Жовті жилети. Чому українці мають зрозуміти французів

10 грудня 2018, 18:43
1024
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Українці так само не розуміють французькій протест, як Захід не розумів Майдан

Вже чотири тижні у Франції триває протестний рух «жовтих жилетів». За результатами різних соціологічних опитувань, 68-80% французів підтримували мобілізацію «жовтих жилетів» напередодні так званого IV Aкта протестів у суботу, 8 грудня, цифри стабільні порівняно з опитуванням попереднього тижня.

В той час як увесь світ здивований апокаліптичними сценами у центрі Парижа або в регіонах Франції, в Україні спостерігаємо багато скептичних коментарів через нерозуміння того, як можна протестувати через пару центів підвищення цін на бензин. СБУ публікує зі свого боку застереження, що ці протести "рука Кремля", надаючи фото двох ДНР-івців під час паризьких протестів.

Українці так само не розуміють французькій протест, як Захід не розумів наш Майдан, це факт. Фото тих двох ДНР-ів у Франції, коли на вулицях 150 тисяч протестувальників – це ж як фото "нацистів-радикалів у балаклавах на Майдані" в усіх світових ЗМІ. А стверджувати, що французи протестують "через руку Кремля" в той час, як на Майдані українці боролися за справжні цінності – це трохи не комільфо.

З чого та коли все почалося? На початок 2019-го передбачене збільшення ціни +2,9 євроцентів на бензин та +6,5 євроцентів на дизельне пальне, що мало принести дохід у 3,9 млрд євро на користь держави протягом наступного року. Це «зелене оподаткування» було скомуніковано як для екологічних цілей, але потім виявилось, що це «зелене оподаткування» не буде використовуватися для фінансування екологічного переходу, а лише для того, щоб закрити дефіцит бюджету.

Франція у пошуках нової моделі суспільства

A oсновна мотивація протестного руху «жовтих жилетів» пояснюється тим, що в дійсності ці нові податки мали частково компенсувати попередні «податкові подарунки» Макрона на користь найбагатшої частини суспільства та корпорацій, як наприклад, зменшення податку на багатство (ISF, Impôt Sur la Fortune) на 4,5 млрд євро.

Еммануеля Макрона французи обрали на основі програми, де він вміло поєднав два ключових меседжі: «звільнити потенціал підприємництва» та «захистити ті класи населення, які цього потребують». Саме таке орігінальне позиціювання дозволило йому трансформувати французький політичний ландшафт, від якого французи втомилися, через брак довіри та через дисонанс думок і бачення привілейованої еліти, яка дистанціювалася від народних мас (в основному йдеться про політичні та медійні інституції, такі як BFM TV, LCI, etc.).

Скандал з Франсуа Фійоном, відомим політиком, якій під час своєї кар’єри використовував різні (формально легальні) форми оплати для своєї дружини, що була формально оформлена його помічницею (хоча ніколи не працювала в його кабінеті), збільшив шанси Макрона на перемогу. Один пункт його програми під час президентської кампанії, до речі, стосувався необхідності «моралізувати політичне життя» країни. Від нього суспільство очікувало досить прогресивну адженду, як від нового політика-філософа й гуманіста, відповідно до створеного політичного образу.

Наразі протестний рух розвивається. Представники різних професій – адвокати, фермери, медсестри, працівники амбулаторії, будівельного сектору – доєдналися чи готові приєднатися до «жовтих жилетів», студенти протестують проти десятикратного збільшення ціни на навчання для студентів з країн, що не належать до ЄС. Одна профспілка поліції також анонсувала страйк через ризики ескалації, бо влада не змогла, точніше не захотіла, йти на діалог на початку, а мовчання президента Макрона стало каталізатором кристалізації руху.

