Вдома у Світлани Заліщук - фото  Вдома у Світлани Заліщук - фото
Спецпроект

Вдома у Світлани Заліщук

1 березня 2017, 00:00

Новое Время показує, де і як живуть найвпливовіші люди країни

Нардеп БПП розповідає про свої квартири та помилки і пояснює, чому вважає, що кампанію проти неї організувало оточення президента

Анастасія Береза

Світлана Заліщук – одна з 47-ми жінок в нинішньому українському парламенті й одна з перших політиків, яких Новое Время запросило показати свою квартиру в рубриці VIP-житло. Вона легко погодилася, без кокетства й умовлянь, конкретно і діловито назвавши день і час: ранок буднього дня.

У призначений час ми підходили до будинку за вказаною нею адресою. У цьому будинку навряд чи помістилася б дворівнева квартира, через яку зчинився галас, і навколо якої розгорівся скандал кілька місяців тому – так, що у нього довелося втрутитися Національному антикорупційному бюро. Нагадаємо, восени широкого розголосу набула інформація про те, що в 2014 році Заліщук придбала велику квартиру в самісінькому центрі Києва, поруч із Софійським і Михайлівським соборами.

Квартирою на прохання самої Заліщук зайнялося НАБУ, яке з'ясувало, що коштовна покупка була нардепом задекларована, хоча і з деякими порушеннями, зокрема, вона була вказана в декларації жінки за 2013 рік, хоча куплена була в 2014-му.

Нас Заліщук запросила в стару квартиру однокімнатну, в районі столичного Цирку, площею в 40 квадратів у звичайному будинку з міською бібліотекою на першому поверсі. Там, біля під'їзду, ми і зустріли її, коли, в чорному пальто, шерстяному блакитному платті, яскравих кросівках New Balance і з розпущеним білими волоссям, вона поспішала з магазину, несучи свіжі булочки до сніданку.

З «квартирного питання» і довелося почати розмову.

В оселі Заліщук взагалі багато рослин, а ще – вікон, завдяки чому невелика за площею квартира здається світлою і просторою

«Цю квартиру я купила в 2006-му», - розповідає Заліщук, запрошуючи розташовуватися на невеликій кухні, з'єднаній з єдиною кімнатою простором, який колись служив балконом.

На кухонних шафках блакитного кольору прикріплені стікери зі словами англійською, а замість холодильника, який вийшов з ладу енний час тому, стоїть величезна квітка, подарована мамою.

В оселі Заліщук взагалі багато рослин, а ще – вікон, завдяки чому невелика за площею квартира здається світлою і просторою.

На кухонних шафках блакитного кольору прикріплені стікери зі словами англійською, а замість холодильника, який вийшов з ладу енний час тому, стоїть величезна квітка, подарована мамою

Житло коштувало $80 тис. і було куплене в кредит.

Я питаю про другу квартиру – через яку Заліщук слідом за її другом і колегою по партії Сергієм Лещенком, який купив житло в Києві, опинилася в центрі «квартирного скандалу».

У квартирі на вулиці Софіївській поки ніхто не живе, відповідає на моє запитання Заліщук.

«Вона ще не в житловому стані, там ремонт. Це все дуже довго і дорого», - стисло пояснює вона.

Через історію з новою квартирою Заліщук вперше довелося публічно розповідати про особисте життя, яке вона не те щоб приховує але і не афішує. Житло, розповідає вона, було придбане нею в 2014 році разом з її партнером на той момент – головою офісу Ради Європи в Україні Мортеном Енбергом. Для цієї покупки він продав свою нерухомість у Стокгольмі.

«Якщо в тебе гарні новини і ти розповідаєш їх тому, що тобі хочеться – то це одне. А якщо розповідаєш тому, що тебе у чомусь починають підозрювати або звинувачують – це зовсім інша історія», - каже нардеп.

Історія ця, впевнена вона, була роздута не випадково.

Хвиля публікацій про те, що Заліщук купила квартиру, прокотилася у ЗМІ у вересні минулого року з подачі журналіста і вихідця з Луганська Всеволода Філімоненка. «Передова «єврооптимістка», нардеп Світлана Заліщук на зло всім казнокрадам (ще два роки тому) обзавелася не менш «ласим» житлом, аніж в однопартійця з Демальянсу сера Лещенка. Квартира в серці столиці площею 158 кв. м (за адресою м. Київ, вулиця Софіївська, будинок 25, кв. 15), ймовірно, коштувала Світлані приблизно $500 тисяч (13 млн грн) (відштовхуємося від чисто ринкової ціни)», - написав він. Перевіркою факту зайнялося Національне антикорупційне бюро, яке не побачило зрештою підстав для порушення кримінального провадження.

Заліщук називає Філімоненка провокатором, а всю історію вважає зрежисованою Банковою.

«Це скоординована кампанія проти мене і Сергія, - розповідає Заліщук. - Всі ниточки ведуть до оточення президента. Абсурдно, що люди такого рівня обговорюють моє горище!».

