День фотографа

Як хобі перетворилося на професію. Історії 9 українських фотографів

12 липня, 2017
Люди, які перетворили хобі на роботу, а результат - на визнання. Українські фотографи розповідають, як, коли і чому обрали свій шлях

Активний розвиток техніки зробив цифрові камери доступними і популярними. Тепер кожен з нас в глибині душі "трохи фотограф" - будь то зйомки на дзеркальну камеру для сімейного альбому або на мобільний телефон для інстаграма. Однак шедеври виходить зробити далеко не всім.

Як досягти майстерності в фотографії? На чому потрібно робити акцент у своїй роботі, яка техніка потрібна новачкам і профі, і чи реально прожити на гонорари від зйомок? Ми запитали про це у 9 українських фотографів з різних напрямків - портретної, весільної, сімейної, food, fashion, репортажної, а також стокової та мобільної фотографії.

Сергій Сараханов,
портретний фотограф

Як довго ви фотографуєте? Як давно заробляєте на життя фотографією?

Фотографую я вже 12,5 років. Заробляю, напевно, 9 років.

Фотографія - ваша основна професійна діяльність чи підробіток? Скільки годин на тиждень ви працюєте?

Напевно, основна. Також займаюся виробництвом відео і викладанням - веду курси, майстер-класи, семінари по портретній фотографії, рідше - по мобільній фотографії. В тому числі, співпрацюю з брендами - наприклад, недавно читав лекцію для Canon. Викладаю в Україні, Білорусі, Росії, Казахстані, в планах - Німеччина.

Безпосередньо з портретною фотографією працюю 25-30 годин в тиждень. Викладанням займаюся близько 10 годин в тиждень, відео - ще 8-10 годин. Тобто, працюю багато.

Що вас надихнуло стати фотографом? Чому ви займаєтеся саме портретною фотографією? Які переваги у роботі портретного фотографа?

В першу чергу, мені просто подобається це заняття. Свого часу я так надихнувся, що кинув вивчати менеджмент і здобув освіту педагога з фотомистецтва і кінорежисури.

Портрет - це тип фотографії, який найбільше тебе розвиває. Щодня я спілкуюся з новими людьми, з якими за інших умов не зустрівся б в реальному житті. Це режисери, актори, архітектори, письменники, хореографи. Кращі люди, які створюють цей світ.

Яка зйомка стала для вас найбільш пам'ятною?

Зйомка-реюніон гурту Пятница. Афіші, які вийшли в результаті, висіли по всьому місту, на всіляких поверхнях. Також запам'яталася зйомка всесвітньо відомого архітектора Ральфа Апельбаума.

 

 

 

Крім фотографії, у вас є хобі? Або фотографія у фотографа - це і хобі, і робота?

Фотографія для правильного фотографа - це життя. Можна сказати, що моє хобі - це мобільна фотографія. Іноді я роблю якісь проекти, в тому числі і для великих брендів - Lenovo, Samsung, LG.

Як стати професійним фотографом? Які потрібно мати для цього знання і навички? З чого почати підготовку?

Необхідно озброїтися певною кількістю грошей, які ти готовий інвестувати в себе. Розвиватися естетично, розвивати свій смак. Відвідувати майстер-класи і курси. Але ставку робити на практику, роботу, професійне зростання. Прогрес фотографа обчислюється десятком зйомок. Також добре відвідувати портфоліо-review, де можна отримати професійний погляд на свої роботи.

Крім того, варто навчитися говорити ні. Не терпіти неповагу до себе. Професіонал не береться за все підряд і поважає себе. Престиж професії фотографа останнім часом дуже низький, оскільки самі фотографи хапаються за все підряд, не вимагають від замовника дотримання умов роботи, йдуть у нього на поводу.

Яка техніка потрібна в роботі професійному портретному фотографу?

Хороша повнокадрова дзеркальна або бездзеркальна камера і 1-2 об'єктива з фіксованою фокусною відстанню. Я віддаю перевагу 50 і 85 мм, люблю оптику Carl Zeiss.

  

  

Який мінімальний набір техніки необхідний людині, щоб робити свої перші кроки в портретній фотографії?

Дзеркальна або бездзеркальна камера і 1 об'єктив з фіксованою фокусною відстанню. Світлосила може бути - f/2,8, краще - f/1,8.

Скільки в середньому заробляє портретний фотограф в Києві?

Це сильно ранжується. Хтось заробляє в місяць 300-400$, хтось - $1-1,5 тисячі. Все залежить від проектів. Наприклад, весільні фотографи можуть заробляти до $10 тисяч на місяць, портретні фотографи отримують трохи менше, але якщо багато працювати - цілком можна отримувати по $3-4 тисячі. Це не гарантовано і залежить від конкретного фотографа, але є позитивні приклади.

Рекомендую фотографам оформляти ФОП, працювати офіційно і використовувати безготівковий розрахунок. Це дає доступ до співпраці з агентствами і великими брендами. Наприклад, я працюю з Hennessy, Новою Поштою, Finlandia. Через агентства створюю немаленькі іміджеві проекти, присвячені людям. Жоден великий бренд не захоче з вами співпрацювати в чорну.

Наталя Кравчук,
репортажний фотограф,
фотокореспондент НВ


Як довго ви фотографуєте? Фотографія - ваша основна професійна діяльність?

Фотографую з 1997 року, коли я отримала першу роботу в газеті «Поділля». Відтоді працюю фотографом. Це моя основна професійна діяльність.

Що вас надихнуло стати фотографом?

Перша фотокнига, яку мені подарували в шостому класі, київського фотографа Якова Давідзона «Орлята партизанських лісів». І фільм «Сальвадор» Олівера Стоуна.

Які переваги у роботи репортажного фотографа?

Можливість опинитися в цікавих місцях з неймовірними людьми, від промзони в Авдіївці до інтерв'ю з президентом.

Яка зйомка стала для вас найбільш пам'ятною?

Їх було дуже багато. Найчастіше це сумні історії, пов'язані з соціальними проблемами.

Крім фотографії, у вас є хобі? Або фотографія у фотографа - це і хобі, і робота?