Мережевість та нестандартність самого руху ускладнює організацію протестів як зі сторони самих «жовтих жилетів», імідж яких страждає через участь певних радікальних груп (les casseurs, fr.), так само і для поліції, яка на четвертому тижні протестів реально боялася повстання та путчу. Також слід зазначити, що французи мали свої випадки з приниженими дітьми, як показує відео, що викликало сильне обурення з Мантес-ла-Жолі під час зіткнення поліції та більш ніж 150 учнів середніх шкіл. У суботу, 8 грудня, у Франції загалом відбулися 1723 арешти у зв'язку з демонстрацією «жовтих жилетів», це рекордне число, численні арешти денонсуються адвокатами.

Скептикам варто глянути також відео з протесту 8 грудня в Парижі, де мітингувальники співають і танцюють перед поліцейськими, аналогія з фортепіано на Майдані цікава. Українцям важливо зрозуміти, що у нас спільна боротьба – за гідність та за рівні умови розвитку для громадян, за політичну систему, де принципи соціальної відповідальності в центрі ухвалення рішень. Французи, які колись перемогли монархію та встановили республіку у Франції, зараз у пошуку "третього шляху Шарля де Голля", який де-факто врятував Францію від комунізму після Другої світової війни, але також усвідомлював ризики, закладені у капіталістичній моделі. Саме тому він підтримував, наприклад, створення механізму «actionnairat salairé» («employee ownership», engl.), право власності працівників, або співвласність), деякі з принципів управління на основі «співвласності», до речі, можна використати у пошуках нової мережевої інституційної моделі суспільства 21 століття.

Facebook група Сердита Франція (300 тис. підписників) або інші схожі групи (по 50-60 тис. підписників) обговорюють різні інструменти прямої демократії для того, щоб громадяни змогли мати кращий вплив на прийняття рішень. Одна з петицій – про впровадження «Референдуму Громадянської Ініціативи», з можливістю пропонувати або скасувати закони (законодавчі або скасовуючи ініціативи), змінити конституцію (конститутивну) або відкликати депутатів. Ініціативний референдум громадян протестувальники бачать, як один із шляхів відновлення довіри до політичних рішень, бо еліті вони більше не довіряють.

Наразі різні групи у Facebook закликають протестувати V Актом, у суботу, 15 грудня, без насильства, з економічним страйком – більше не робити покупки у великих магазинах, дозволяти місцевому малому бізнесу краще заробляти, здійснювати покупки безпосередньо у фермерів та на місцевих ринках, продовжувати демонстрації «жовтих жилетів» кожної суботи. В основі вимог лежать різні форми соціальної несправедливості, податкові та екологічні проблеми. Мітингувальники вважають, якщо не буде ухилення від сплати податків, не буде жодної проблеми збалансування державних фінансів. Питання про відсутність довіри до системи також проілюстроване вимогою «жовтих жителів» знімати та транслювати зустрічі з міністрами.

Клімат і соціальна несправедливість, дві взаємопов’язані причини протестів, Франція у пошуках нової моделі суспільства, саме тому французи висловлюють свою солідарність з рухом, який уряд зневажає. Відповідно до звіту OXFAM, представленого в Давосі, 3,7 мільярда людей або 50% населення світу не отримали найменшої користі від глобального зростання в 2017 році, а найбагатші у світі 1% отримали 82% багатства світу. Це й є основа обурення французьких протестів останнього місяця, «жовті жилети» вимагають від уряду трансформувати риторику про нерівність у політику, спрямовану на усунення ухилення від податків та збільшення заробітної плати працівників.

P.S. 5 років тому писала матеріали та листи французьким політикам, пояснюючи мотиви Євромайдану, бо були великі спроби дискредитації протесту. Сумнo бачити, що українці забули, як то було боляче, коли світ не розумів нас.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Зверніть увагу

29 грудня 2018, 11:53
Компанії/Ринки
thumb img
Спецпроект
29 грудня 2018, 11:53
29 грудня 2018, 22:38
Лонгріди
thumb img
Спецпроект