«Горищем» вона називає квартиру на Софіївській тому, що «ласе житло» і двоповерхові апартаменти, як про квартиру писали багато ЗМІ, були квартирою з горищним приміщенням у будинку старої споруди. У декларації про купівлю вартість житла була вказана в розмірі 3,5 млн грн.

«Горище», тим не менш, мало наслідки.

«Хоча НАБУ і відзвітувало про перевірку покупки квартири і не знайшло в ній корупційної складової, скандал посіяв сумніви у людей, які нас підтримують», - визнає Заліщук. Але тут же з властивою їй енергійністю і оптимізмом додає: найважливіший урок, який повинні з її історії винести ті, кого називають новими обличчями в політиці, полягає в тому, щоб перестати відчувати себе активістами.

«Ми маємо усвідомити всю відповідальність за майбутнє країни, - говорить вона. - У нас більше немає права на політичне хіпстерство. Коли ми були у громадянському суспільстві, ми могли критикувати і не турбуватися про те, як одягнені, як виглядаємо, що говоримо і де живемо. Тоді наша місія була – викривати. Зараз – показувати приклад».

Політична біографія самої Заліщук, незважаючи на історію з квартирою і декларацією – приклад не заплямованої (поки що) репутації та кар'єри.

Вона народилася в Жашкові – містечку з 18 тисячами населення в Черкаській області. Була типовою відмінницею – і саме це дозволило їй у старших класах поїхати на кілька місяців за обміном у американську глибинку.

«Тоді це було все одно що політ у космос!» - згадує вона, сміючись.

Той досвід не просто розширив до «космічних розмірів» кругозір школярки з провінційного Жашкова. Зараз вона входить у число депутатів, які найбільш вільно володіють англійською. Це дозволяє їй представляти Україну за кордоном і нарівні спілкуватися з іноземними послами, дипломатами і політиками. Напередодні нашої зустрічі, наприклад, Заліщук першою з українських політиків зустрілася з новим прем'єром Британії.

Тоді, після Штатів, старшокласниця Заліщук планувала стати журналісткою і вступила до Київського університету Тараса Шевченка на факультет журналістики.

«Це був дуже важливий етап життя, - розповідає вона. - Він сформував мене як особистість, з'явилося відчуття причетності до життя суспільства. До того ж, вчитися у нас виходило весело».

5 запитань Світлані Заліщук

_______________________________________________

Ваш місячний прожитковий мінімум?
Я витрачаю рівно стільки, скільки отримую – зараз це близько 12 тисяч гривень. До речі, в це Різдво я вирішила, що весь 2017 рік проживу без нових покупок (звісно, крім необхідних побутових), а на зекономлені таким чином гроші буду допомагати тим, кому ці гроші потрібніші. Це один з моїх челленджів на 2017 рік.

На чому ви пересуваєтеся в місті?
Пішки, на таксі, тролейбусом, метро.

Ваше улюблене заняття?
Складно відповісти. Напевно, читати.

Остання книга, яку ви прочитали?
«Процес» Франца Кафки

Що ви вважаєте головною перевагою України і що – її головною бідою?
Наша головна перевага в тому, що нам відступати нікуди. Але ті, хто в авангарді, не до кінця це розуміють. І це наша біда.

Тоді ж, в інституті, на початку «нульових», вона отримала свою першу роботу: журналістом на 5 каналі, що належить майбутньому президентові України – Петру Порошенку.

«З президентом ми взагалі тоді не знали один одного і не перетиналися, але з багатьма чудовими людьми – Яневським, Шевченком, Скрипіним, Глібовицьким, Соболєвим, Цеголком – так», - розповідає вона.

Революцію 2004-го Заліщук провела на «п'ятому» – у той час ледве чи не єдиним телересурсом, що транслював у прямому ефірі акції протесту в центрі Києва.

Потім почався постреволюційний застій, і з 5-го почали йти. Інститутський викладач, керівник магістерської роботи, запропонував Заліщук: «Слухай, тут віце-прем'єр з питань європейської інтеграції шукає прес-секретаря. Не хочеш спробувати?»

«Державна служба? Ви знущаєтесь?» - обурилася вона. Але на співбесіду пішла.

Так Заліщук познайомилася з Олегом Рибачуком – одним з членів «помаранчевої команди», віце-прем'єром в уряді Юлії Тимошенко, а пізніше – держсекретарем в адміністрації президента Віктора Ющенка.

Так Заліщук вперше спробувала, що таке – працювати на державу.

«Там була мізерна зарплата, але я вирішила, що поки є студентом, можу собі це дозволити», - розповідає дівчина.

Втім, у Кабінеті міністрів вона затрималася на кілька місяців: коли Рибачук очолив адміністрацію президента, Заліщук пішла за ним. А через півтора року Рибачука змінив Віктор Балога, який увійшов в історію «помаранчевих» як сірий кардинал Ющенка.

Балога пропонував залишитися, але вона відмовилася: замість цього як молодий держчиновник поїхала на стажування до Британії – і це багато що змінило в її житті.