Особисто для мене робота - це задоволення і займає весь вільний час.

  

 

Як стати професійним фотографом? Які потрібно мати для цього знання і навички? З чого почати підготовку?

В першу чергу, потрібно розуміти, чого ти дійсно хочеш. У наш час люди купують камеру і стають професійними фотографами. Тут головне досвід, все кидати і йти знімати. Дивитися багато фото. Можна починати з Брессона і Ньютона, і не зупинятися. З навичок - розуміти, що таке експозиція, композиція, фокусна відстань і глибина різкості.

Яка техніка потрібна в роботі професійному репортажному фотографу?

Вибір великий, з цифрою все набагато простіше - відразу видно результат зйомки. Мої перші камери були Зеніт ЕТ і Київ 19. "Дерзайте!". З потрібного - довгофокусний об'єктив.

Який мінімальний набір техніки необхідний людині, щоб робити свої перші кроки в репортажній фотографії?

Будь-яка фотокамера і фантазія.

Скільки в середньому заробляє репортажний фотограф в Києві?

У кожного по-різному, до кризи було в середньому $1000.. Зараз набагато менше. Але «вовка ноги годують», так що все залежить від бажання працювати.


Ольга Драч,
Food-фотограф

Як довго ви фотографуєте? Як давно заробляєте на життя фотографією?

Більше 10 років, повністю забезпечую себе фотографією років 7.

Фотографія - ваша основна професійна діяльність чи підробіток?

Займаюся тільки фотографією і всім, що з нею пов'язано. Це зйомка, обробка своїх фотографій, організація зйомки, переговори, статті, майстер-класи, робота стилістом, ведення соцмереж, перегляд тонни фотографій для розуміння тенденцій. Рідко - викладаю food-фотографію і мобільну фотографію. Це приносить гроші, але ніякі гроші не можуть виправдати таку працю і час/ресурси на підготовку. Викладання вимагає величезних моральних сил і дуже вимотує, але і віддача більша. Тут скоріше - бажання ділитися досвідом, знаннями і бути корисним, допомогти тим, хто хоче розвитку.

Скільки годин на тиждень ви працюєте?

Завжди. Крім часу, коли укладаю дитину, готую... хоча і готувати можу паралельно з роботою. Потішно звучить, але в роботі фотографа фотографія (тобто, безпосередньо процес зйомки, робота з камерою) займає близько 10% робочого часу, ще 20% - підготовка, потім обробка, на самому початку - переговори і спілкування - це величезна частина роботи. Сама зйомка - вершина айсберга. Працюючи на себе, ти завжди працюєш, це як сім'я - вона є завжди, її любиш, оберігаєш і постійно береш участь.

Скільки часу займає обробка?

Дуже залежить від завдання і зйомки, величезна 8-годинна зйомка може зайняти пару годин з відбором і обробкою. Але і 2 години зйомки можуть вилитися в два тижні обробки. В середньому, одна зйомка - 2 дня/вечора, це якщо зовнішні обставини ідеально складаються і не відбувається НС.

   

 

Що вас надихнуло стати фотографом? Чому ви займаєтеся саме food-фото?

Головний редактор журналу, в якому я працювала, в мені щось побачила, сказала - давай, пробуй. Підтримала і згодом купила камеру, якою я знімала для журналу. Потім працювала стилістом, де теж трохи фотографувала, але більше спостерігала за редакційною роботою, і зрозуміла, навіщо і як ці фотографії використовувати, чому важливо працювати в команді, як ефективно це робити. Там же почала працювати з їжею і до напряму «сім'я і діти» додалася їжа. Я люблю їжу, красиву і смачну, мені в цілому тема завжди була цікава і приємна, їжа - це добре.

Які переваги у роботи food-фотографа?

Food-фотограф розуміє, що як влаштовано, може багато чого визначити на око (якість їжі), моделі в кадрі не бувають у поганому настрої, їм так само буває жарко або холодно, але посміхатися їх змушувати не потрібно.

Завдяки цій роботі я познайомилася з приголомшливими шеф-кухарями, подивилася на те, як працюють боги на кухні. Кухарі - неймовірні люди, вони працюють по 12 годин на ногах, їх праця важка і небезпечна (постійні опіки, порізи) і помилок тут бути не може. Вони цінують ресурси і вміють працювати командою. Кухарі - це майже як лікарі. Амбітних і великих людей там дуже багато, багато успішних молодих кухарів. Як правило, це дуже цікаві і захоплені своєю справою люди, ледарі на кухні просто не витримують. Робота подарувала мені чудових людей, які стали найціннішими друзями.

Яка зйомка стала для вас найбільш пам'ятною?

З останнього - відзняли календар для компанії, яка виробляє ковбасу та іншу м'ясну продукцію. За 6 годин створили 13 композицій (фотографи розуміють, наскільки це божевільний ритм). Я працювала з асистентом, сестрою Євгенією, знімали за моїми дуже смішним ескізами. Дуже вдячна всій команді, дизайнеру і художнику, які зловили загальну ідею і довели картинки до прекрасного результату - красивого і смачного календаря. Спочатку він задумувався як корпоративний, але після посту в соцмережах почали писати люди і просити купити його для домашнього використання. Думаю, це найпрекрасніший результат нашої праці. Якби мені сказали пару років назад, що я візьмуся за таку зйомку і буду задоволена результатом, зроблю це і ще з такою швидкістю, я б довго сміялася і не повірила.

Крім фотографії, у вас є хобі? Або фотографія у фотографа - це і хобі, і робота?

Так, моя розвага - це серії в інстаграмі. Придумую собі невеликі проекти, тег під них і розважаюсь так. Іноді придумуються спільні з кимось ігри і теги. Як правило, це розминка мозку і очей. Мене турбує стан бездомних тварин в нашій країні, намагаюся по можливості допомагати тим, кого зустрічаю на вулиці і в цілому підтримувати волонтерів та соціальні проекти, пов'язані з тваринами. Обожнюю ліс, назвемо прогулянки в лісі моїм хобі. Хоча, це скоріше, як пити воду або дихати, це життєва необхідність - гуляти в лісі.

