За формальною ознакою

28 січня 2016, 12:03
1756
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
За формальною ознакою - фото
Справжні реформи проводяться всередині країни, а не ззовні

Наведу приклад. За формальною ознакою в Росії ситуація з корупцією краща, ніж в Україні. Але фактично це не так.

Поясню свою думку. Наприклад, відповідно до опублікованого на цьому тижні рейтингу Transparency International, Росія знаходиться на 119 місці за рівнем корупції в країні, а Україна на 130-му. Україна більш корумпована, ніж Росія, вважає авторитетна міжнародна організація. І це за два роки після Євромайдана.

Цю думку підтверджує і приклад компанії IKEA. Вона відома тим, що ніколи принципово не дає хабарі. У Росії ж чиновники запропонували компанії пройти звичайну процедуру. В IKEA відмовилися. І тоді в Москві придумали інший хід: офіційно модернізувати одну з шкіл за рахунок компанії. Шведи погодилися, провели модернізацію, московські чиновники виділили їм землю і підписали всі документи. А потім взяли участь у відкритті школи, попіарившись на цьому. В Україні IKEA готова була зробити те ж саме. Але компанії пояснили, що ніяка школа нікому не потрібна. Потрібен кеш за землевідведення і рішення проблем. Виходить, російським чиновникам потрібен ще й піар, а нашим - лише гроші. Значить, наші більш корумповані?

Масштаби крадіжки в Росії вражають

Насправді ні. Просто в Росії було багато грошей. З їхнім рівнем доходу країна могла жити, як Об'єднані арабські емірати. Хоча більше нагадувала Нігерію в снігу. Масштаби крадіжки в Росії вражають. Вони грандіозні.

Наступний приклад - система тендерів ProZorro. Це коли всі тендери проводяться тільки в електронній формі, та результати торгів ніяк не можна підробити. Український Кабмін дуже пишається тим, що система, нарешті, запрацює. Так от в Росії точно така ж система працює вже кілька років. Один в один. Така ж сама. По всій країні. У тендерах немає корупції? Є. Як розповів мені один з керівників російської будівельної фірми, відбувається вона так: «Так, електронну систему ніхто підробити не може. Але, як правило, той, хто хоче перемогти на торгах, приїжджає до тих, хто подав заявки і розмовляє про те, щоб вони їх зняли. Платить їм за це компенсацію. Якщо ця людина близька до ФСБ або Кремлю, успіх такого заходу гарантований. В іншому випадку, у того, хто не зняв заявку, починаються проблеми. А так йому підкидають грошенят».

Ще один приклад. Щомісячна заробітна плата прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка $1380. А голови уряду Росії Дмитра Медведєва - $2680. За формальною ознакою, останній повинен бути менш схильний до корупції, ніж перший. Фактично ж Дмитро Медведєв мільярдер. Накрав стільки, скільки жодному українському прем'єру і не снилося.

Одним словом у всіх реформах формальні ознаки не працюють.

Революція повинна відбутися всередині. У голові. У серці. В душі. Інакше це не працює.

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Наукпоп

Сьогодні, 13:13

thumb img
Загадка світобудови. Фізики висунули гіпотезу про таємничі білі діри у Всесвіті
Культура

Вчора, 21:23

thumb img
Казки, жінки і "столичні" трупи. П'ять книг, Які вас вразять
Події

Сьогодні, 19:09

thumb img
Момент істини, плавуча Троєщина і всі ми трохи Супрун. Найкращі матеріали тижня за версією головного редактора NV.ua