Windows, давай, до побачення

2 липня 2017, 21:57
На цьому тижні на Україну обрушилася потужна кібератака, до якої ми в більшості своїй виявилися не готові. Треба робити висновки

Я не буду зараз розмірковувати про політику і аналізувати версію про те, що Україна стала полігоном для випробування кіберзброї, яка набирає популярності.

Це зараз активно роблять десятки інших колумністів – політологів, аналітиків тощо.

Відео дня

Я хочу висловитися з іншого приводу.

Атака була спрямована на комп'ютери з операційною системою Windows. Це і є головна комп'ютерна вразливість у сучасному світі.

Сподіваюся, що те, що трапилося, змусить хоча б частину користувачів задуматися про відхід від Windows.

Давно пора.

Я став адептом Linux в далекому 2007 році, коли ніхто навіть толком не розумів, як потрібно правильно вимовляти дивну назву Ubuntu – найбільш дружнього до користувача дистрибутиву Linux.

Кожен “чайник” повинен хоч трохи подбати про свою кібербезпеку

Тоді Linux був важкуватий, не надто дружив із "залізом" і взагалі був досить дієвим способом отримати в своєму житті багато сексу, не переймаючись знайомством з дівчатами :)

Не дивно, що незабаром, зачарований iPhone і харизмою Стіва Джобса, я купив перший у своєму житті MacBook.

Втім, про Лінукс я не забував, продовжуючи експериментувати з ним на другому ноутбуці. Періодичні контакти з Windows (на тестових ноутбуках по роботі, на комп'ютері дружини, батьків) лише переконували мене в правильності мого вибору.

Windows просто не було місця в моєму житті.

MacOS означала надійність, стабільність, красу і зручність при мінімальній гнучкості налаштувань, а й мінімальних вимогах до комп'ютерної грамотності користувача.

Linux означав надійність, стабільність, красу і зручність за умови, що користувач не проти дещо заглибитися в те, як це все працює.

Ну а Windows був десь посередині. Система поступалася обом конкурентам в стабільності і, особливо, в безпеці. Так само як і красі та зручності. Її єдиними козирями був вибір програм (особливо "крякнутх").

Йшли роки.

Моє захоплення MacOS, та й взагалі продукцією Apple, почало згасати. Спочатку я відмовився від iPhone на користь флагманів на Android (гнучкість налаштувань, багатий функціонал).

А потім продав свій MacBook Pro, купивши замість нього за ті ж гроші значно потужніший ноутбук, на який встановив Linux.

MacOS залишилася надійноїюі красивою, але Linux в цілому і його найпопулярніші дистрибутиви зокрема, дуже "підросли". Система навчилася дружити з "залізом" до такої міри, що її установка стала в рази простішою, ніж установка Windows (99% драйверів вже містяться в ядрі Linux).

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Але це нюанси. Важливо те, що на Windows за всі ці роки я так і не повернувся. Ні на "вісімку", ні на "десятку".

Отже, я не заперечую, що я - гік.

Здавалося б, чому мій досвід повинен говорити про щось нормальним людям, які не цікавляться, що "під капотом" і просто хочуть використовувати комп'ютер, як інструмент?

Та тому що в століття, коли комп'ютер перестав бути просто іграшкою, а став вразливою частиною особистого простору, кожен "чайник" повинен хоч трохи подбати про свою кібербезпеку.

Отже, зовсім не прагнучи почати черговий холівар на тему "вінда або не вінда", я просто пропоную кілька тез на захист заголовка цієї колонки.

1 Безпека

Переважна більшість вірусів, "шифрувальників" тощо. розробляються для атак на Windows. Абсолютно переважна більшість. Ну от 99,9%.

І ту ж цифру можна згадати в іншому контексті. У той час як користувачів Windows, які не встановлюють антивіруси, можна порівняти лише з ідіотами, які не користуються презервативами в борделі, більшість користувачів Linux і MacOS взагалі не знають, що таке антивіруси.

Можна довго сперечатися про те, що будь MacOS популярнішим, автори вірусів і хакери переключилися б на неї. А мовляв, під Linux немає вірусів, тому що ним ніхто не користується. Так, на десктопах частка Linux мала, але саме Linux-системи лежать в основі серверної структури світового інтернету, на них працюють майже всі суперкомп'ютери і хмарні кластери, мобільна платформа Android (в ній є "дірки", але вони пов'язані не з Linux, а з віртуальною машиною Java, яка працює поверх ядра), на них тримаються банківські системи тощо.

Отже, в Україні під час атаки вірусу Petya.A не постраждав Приватбанк. Не тому, що його недавно націоналізували. А тому, що колишня IT-команда Приватбанку створила свою систему на основі Linux.

2

Ще раз безпека

Самі собою MacOS і дистрибутиви Linux (і те і інше засноване на Unix) більш безпечні, ніж Windows через свою структуру. Ієрархія користувачів, привілейований користувач root і т.д. Сама філософія проникнення вірусів в комп'ютери з Windows непридатна для атаки на Unix-системи.