  

 

Як стати професійним фотографом? Які потрібно мати для цього знання і навички? З чого почати підготовку?

Думаю, почати треба з питання «навіщо?». Зазвичай, якщо щось твоє, ти до цього біжиш, спотикаєшся, падаєш, біжиш знову і так до моменту, поки не отримаєш бажане (досвід, знання, інформацію). Зараз з'явилася і активно розвивається інтернет-освіта, багато успішних фотографів навчають індивідуально і в форматі школи. Отримати знання є де, та й в цілому фотографія не така вже й складна. Потрібно вивчити інструмент, технічну сторону, і якщо вам є, що показати, ви будете успішні, так як володієте інструментом.

Яка техніка потрібна в роботі професійному food-фотографу?

Фотоапарат. Або телефон з гарною камерою. На телефон часто зручніше знімати, більшість налаштувань він автоматично виставляє і сильно полегшує життя фотографу.

По частині камери - мені подобаються бездзеркалки, вони компактні і легкі, оптика - або щось універсальне (24-70 мм, бажано світлосильна f/2,8), макро-об'єктив - дуже бажано, але і без нього можна відмінно знімати. Ми перші пару років знімали на 50 мм, дуже нам добре жилося тоді. Ніяких зайвих турбот.

Який мінімальний набір техніки необхідний людині, щоб робити свої перші кроки в food-фотографії?

Можна почати з телефону, його цілком вистачає і на комерційні зйомки, якщо ми говоримо про зйомки для соцмереж і блогу - можна і не переходити на дзеркальну/бездзеркальну професійну камеру. Для зйомки білбордів все ж краще брати камеру з великою роздільною здатністю.

Скільки в середньому заробляє food-фотограф в Києві?

Не знаю. У нас мало вузькопрофільних фахівців, які знімають тільки їжу. Думаю, близько 20 000 гривень в місяць. Але можна ж і місяць без роботи сидіти, а можна за тиждень 5-6 зйомок зробити, дуже складно прогнозувати.

Даша Тендітна,
сімейний/портретний фотограф

Як довго ви фотографуєте? Як давно заробляєте на життя фотографією?

Фотографую 10 років. Заробляти фотографією розпочала майже відразу.

Фотографія - ваша основна професійна діяльність чи підробіток? Скільки годин на тиждень ви працюєте? Скільки часу займає обробка?

Я почала заробляти фотографією, перебуваючи в декреті. Як тільки я з нього вийшла, мене відразу ж скоротили (працювала я в міжнародній газотранспортній компанії). Так що в останні сім років фотографія була основним і єдиним джерелом мого доходу.

Я працюю кожного дня. Навіть якщо не знімаю, то обробляю. Якщо не обробляю, то читаю про щось, що тією чи іншою мірою пов'язане з фотографією, фотографами, бізнесом, мистецтвом і т. д. Обробка - завжди по-різному, я можу так надихнутися, що прийду і зроблю зйомку за дві години... Але в загальному беру на обробку місяць: щоб не поспішати, не відволікатися, бути в гарному настрої і робити зйомки в порядку черги...

Що вас надихнуло стати фотографом? Чому ви займаєтеся саме сімейною фотографією?

Я росла в творчій обстановці: дядько фотографував, тато малював, у мами взагалі золоті руки - вона може придумати і втілити в життя щось неймовірне. При тому, що перша моя освіта - економічна, мене завжди тягнуло займатися чимось ще, якось виразити себе. Моя друга освіту - дизайн інтер'єру. Ми багато малювали і вивчали історію мистецтв, тому фотографія була природним продовженням.

Які переваги у роботи сімейного фотографа?

Я не можу сказати, що займаюся саме сімейною фотографією. Перепробувавши різні жанри (а я знімала все - від ювелірки і інтер'єрів до весіль і і каталогів одягу), я зрозуміла, що найцікавіше для мене знімати людей. Портрети. Я знімаю дітей, дівчат, пари. У сім'ї теж повинен бути свій ідеальний портрет. Причому для кожної сім'ї він свій: хтось продумує все до дрібниць: продумує образи, вибирає локацію, замовляє індивідуальні декорації, одяг і стиліста, а хтось просто говорить мені - хочемо багато світла, як на ваших фото... і життя... Усе! Немає індивідуального рецепта, і якщо я беруся за комерційну зйомку - то зроблю все, щоб мої замовники залишилися задоволеними. Це їхня історія, їх фотографії, їх пам'ять.

   

 

Яка зйомка стала для вас найбільш пам'ятною?

Кажуть, що всі щасливі сім'ї схожі один на одного, а кожна нещаслива сім'я нещаслива по-своєму. Мені пощастило - завдяки моїй професії я бачу багато щастя, радості, посмішок, на моїх очах ростуть діти, яких я починала знімати ще в маминому животі... Але є й інші історії, коли все не клеїться на зйомці, а коли віддаєш фотографії - дізнаєшся, що пара розлучилася.

Був випадок, коли дівчина не могла піти з сім'ї. Сім'ї, де було місце насильству і жорстокості. Ми зробили серію портретів, і вони надихнули її прийняти правильне рішення. Більш того, вона розмістила їх на сайті знайомств, зустріла там хлопця, поїхала до нього в іншу країну і тепер щасливо виховує двох синів! Або, наприклад, проект «Вони сильніше раку», який я знімаю зараз разом з медичним порталом Likar_info - про дівчат, які борються з раком. Цей проект задуманий для того, щоб привернути увагу до раку, як до епідемії, розвіяти міфи і, звичайно, щоб знайти спонсорів. Мої фотографії звертають увагу до дівчат і їх історій. Виходить, що ціна твоєї фотографії - це ціна чийогось життя.

Крім фотографії, у вас є хобі? Чи фотографія у фотографа - це і хобі, і робота?

