Як приймати рішення  - фото

Як приймати рішення

25 липня 2019, 13:24

Одразу скажу дві речі: здатність нашого мозку обмежена, а процес прийняття рішень неймовірно енерговитратний. Як із цим жити?

Одразу скажу дві речі: здатність нашого мозку обмежена, а процес прийняття рішень неймовірно енерговитратний. Як із цим жити?

Наталія Кадя, партнерка юридичної
компанії Danevych.Law, експертка
із нейроменеджменту,
коуч із розвитку лідерства

Відео дня

Наш мозок влаштований так, що ми не можемо приймати складні рішення протягом тривалого часу. Незалежно від того, наскільки ми раціональні, прагматичні і здатні критично мислити. Просто здатність розуму обмежена.

Роблячи вибір, людина використовує префронтальну кору мозку — ту саму сіру речовину, яку часто зображують на малюнках. Ця ділянка у процесі еволюції розвинулася останньою і становить всього 4–5% від усього обсягу мозку. Загалом, ця маленька і юна частина — наш біологічний інструмент для усвідомленої взаємодії із зовнішнім світом. Саме там народжуються думки і рішення.

Дослідники Корнеллського університету підрахували: щодня ми приймаємо 226 рішень, що стосуються тільки їжі. Приблизно 35 тис. рішень загалом. І чим розумнішіми стаємо, тим більше варіантів, з яких доводиться обирати, а отже, приймати рішення все складніше і складніше. І правда в тому, що розум не може оперувати великою кількістю даних одночасно.

Професори Джонатан Левав із Колумбійського університету і Шай Данцігер з Університету Бен-Гуріона провели цікавий експеримент. Вони проаналізували понад 1 тис. вироків, ухвалених ізраїльськими суддями протягом 50 робочих днів. Судді визначали долю ув'язнених, які відбували покарання за вбивства, збут наркотиків, зґвалтування і крадіжки. Всіх об'єднувало одне: адвокати домоглися перегляду справи заради умовно-дострокового звільнення. Отже: вісім суддів, шість чоловіків і дві жінки. У середньому кожен пропрацював приблизно 25 років. За робочий день — з 9 ранку до 16 — судді встигали розглянути приблизно 27 справ. За цей час у них було два прийоми їжі: перекус і повноцінний обід.

Під час дослідження з'ясувалося, що вранці приблизно 65% вердиктів ухвалювали на користь ув'язнених — їх відпускали під заставу. Ближче до перерви цей показник падав до нуля, а після обіду знову відновлювався до 65%. Ні тяжкість злочину, ні відбутий термін не могли повною мірою пояснити цю тенденцію. Зате рішення суддів точно залежали від того, були вони голодні чи ні, скільки справ уже розглянули і наскільки виснажені емоційно.

Для мозку процес прийняття рішень неймовірно енерговитратний. Тільки уявіть: мозок становить усього 2–3% від загальної маси тіла, зате споживає до 20% усієї енергії організму. А під час напруженої розумової роботи (роздуми, аналіз) — до 70% усіх калорій, які витрачаються протягом дня.

І хоча втома від прийняття рішень не відчувається на фізичному рівні, ментальна енергія — здатність ефективно думати — вичерпується з кожним зробленим протягом дня вибором.

Не приймати рішення — теж рішення. І не завжди погане

Коли ми втомлюємося, функція самоконтролю і когнітивні функції загалом згасають. Це позбавляє можливості точно зважувати всі фактори. Як наслідок — кожен наступний наш вибір ми робимо більш підсвідомо, ніж свідомо. А коли весь ресурс вичерпаний і людина виснажена, він просто противиться подальшому обговоренню рішень взагалі. Ще одна небезпека процесу прийняття рішень у втомленому стані — автопілот.

Наші звички — шаблони сприйняття, що дозволяють щодня поглинати й обробляти величезну кількість інформації, швидко знаходити вихід зі стандартних ситуацій — грають із нами у стані втоми злий жарт. Ми починаємо приймати рішення автоматично, несвідомо, як результат — вони не завжди якісні.

Як із цим жити?

Кожне наше рішення виснажує запас ефективних рішень. Мозок починає частіше помилятися. І навіть найретельніший аналіз проблеми потенційно несе в собі 60% ризику помилки. Чим більше рішень протягом дня ми приймаємо, тим менш уважно ставимося до різних факторів, які потрібно врахувати. У другій половині дня помиляємося частіше, тому що не бачимо картину цілком.

Якщо легкі рішення на кшталт "що одягти?", "що приготувати на сніданок?" приймати ввечері, то вранці не доведеться витрачати на це свіжий ресурс мозку. Та й загалом ранок — найкращий час для прийняття ефективних рішень.

Щоб полегшити роботу мозку, кількість варіантів вибору варто звести до мінімуму. А для щоденних неважливих рішень обирати найлегший у реалізації варіант. Крім того, не слід приймати рішення в піднесеному емоційному стані. Чим сильніша емоція, тим менше об'єктивності у прийнятому рішенні.

І ще один важливий момент. Розумом легко маніпулювати. Сформульоване питання вже впливає на рішення. Якщо вам спочатку запропонують наполовину порожній келих, а потім наполовину повний, що ви оберете? Найімовірніше, другий варіант. В обох випадках інформація однакова, різняться лише формулювання. Але саме формулювання має вирішальне значення: на ваш вибір впливають ваші емоції — позитивні чи негативні.

І найголовніше. Не приймати рішення — це теж рішення. І не завжди погане. Використовуйте це право тоді, коли сил думати немає. А в час, що звільнився, вирішіть, де візьмете сили для правильних і зважених рішень. Вони зараз нам усім дуже потрібні.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X