Повторюся, це не означає, що віруси для MacOS і Linux неможливі. Можливі. Більше того, вони періодично виникають. Але їх складніше писати і їх можливості в системі набагато менші.
У світі Linux є ще й перевага відкритого вихідного коду. Ядро системи і її компоненти постійно знаходяться на огляді у величезної спільноти програмістів у всьому світі. Знайдені баги усуваються часом за лічені години.

Істотна частина цих людей – ентузіасти вільного світу, які вважають Linux філософією і способом життя. Обдурити цю спільноту вкрай складно.

Більше того, хакери використовують Linux для роботи, тому самі зацікавлені в тому, щоб існували дистрибутиви, стійкі до атак.

І ще одне – різноманітність версій Linux робить просто немислимою завдання написання якогось універсального вірусу, який міг би заразити велику кількість комп'ютерів. Віруси під Linux писати нереально складно, а значить, в більшості випадків, нерентабельно.

3

Зручність

З точки зору юзабіліті MacOS і Linux помітно перевершують Windows.

Особливо після епічних експериментів з вилученням кнопки Пуск, а потім її тріумфальним поверненням.

MacOS красива і елегантна. А в світі Linux існує велике різноманіття інтерфейсів на вибір користувача. Є ті, що ближче до класичного Windows, є ті, що імітують MacOS. Є самобутні розробки (як улюблений мною Gnome Shell).

Стів Джобс свого часу влучно сказав про Microsoft – "they have no taste". І це правда.

Моя особиста думка – Windows виглядає на тлі MacOS і багатьох оболонок в Linux як дітище китайського автопрому на тлі, скажімо, Jaguar або Maserati.

4 Питання звички

Багато хто боїться "рипатися", тому що Windows такий рідний і звичний. А на маці або під "лінуксом" потрібно вчити щось нове.

Так, так. Це до тих пір, поки ви не перейшли зі старої доброї Windows 7 (або прости Господи, Windows XP) на більш свіжі версії.

Нещадні експерименти над користувачами в цих свіжих версіях спонукали безліч моїх знайомих до відходу від Windows. Система перестала бути знайомою і рідною. Зверніть увагу, як сильно змінилася MacOS за останні роки, але при цьому всі ключові принципи управління і візуальні елементи залишилися на своїх місцях.

В Apple піклуються про своїх користувачів. У світі Linux теж все добре. Досі є оболонки, що повністю повторюють інтерфейс систем 10-річної давності. Щоб не треба було звикати до нововведень.

Щодо "вчитися новому". Я особисто пересадив на Linux не один десяток своїх знайомих і друзів.

Та що там, я навіть дружину зробив адептом дистрибутиву Ubuntu. А вона у мене жодного разу не гік. І нічого, ще не задзижчала :)

До особливостей системи можна звикнути за день-два. Ніякого "червонооких", ніякого "ручного введення команд" (хоча я, наприклад, люблю термінал).

5 Ефективність

Доступність програм та ігор, як правило, називається головною перевагою Windows.

Так ось, з огляду на, що 99% звичайних користувачів найбільше використовують браузер (а той же Chrome однаковий на всіх операційних системах), я вам авторитетно заявляю, що це – фігня.

Якщо ви – звичайний користувач, то ви з легкістю за лічені хвилини обзаведетеся і на "маках" і під "лінуксом" набором додатків, які дозволяють покривати всі ваші потреби.

Домінування Windows на персональних комп’ютерах – пережиток минулого

Так, не буду сперечатися, є ряд програм, насамперед, професійного призначення, а також велика кількість ігор, які існують тільки під Windows, або їх Windows-версії відчутно кращі.

Крім того, є величезний "шлейф" зі старих додатків для специфічних завдань (в банківській сфері, в наукових дослідження, у військовій промисловості тощо), які як і раніше використовуються, і для роботи з ними потрібен саме Windows. Тому що через різні причини люди не можуть/не хочуть замінити ці додатки на нові.

Але це означає лише одне.

Windows – це нішевий продукт для "гуру Excel" або "чарівників Outlook". Але навіщо він вам здався на вашому особистому домашньому комп'ютері?

Так, так. Поточна ситуація з домінуванням Windows на персональних комп'ютерах – це пережиток минулого.

Я щиро вважаю, що Windows залишається досить непоганим рішенням для певної категорії користувачів. Нехай навіть їх 10% або 20% (це величезна кількість людей), але іншим найзвичайнішим користувачам, які користуються браузером і скачують з інтернету фоточки і кінофільм, Windows не потрібен.

Так, я вважаю, що Windows – це нішеве рішення. Воно повинно перестати бути масовим.

І тоді, незалежно від того, хто буде атакувати нас – просто злісні хакери, підступні вимагачі біткоінів чи ворожа держава – ми знизимо їх шанси на успіх.

У мене все, дякую.

Тепер "віндусятники" можуть видихнути і почати кидати в мене помідори. Все одно не долетять, Windows же... :)

Відкриття з Олексієм Бондарєв - щонеділі

Читайте тематичні колонки на НВ:

Сьогодні в світі з Іваном Яковиною - щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером - щопонеділка

Особисті фінанси з Іваном Компаном - щовівторка

Кінопошук з Фоззі - щочетверга

Діловий тиждень з Сергієм Фурсою - щоп'ятниці

Більше поглядів тут

Показати ще новини
Радіо НВ
X