Я вважаю, що як тільки твоє захоплення стає твоєю роботою, воно автоматично перестає бути твоїм хобі. Коли починаєш працювати сам на себе, то перше з чим ти повинен подружитися - це тайм-менеджмент. Ти починаєш планувати, рахувати, домовлятися, переносити, підлаштовуватися, горіти в дедлайни, рахувати доходи, оновлювати техніку, непритомніти над витратами. Ти повинен постійно вдосконалюватися, тому що конкуренція дуже велика, повинен надихати і не забувати надихатися, бути цікавим, шукати і знаходити свій стиль, спілкуватися, спілкуватися, спілкуватися. І ось тут ти розумієш, що якою б улюбленою не була твоя робота - ти втомився. І хочеться взяти паузу. І просто переключитися. На хобі.

Я захоплююся історією мистецтв, вуличною модою, літературою і кіно. Мене надихають подорожі і моя сім'я. Ці захоплення переросли в новий бізнес - я запустила свій бренд дитячого одягу з натуральної лляної тканини Old School Kids, а ще через півроку відкрила невеликий шоу-рум Linen Room, в якому продаю льняне, тканину, текстиль і там же знімаю. Мені важливо бути вільною в фотографії, братися тільки за те, що подобається, і не залежати від фінансових умов.

  

 

Як стати професійним фотографом? Які потрібно мати для цього знання і навички? З чого почати підготовку?

Як стати професійним фотографом? Дуже просто. Потрібно на початку захотіти. А потім стати. Тобто, отримати відповідну освіту і постійно практикуватися. Фотографія - найдоступніший вид мистецтв. Для того, щоб почати, потрібно лише бажання. Коли я починала, можливості купити цифрову дзеркальну камеру не було. Я вчилася знімати на плівку. І це дуже хороша школа. Ти цінуєш кожен кадр. Розумієш, що знімати потрібно відразу добре, дисциплінуєш себе і розвиваєш сприйняття. Зараз можна почати з мобільного телефону.

Для того, щоб працювати з людьми, мало розбиратися в технічних установках камери - потрібно бути трішки психологом. Спілкуйтеся щиро, цікавтеся, розповідайте про себе. У мене двоє дітей - і мені легко спілкуватися з героїнями моїх зйомок на дитячі теми... Наберіться терпіння і не судіть усіх по собі. Світ різноманітний, як і люди, які нас оточують. Я вважаю, що саме грамотне капіталовкладення - в себе. Яким би талановитим ти не був, з тобою має бути просто приємно спілкуватися, це головне.

Яка техніка потрібна в роботі фаховому сімейному фотографу? Який мінімальний набір техніки необхідний людині, щоб робити свої перші кроки в сімейній фотографії?

Техніка - це виключно справа смаку і звички. Коли мене просять порадити техніку, я прошу звернутися до консультантів у професійних магазинах. Тому що це не моя професія. Єдине, що можу підказати - перед спонтанною покупкою вивчіть питання. Почитайте форуми, візьміть камеру і об'єктив на прокат, спробуйте. Професійна техніка - задоволення не з дешевих і купується надовго. Не купуйте зайвого! Краще мати один фіксований маленький яскравий об'єктив і бігати ногами, ніж величезний зум і спалах до нього.

Скільки в середньому заробляє сімейний фотограф в Києві?

На це питання мені зовсім складно відповісти, тому що я не відстежую заробітки своїх колег. Можу сказати тільки одне: цінуйте свою працю. І тоді її будуть цінувати інші.

Мері Семенченко,
fashion-фотограф


Як довго ви фотографуєте? Як давно заробляєте на життя фотографією?

Фотографую 6 років, заробляю з другої зйомки.

Фотографія - ваша основна професійна діяльність чи підробіток? Скільки годин на тиждень ви працюєте? Скільки часу займає обробка?

Так, основна. Немає постійної кількості годин... Буває 1-2, а буває і 18 годин на добу. Все залежить від завантаженості, графіка, специфіки роботи. Пост-продакшн займав би весь мій вільний час, але, на щастя, є ретушери.

Що вас надихнуло стати фотографом? Чому ви займаєтеся саме fashion-фотографією?

Завжди цікавилася модою і хотіла працювати в цій індустрії. Взявши в руки камеру, зрозуміла, що це моє, і що можна круто це поєднати.

Які переваги у роботи fashion-фотографа?

Можливість проектування своєї естетики і поглядів, трансформації власної реальності на образи інших людей. Подорожі, постійний рух, нерутинна робота.

  

 

Яка зйомка стала для вас найбільш пам'ятною?

Надовго запам'ятається недавня зйомка в Австрії. З ідеєю і організацією все вийшло дуже спонтанно: модель я зустріла в торговому центрі, ми познайомилися і домовилися про дату. З локацією допомогли друзі - ми поїхали на нереально гарне озеро в Альпах, поблизу Зальцбурга. Сонце, гори, кришталева вода, музика і шикарна команда. Нам організували невелику яхту, на якій все і відбувалося. Дівчина ще ніколи не керувала яхтою, а тим більше - ногами. Знімали на швидкості, без будь-якої страховки. Це було ризиковано, але кадри коштували того. Зйомка вийшла дійсно неймовірною!

Крім фотографії, у вас є хобі? Або фотографія у фотографа - це і хобі, і робота?

Багато цікавлюся косметикою, люблю робити мейк, читати про психологію, музику і бізнес. Займаюся у спортзалі, коли є вільний час - танцюю.

Як стати професійним фотографом?

Потрібно мати смак і бажання.

Яка техніка потрібна в роботі fashion-фотографа?

Камера.

Святослав Липинський,
стоковий фотограф


Як довго ви фотографуєте? Як давно заробляєте на життя фотографією?

12 років тому, в далекому 2005 році, я захопився фотографією. У 2007 почав заробляти фотографією, а в 2008 фотографія стала моїм єдиним джерелом доходів.

Фотографія - ваша основна професійна діяльність чи підробіток? Скільки годин на тиждень ви працюєте? Скільки часу займає обробка?

Так, фотографія - моє єдине джерело доходів і основний вид діяльності. Працюю повний робочий тиждень, а іноді ще й у вихідні.

Що вас надихнуло стати фотографом? Чому ви займаєтеся саме стоковою фотографією?

