коли у тебе є конкретна, відчутна, мотивуюча і красива мета.

Першою такою метою для мене було пробігти напівмарафон у Відні. Потім був напівмарафон в Мюнхені. Зараз готуюся до "половинки" в Мадриді навесні, а восени можливо побіжу повний марафон в Берліні. "Мадрид все покаже" =)

Найважливіший елемент, який допомагає не зійти зі шляху і тренування за тренуванням, тиждень за тижнем рухатися по програмі — командний дух і відносини з людьми, які як і ти йдуть до своєї мети.

Все це разом і створює особливу хімію, яка драйвує і змушує тебе прокидатися в о пів на шосту ранку та летіти на тренування, яке точно буде і на якому тебе точно чекають =)