«У нас була дуже цікава програма навчання, - розповідає вона. - Ми побачили, як у демократичній країні працює в'язниця, суд, парламент, уряд, громадські організації, Бі-Бі-Сі тощо. У мене відкрилися очі на те, як живе сучасний світ, і я зрозуміла, яка в цьому роль громадянського суспільства».

Після повернення Залишук стала співзасновником громадської організації Центр.UA і в журналістику більше не повернулася. За кілька років вона здобула репутацію активного громадського діяча і незабаром включилася в другу, що випала на її коротку робочу біографію, революцію. А потім її колишні колеги-журналісти, а також друзі й однодумці – Мустафа Найєм і Сергій Лещенко – запропонували йти в політику «трійцею».

Для мене це стало дуже логічним переходом із громадянського суспільства в політичну сферу: до того моменту вже протягом кількох років вона займалася просуванням законопроектів і співпрацювала з експертами і парламентаріями.

Я запитую: що виявилося найскладнішим у політиці. Заліщук відповідає: усвідомлення взятої відповідальності.

«Раніше, - пояснює вона в паузах між позуванням фотографу біля стіни з книгами і картиною, - ти вибирав завдання, публічно говорив про нього – наприклад, «я буду стежити за деклараціями» або «я буду стежити за персональним голосуванням», виконував свою роботу і міг йти додому розслаблятися. А тепер твоя відповідальність і функції розширилися на 360 градусів, і вийти за це коло – неможливо».

Одягу в оселі Світлани Заліщук, на перший погляд, менше, ніж книг

Другим складним моментом став Петро Порошенко: не виправдав сподівань.

«Він повинен був спрацювати, як політичний меценат, а спрацював, як політичний бізнесмен, - емоційно пояснює Заліщук. - Він повинен був інвестувати весь свій ресурс – я зараз не про його гроші, а про авторитет, про підтримку суспільством – у незалежність головних інститутів держави: в ЦВК, Конституційний суд, НАБУ, Генпрокуратуру, СБУ. Він повинен був зробити їх незалежними, чесними і нелояльними до влади!»

Зроби це Порошенко, і українці знову вручили б йому владу на наступних виборах, відплативши довірою і повагою за те, що він зробив для країни, міркує вона.

Проте, попри розчарування, Заліщук все ще вважає, що чинна влада, до якої й сама належить – провела більше реформ, аніж будь-яка попередня.

«За минулі два роки цей парламент, виконавча влада і президент зробили великий ривок, але треба чесно визнати: історичний шанс стати іншою країною – втрачено», - каже нардеп.

Зараз шанси обратися на другий термін у Порошенка, на її думку, дуже малі.

«На жаль, він не відповідає тим викликам, які стоять перед країною, - каже Заліщук. - Ціна, яку ми платимо і вже заплатили, занадто висока, щоб Кононенко і Грановський досі залишалися «смотрящими» в СБУ, Генпрокуратурі та судах. Адже авторизація їх мандата відбувається на Банковій. Я думаю, що у Порошенка практично немає шансів бути обраним наступним президентом».

Набагато оптимістичніше дивиться вона на власне політичне майбутнє. І без тіні іронії каже, що навіть якби строк її депутатства закінчився зараз і ніколи більше вона не повернулася в політику – все одно пишалася б зробленим.

«Ми заклали свою цеглинку в стіну нової країни. І поки залишаються можливості в політиці щось робити, я буду робити, - каже Заліщук. - Думаю, для Банкової кращим результатом було б, якби ми пішли. Тому я не піду. І буду прагнути стати частиною платформи для об'єднання політичних сил, яка послужить основою для кристалізації людей, які будуть працювати в політиці».

Чіпляючись за слово «працювати», я звертаю увагу на те, що в невеликій квартирі Заліщук працювати фактично ніде: тут є велике ліжко, два крісла – лілове і фіолетове, але жодного стола, крім кухонного. Вона жартує, що воліє працювати в будівлі під куполом на Грушевського і в кафе.

Ми так і не встигаємо як слід поговорити про житло, як настає час прощатися. Тільки в коридорі, де рядами вишикувалися жіноче взуття і сумки, встигаємо трохи поговорити про «побутове».

У Заліщук, завжди доглянутій і стильно одягненій, легко запідозрити модницю і шопоголіка. Але одягу в її помешканні, на перший погляд, менше, ніж книг. Вона каже, що спокійно ставиться до речей, і навіть не бозна-яка депутатська зарплата – 12 тис. грн – її хвилює тільки через колег, у яких немає власного житла і є діти.

— Важко жити молодій жінці на депутатську зарплату?

— Мені – ні. У мене є свій дім. А всі дорогі речі, сумки, наприклад, мені дарує брат. Навіть одяг! Їм я завжди дуже скромно.

— А манікюр, волосся, догляд за собою?

—Так! Шампунь – це найдорожче, що я собі дозволяю! - сміється вона, прощається і біжить на зупинку громадського транспорту. Особистої машини у неї поки немає, ні в житті, ні в декларації.