У дитинстві у мене ніколи не було фотоапарата, не рахуючи плівкової мильниці, якою ми робили якісь банальні фото з сімейних свят. Фотографією захопився після 30 років, коли в одному з перших мобільних телефонів Nokia з'явилася фотокамера. І понеслося...

Стокова фотографія - це великий пиріг. І зйомки на кожну тему (люди, предметка, інтер'єр і т.д.) - це ваш внесок в кожну з часточок цього пирога. Чи захочете ви відкусити тільки від одного шматочка або побажаєте з'їсти все? Вирішувати тільки вам. Моя спеціалізація - це люди. Психологічний портрет звучить, мабуть, занадто голосно, нехай буде емоційний портрет. Проте, знімаю також і предметку, і інтер'єр.

Стокова фотографія - це тільки красиві і цікаві фотки, створюючи які я отримую справжнє задоволення. Все інше - компроміс між професіоналізмом і бажанням заробити.

Які переваги у роботи стокового фотографа?

Ти робиш зйомки на свій страх і ризик і за свій рахунок. Обробляєш їх, підписуєш належним чином, витрачаєш час на закачування на фотобанки і чекаєш, поки їх перевірять (їх можуть не прийняти з ряду причин). Загалом, у порівнянні з локальними зйомками (коли познімав, віддав фотки і отримав відразу гроші) - одні суцільні недоліки.

Втім з переваг - навряд чи хто-небудь із звичайних фотографів може пишатися тим, що ти, натиснувши один раз на спуск затвора своєї фотокамери, і нехай не відразу, а через рік-два, заробив на цьому одному натисканні $500 або $1000.. Або в Україні криза (вже друга) - всі локальні замовники економлять бюджети, платять менше, кидають фотографів і не платять, торгуються, оцінюючи вашу важку працю в менші гроші, ніж ви себе оцінюєте. А ось люди зі Штатів чи Європи, Ісландії і навіть Австралії абсолютно не відчувають сорому в засобах, щоб придбати ваші фотографії для ілюстрації своїх матеріалів. Оплата в доларах, і не важливо, який зараз курс в Україні.

  

 

Яка зйомка стала для вас найбільш пам'ятною?

На даному етапі темп моєї роботи такий, що я роблю близько трьох зйомок в тиждень. Це близько 100-140 зйомок в рік. Навряд чи можна виділити з цього величезного потоку щось конкретне. Мабуть, найбільше в пам'ять, напевно, врізалися перші зйомки і перший досвід.

Фотостоками хотів зайнятися ще в 2007-2008 роках, а зайнявся тільки в 2009. І ось була зйомка, яку я зробив в 2008 для стоків. І вона пролежала рік у мене на жорсткому диску, а в 2009, коли я таки почав займатися стоками, я закачав дві-три фотки з цієї зйомки. І ці фотки почали продаватися. Потроху. Пройшов рік, я подивився статистику і кожна з фоток заробила по $100 за рік. І я подумав - а адже, завантаж я ці фотки на рік раніше, відразу, коли їх зробив, ці фото заробили б уже вдвічі більше грошей!

Крім фотографії, у вас є хобі? Або фотографія у фотографа - це і хобі, і робота?

У багатьох фотографів є хобі. Риболовля, спорт, велосипед і т.д. Так, фотографія - це хобі, яке згодом стало моєю роботою. Моє хобі зараз - це зйомка відео.

Як стати професійним фотографом? Які потрібно мати для цього знання і навички? З чого почати підготовку?

Якщо хочете почати - зараз є багато шляхів. Можна піти в фотошколу, відвідувати майстер-класи, воркшопи - це корисно і закладає теоретичну і практичну бази для початківця фотографа.

Фотографію можна порівняти з медициною - є загальний теоретичний курс і є вузька спеціалізація. Щоб знімати предметку, потрібно розвивати свої навички в предметній зйомці, якщо ви знімаєте людей - відповідно портретну зйомку.

Яка техніка потрібна в роботі професійному стоковому фотографу?

Якщо ви знімаєте предметку, вам потрібні макро-об'єктиви з хорошим мікроконтрастом, щоб об'єкт зйомки був в різкості, студійні спалахи, спеціальні пристосування і т.д. Якщо ви знімаєте людей, то вам потрібні світлосильні портретні об'єктиви, які розмивають задній план і роблять малу глибину різкості, потрібні відбивачі, якщо ви працюєте в студії - спалахи, портретні тарілки і ще багато чого.

Який мінімальний набір техніки необхідний людині, щоб робити свої перші кроки в стоковій фотографії?

Будь-яка сучасна камера і об'єктив. І звичайно ж мізки - потрібно розуміти, що і для чого ви знімаєте і чи можна буде потім це продати.

Скільки в середньому заробляє стоковий фотограф в Києві?

Не знаю, я не питав. Та й навряд чи хто-небудь вам в цьому зізнається.


Сергій Рістенко,
мобільний фотограф


Як довго ви фотографуєте? Як давно заробляєте на життя фотографією?

Почав фотографувати я давно, на початку 2000-х, ще коли школу закінчував. Хоча, якщо чесно, абсолютно не бачив себе фотографом. Мій прадід знімав Першу світову війну, мій дідусь знімав... Напевно, це і проявилося в свій час на генетичному рівні. Навчався знімати на плівку, у старшої сестри періодично крав її камеру Київ 19М і, звичайно ж, володіючи нульовими знаннями про фотографію, намагався створити шедевр. Слава Богу, вчасно схаменувся - став читати і переймати досвід у фотографів, що вкрай добре позначилося на якості моїх робіт. Мобільною фотографією захопився в 2012 році, власне, з моменту покупки мого першого смартфона. Заробляти на життя фотографією я почав в 2003-2004 році.

Фотографія - ваша основна професійна діяльність чи підробіток? Скільки годин на тиждень ви працюєте? Скільки часу займає обробка?

Для себе я поділяю два напрямки в фотографії - комерційний і творчий. Перший приносить мені дохід - я працюю в Radioaktivefilm production і часто знімаю backstage або ж рекламне фото (крім інших фотопроектів і замовлень). Друге, мобільна фотографія, яка  змушує мій мозок працювати і певною мірою теж приносить мені дохід.

Моя зайнятість теж абсолютно різна. Якби робота фотографа була унормована як на заводі, то, мені здається, це вбило б на корню все бажання творити. Буває, весь тиждень зйомки є і графік розписаний на місяць, а буває 1-2 зйомки в тиждень. Але мобільною фотографією займаюся щодня. Це вкрай дивні дні в моєму житті, якщо я не зробив за день жодної фотографії. Це моя постійна фотографічна розминка мозку.

  

 

Що вас надихнуло стати фотографом? Чому ви займаєтеся саме мобільною фотографією?

Був ще такий час, коли фотографом був кожен десятий, а не кожен. І ось в ці часи (а це здається 2001-2002 рік) мій знайомий, який організовував вечірки, запропонував мені познімати одну з них в обмін на вхід. Я знімав вечірки на плівку, а потім сканував її і віддавав організаторам. Потім це плавно перейшло на комерційні рейки і тут довелося добре попрацювати над творчістю.

Зараз же я дуже багато знімаю на свій iPhone і це як заново переродитися в світі фотографії. Мене в першу чергу привернула простота і невимушеність в зйомці. Звичайна дзеркальна камера як би зобов'язує тебе зняти на неї, чого не скажеш про смартфон: хочеш - знімай, хочеш - ні, все одно він завжди з тобою поруч.

Та й взагалі - камера, комп'ютер та інтернет - все в одній маленькій коробочці. Назнімав на світанку краси невимовної, їдеш в метро і обробляєш знімки. Вийшов з метро, а п'ять хороших знімків вже готові до публікації. Погодьтеся, це ж дуже зручно і підкуповує своєю простотою. Знову ж таки, жанр street photo (вуличної фотографії) буквально створений для любителів мобільної фотографії. Адже можна знімати людей всюди - в транспорті, на вулиці, де завгодно, не привертаючи зайвої уваги.

Які переваги у роботи мобільного фотографа?

Вона ні до чого не зобов'язує, адже камера завжди з тобою поруч. Швидкість прогресу в світі смартфонів і камер потихеньку починає прати грань між якістю знімків, зроблених на професійну камеру і на звичайний телефон. Тому підтвердження - недавній випуску журналу Elle, де знімок на обкладинку був зроблений на звичайний iPhone. Я вже мовчу про журнал Time, коли в 2012 році фотограф Джон Лоу зняв ураган Сенді на iPhone і цей знімок також пішов на обкладинку журналу. Ну і як вишенька на тортик - портфоліо одного з нових членів легендарного фотоагентства Magnum складається повністю зі знімків на iPhone.

Також можу виділити для себе зручність постобробки знімків. Всі необхідні інструменти знаходяться під рукою - я витрачаю на обробку час, коли їжджу в громадському транспорті або ж сиджу в парку. Крім того, швидкість обміну інформацією. Я люблю знімати Київ на світанку. Я його відзняв, обробив і тут же запостив в фейсбуці або інстаграмі. Тобто, людина тільки прокинулась, потягнулась до телефону погортати свою стрічку, а в ній уже готовий, хоч до друку, знімок, зроблений 20 хвилин назад. Чудово ж!

Яка зйомка стала для вас найбільш пам'ятною?

Було кілька дуже пам'ятних зйомок, не схожих одна на іншу. У листопаді 2015-го я сфотографував на Подолі стареньку, яка привернула мою увагу і потім ми розговорилися. Вона повідала мені свою непросту історію життя і те, що у неї через тиждень день народження. Я опублікував тоді цей знімок і її історію в соцмережі, вийшов якийсь формат фотоісторії. За добу цей пост набрав понад 3600 репоста і стільки ж лайків. Мені писало багато людей з пропозицією всім зібратися і піти привітати її. Навіть сусіди її знайшлися. Наскільки я знаю, у неї все стало краще, ніж було, хоча я її періодично зустрічаю з простягнутою рукою біля Житнього ринку. Але сам факт - що моя фотографія, зроблена на смартфон, вплинула на життя і долю людини. У наш час це маленьке диво. Нещодавно була така ж історія з бабусею, яка продавала фіалки, щоб бути потрібною і корисною людям. Сподіваюся, у неї теж все стало в житті трохи краще.

   

 

Крім фотографії, у вас є хобі? Або фотографія у фотографа - це і хобі, і робота?

Я захоплююся історією, особливо Києва. Не так давно заповнив прогалини щодо історії Києва до, під час і після окупації німцями. До того ж люблю розглядати старі фотоальбоми міста, порівнюючи, як було і як зараз. Певним чином став цікавитися архітектурою, але це, скоріше, для себе, в допомогу для фото. Мобільна фотографія для мене теж починалася як хобі, а тепер набула обрисів професійної діяльності.

Як стати професійним фотографом? Які потрібно мати для цього знання і навички? З чого почати підготовку?

В першу чергу, приділяти увагу творчості, а не зачитувати до дір інструкції до фотокамер. Ми знімаємо головою і серцем, а не камерою, тому і на звичайний телефон можна зробити шикарний знімок. Щоб виділитися в тому щоденному гігабайтному потоці знімків, щоб знайти свій почерк і бути впізнаваним, потрібно працювати щодня. Твій стиль - це не пресет з Лайтрум або фільтр в інстаграмі, це композиція, сюжет, світло і момент воєдино. І ось над цим треба працювати кожного дня. Також я б рекомендував частіше відвідувати художні музеї, там саме воно повчитися композиції. Найкраще почати з правильних азів - композиції, сюжету і світла. І не важливо, на що ти збираєшся знімати - професійну камеру або смартфон, принципи скрізь однакові.

Яка техніка потрібна в роботі професійному мобільному фотографу?

Для мобільного фотографії потрібно кілька девайсів - смартфон з камерою, додатки для обробки знімків, power bank (без нього ніяк не обійтися), маленький штатив (для нічної або режимної зйомки), ну і, за бажанням, можна мати набір лінз до смартфону. Набір не великий, головне - що ти збираєшся з усім цим робити.

Який мінімальний набір техніки необхідний людині, щоб робити свої перші кроки в мобільній фотографії?

Досить мати все вище перераховане в попередньому пункті. З смартфонів я б виділив iPhone - крім відмінної камери в моделі 7s plus, до iOS робиться багато прекрасних програм по фото, які, на жаль, не завжди дублюються в Android.

Скільки в середньому заробляє мобільний фотограф в Києві?

Порядок сум різний. Одні знімають їжу для кафе і ресторанів на iPhone для акаунтів закладів і мають від $500 до $2000 на місяць. Інші займаються творчою фотографією і продають їх на мобільних фотостоках. Мільйонів там не заробиш, але це називається "тихо капає цент", і я знаю людей, які примудрялися на мобільних фотостоках заробляти до $500-600 на місяць, особливо не докладаючи жодних зусиль. Все залежить від того, як ти себе позиціюєш на ринку.

Особисто для мене мобільна фотографія - це, в першу чергу, творчість і реалізація творчих ідей, які рано чи пізно монетизуються - чи то у вигляді продажів робіт для оформлення інтер'єру, чи то у вигляді листівок з видами Києва та Одеси. З пам'ятного - комерційна зйомка для Lexus на смартфон, покупка робіт Radisson Hotel Kyiv для оформлення інтер'єру готелю, а також продаж на право використання мого фотопроекту "Тепла Одеса" в комерційних і презентаційних цілях (чому я був приємно здивований)... Пропозицій зараз багато, так що я вірю в світле майбутнє мобільної фотографії та в її прибутковість.


Реалізація: Катерина Корнієнко

Оформлення: Дар'я Алтуніна

Коментарі

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Костянтин Захарій,
весільний фотограф

Як довго ви фотографуєте? Як давно заробляєте на життя фотографією?

Фотографую більше десяти років, з них років 6 камера і знання про фотографії приносять мені заробіток.

Фотографія - це хобі, яке поглинуло нас з моєю дівчиною Марією Грицак, другою половиною Konstantyn Zakhariy Photography, повністю і займає весь наш час. Було б дуже складно так жити, якби твоя друга половинка не горіла цим так само сильно, як і ти. Працюючи разом, ми допомагаємо один одному розвиватися і завжди на одній хвилі. Тому зараз все більше з'являється фотографів, які працюють в парі.

Фотографія - ваша основна професійна діяльність чи підробіток? Скільки годин на тиждень ви працюєте? Скільки часу займає обробка?

Фотографія - наша основна діяльність і забирає практично весь час. Коли я не знімаю, я обробляю знімки, зустрічаюся з клієнтами або шукаю локації для зйомки. Я засинаю з думками про минулий знімальний день і прокидаюся, думаючи про майбутню зйомку. Навіть перебуваючи на відпочинку, ми на другий день маємо кілька ідей і сценаріїв для зйомок і починаємо шукати спосіб їх реалізувати.

Фріланс - справа, яку в годинах підрахувати складно, часто графік ненормований. У тиждень працюємо годин 60 точно, можливо більше. Обробка займає приблизно половину цього часу.

Що вас надихнуло стати фотографом? Чому ви займаєтеся саме весільною фотографією?

Це були мої старші класи в школі і друг залишив у сестри на кілька днів камеру (двомегапіксельний апарат, все серйозно!). Справа була ранньою зимою, випало багато снігу і вранці була відмінна погода. Я втік знімати на вулицю на годину раніше до уроків, і не випускав камеру всі два тижні з того моменту, поки фотік був у нас. Трохи більше ніж через місяць, на новий рік, в сім'ю купили першу мильницю.

Весільна фотографія вимагає певного досвіду в різних жанрах зйомки і коли він був накопичений, друзі друзів почали рекомендувати друзям як весільного фотографа. На даний момент основна наша діяльність - це весільна фотозйомка в Україні та за її межами. Також до нас часто звертаються за сімейними портретами, персональними зйомками, репортажами, Маша спеціалізується на зйомках «в очікуванні». Можливо справа в тому, що ми любимо знімати почуття і емоції, а в весільний день - їх найбільша концентрація.

  

 

Які переваги у роботи весільного фотографа?

Знайомства з парами. Спілкування з великою кількістю різних і цікавих людей. Можливість надихатися їх історіями і відносинами.

Фотограф, який знімав якийсь час весілля, може в стресовій ситуації, без необхідних умов зняти швидко і відразу красиво. Давно жартуємо що весільний фотограф - це людина, яка може зняти що завгодно: красивий портрет, репортаж та емоції, предмет і декор, флористику та інтер'єр.

Наша професія - кращий туроператор. За останні роки ми побували в десятках нових країн і таких незвичайних куточках і майданчиках, куди не доїжджають туристи (наприклад). Зйомки за кордоном приносять дуже багато корисних знайомств і нових друзів. А також дуже зближують і з клієнтами - по закінченню святкування розлучаємося друзями. Тепер в кожній країні, де ми знімали, у нас є друг.

Крім того, у весільній фотографії є сезонність. Влітку в наших краях весілля святкують частіше, взимку можна переключитися на інші зйомки (сімейні, персональні, репортажі заходів) і скучити за весіллями до нового "весільного сезону".

Яка зйомка стала для вас найбільш пам'ятною?

Кожна весільна історія особлива. І навіть на одній локації два різних весілля проходять зовсім по-різному. У нас таке джерело історій знайомств, «пропозицій руки і серця», веселих історій з банкетів, жартів наречених, друзів, і т.п. що можна написати окрему книгу.

Весільна локація, яка нам найбільше запам'яталася в минулому сезоні - Villa&Jardins Ephrussi de Rothschild біля Монако. Там хотілося сфотографувати кожен куточок. Найнеймовірніше місце, куди б ми точно хотіли повернуться зі зйомкою, - це регіон Каппадокія в Туреччині, з його неймовірними заходами сонця, скелями, польотом на повітряній кулі.

Крім фотографії, у вас є хобі? Або фотографія у фотографа - це і хобі, і робота?

Це і хобі, і робота, все вірно.

Як стати професійним фотографом? Які потрібно мати для цього знання і навички? З чого почати підготовку?

Професія - це коли за ремесло починають платити. А наскільки ти хороший в своєму ремеслі - питання особистого розвитку, я думаю. Напевно, як і в кожній справі, потрібно спочатку вивчити інструмент, яким працюєш, отримати знання в цій галузі, а потім витратити 10 тисяч годин на практику.

Мій розвиток в фотографії починався як захоплення, був дуже плавним і поступовим. Коли я захопився фотографією, грошей на школу фотографії не було, всьому вчився потроху, знаходив інформацію по крихтах де тільки міг: фото-форуми, статті, ролики на YouTube, семінари. Це дуже довгий шлях, але я про нього не шкодую. Початківцям фотографам порадив би навчання саме в школі фотографії, щоб отримати базові знання. Це заощадить вам дуже багато часу і дасть великий ривок у розвитку. А коли вже зрозумієте, який напрямок і який стиль у фотографії вам подобається - йти на майстер-клас до фотографів, які в ньому працюють. Мені здається, що фотографія - це сфера, в якій завжди можна навчитися чомусь новому. Ми щороку намагаємося їздити на майстер-класи до фотографів, чиїми роботами надихаємось.

Крім того, я досі раджу всім починати вивчення камери саме з прочитання інструкції (там правда багато корисного!)

  

 

Яка техніка потрібна в роботі професійного весільного фотографа?

Та, на яку зручно знімати і на яку у тебе виходить зробити красиву картинку. Кілька років тому розлетілася по інтернету галерея з весілля, яку зняли на iPhone. Тоді ще зовсім не 7plus. Це дуже красиві чорно-білі кадри.

Зараз деякі фотографи переходять з великих дзеркальних камер на маленькі цифрові. Техніка настільки динамічно розвивається, що кількість пікселів давно не головна якість в камері. Для професійних завдань, безумовно, найкраще підійде техніка, яка дозволяє тобі зняти що завгодно і в будь-яких умовах.

Який мінімальний набір техніки необхідний людині, щоб робити свої перші кроки у весільній фотографії?

Жоден найкрутіший набір апаратури не зробить тебе професіоналом. Можна накупити техніки на $15 000 і зуміти зробити гарний кадр, а можна на бюджетну камеру знімати шедеври.

Своє перше весілля я знімав на мильницю. Виглядала вона круто і мала 12х оптичне наближення. Потім була бюджетна дзеркальна камера з "китовим" об'єктивом, на яку заробив за літо на будівництві. На штатив, який знадобився раз десять, довго збирав гроші зі стипендії. Далі набір техніки поліпшувався поступово, всі гроші, зароблені на зйомках, вкладалися в апаратуру ще багато років.

Скільки в середньому заробляє весільний фотограф в Києві?

Ціни на весільну фотозйомку в Україні дуже різні. Є новачки, які роблять відмінні знімки, але знімають тільки один рік, їх ціни досить низькі.

Успішний весільний фотограф в Києві за весільний день має гонорар плюс-мінус $1000.. У будь-якому випадку, вартість роботи весільного фотографа - це не вигадана цифра. Вона складається з досвіду, майстерності, професіоналізму, знайомств і впізнаваності, стилю і почуття смаку.


Андрій Корінь,
портретний/fashion-фотограф


Як довго ви фотографуєте?

Фотограф вже 7 років. Знімаю портрети зірок і fashion, а також ню (оголену зйомку - ред.) і рекламу.

Фотографія - ваша основна професійна діяльність чи підробіток? Скільки годин на тиждень ви працюєте? Скільки часу займає обробка?

Займаюся в основному тільки фотографією, але паралельно знімаю і відеокліпи. Також у мене є своя фотостудія New Ton, яку я відкрив у 2013 році. Як це вийшло у 19-річного хлопця? Знайшов інвестора, запропонував проект, прикрасив - і вуаля, бізнес на мільйон готовий. Все здається легко, але, на жаль, все було дуже складно. Працюю щодня приблизно 10-15 годин. Ретуш я роблю частково, займає вона 5 годин на день. Іншу частину робить ретушер (у якого вона займає близько 8 годин в день) зі своїми помічниками.

Що вас надихнуло стати фотографом? Чому ви займаєтеся саме портретною/fashion-фотографією?

Дівчата, свобода графіку, свобода вибору і можливість допомагати людям розбиратися в собі і розвиватися в плані свого зовнішнього і внутрішнього світу. Зйомкою портретів і зірок займаюся з різних причин - таких, як інтерес особистостей, що є популярними і досягли успіху.

Які переваги у роботи портретного фотографа?

Переваги портретної зйомки - частково розуміння самого себе через портрет іншого.

Яка зйомка стала для вас найбільш пам'ятною?

Найбільше запам'ятовуються зйомки з артистами і ню-моделями. Запам'яталися зйомки групи ТНМК в театрі Івана Франка, а також Івана Дорна. У нас з ним багато зйомок було, але все ж недавно знімали матеріал для кліпу, який скоро вийде, і вийшла дуже цікава робота, в тому числі, і для афіш. Було цікаво працювати. Також запам'яталася зйомка кліпу для Mari Cheba. Це відео змонтоване з 15 000 фотографій - їх досить довго довелося обробляти і монтувати, але це був шалено цікавий досвід. Крім того, це була робота для соціального проекту з відновлення замку.

 

Крім фотографії, у вас є хобі? Або фотографія у фотографа - це і хобі, і робота?

Хобі - машини, люди, бізнес.

Як стати професійним фотографом? Які потрібно мати для цього знання і навички? З чого почати підготовку?

По-моєму, для того щоб стати професійним фотографом, потрібно тільки цього дуже сильно хотіти і трішки щось робити для цього, і життя вам саме все надасть.

Яка техніка потрібна в роботі професійному портретному фотографу?

Фотоапарат і азарт. Техніка - це інструмент поліпшення якості фотографії, а не її створення.

Який мінімальний набір техніки необхідний людині, щоб робити свої перші кроки в портретній фотографії?

Якщо у вас є гроші - можна купити Nikon D80 або Canon Mark 5D Mark IV. Якщо не сильно багато - iPhone.

Скільки в середньому заробляє портретний фотограф в Києві?

До $2000..