Вибори в Німеччині. Кого підтримала російська пропаганда

26 вересня 2017, 07:13
142
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Перемогу все частіше здобувають політики, які роблять ставку на націоналізм, іноді відверту ксенофобію

В результаті німецьких виборів християнські демократи на чолі з беззмінною «канцелерін» Ангелою Меркель посіли перше місце і, швидше за все, будуть формувати уряд. Однак це не робить те, що відбувається, менш шокуючим. Дві провідні партії країни - ХДС/ХСС і соціал-демократи – здобули найгірші результати з моменту утворення Федеративної Республіки в 1949 році. На їхніх плечах до німецького парламенту увійшла партія «Альтернатива для Німеччини», крайня права, відверто націоналістична. Глава МЗС Люксембургу Жан Ассельборн був гранично конкретний: «70 років потому після закінчення Другої світової війни в парламенті знову сидять неонацисти. Коли це відбувається в Німеччині, це викликає особливий страх на тлі історії країни».

З ним не можна не погодитися. Один з лідерів «Альтернативи» (щоправда, згодом виключений з партії) назвав пам'ятник жертвам Голокосту «ганьбою Берліна». А кандидат у канцлери від цієї партії Александер Гауланд зажадав від німців «перестати відчувати сором» за злочини націонал-соціалістів і «почати пишатися зусиллями німецьких солдатів під час двох світових воєн».

Більш-менш зрозумілі причини такого злету неонацистів. Обиватель був шокований кризою з мігрантами, в якій він звинувачує ХДС/ХСС і СДПН, які перебували при владі. Треба сказати, що успіху на виборах домоглися не тільки неонацисти. Так із політичного небуття повернулася Партія вільних демократів, яка за підсумками минулих виборів навіть не змогла увійти до бундестагу. Однак показовий той факт, що тріумф «Альтернативи» – це ще одне свідчення досить небезпечного процесу, який триває на Заході.

Все, що погано для Євросоюзу, який оголосив санкції, — добре для Росії

Перемогу все частіше здобувають політики, які роблять ставку на націоналізм, іноді відверту ксенофобію. Ці політики апелюють до найбільш малоосвічених верств населення, які бачать відповідь на надзвичайно серйозні виклики сучасності в поверненні до ізоляціонізму. Не випадково «Альтернатива для Німеччини» спочатку виступала як партія євроскептиків. Але логіка полювання за голосами така, що політики починають йти слідом за своїми потенційними виборцями. Виявилося, націоналістичні гасла припали цілком до душі 13% німецьких виборців. Більшість із них – з областей, що входили в НДР. Також за «Альтернативу» голосувала більшість «російських німців». Те, що люди, які пройшли школу комуністичного виховання, виявилися схильні до найбільш примітивних тоталітарних гасел – давно не секрет.

Цікаво, що російська державна пропаганда надавала цілком відверту підтримку неонацистам. Політики з «Альтернативи» – регулярні коментатори на телеканалах Russia Today і Sputnik. Постійно їх використовує і офіційне російське телебачення. Так Бйорн Гекко, той самий, що заявив про «ганебний пам'ятник Голокосту», виступав у «Вістях» у ролі німецького коментатора теракту на різдвяному ярмарку в Берліні. Мало цього, зарубіжна преса писала і про те, як представники «Альтернативи» встановили контакти в вищими російськими чиновниками, зокрема з В'ячеславом Володіним.

Цілком відверта симпатія Москви до крайніх націоналістів пояснюється просто. Все, що погано для Євросоюзу, який оголосив санкції, – добре для Росії. Заради того, щоб внести розбрат у ворожий табір, всі засоби хороші. До того ж від цієї партії в бундестазі опиняться російськомовні вихідці з СНД, що перебувають під впливом кремлівської пропаганди, які міркують про те, що Німеччині на пару з Росією треба рулити Європою. Для того, щоб отримати таких «агентів впливу», можна навіть на якийсь час забути про власні закони, які строго забороняють виправдання нацизму.

Текст опублікований з дозволу автора

Оригінал

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№ 22)

Справа Порошенка

Експрезиденту Петрові Порошенку світить одразу декілька кримінальних справ. Які їх перспективи?

Читати журнал

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Вчора, 13:11

img
У Раду проходять п’ять партій — загальнонаціональне опитування
Новий вечір

Вчора, 10:00

img
«Порошенко-спекулянт» і вибори в Раду. Інтерв'ю з головою партії ВО Свобода Олегом Тягнибоком — відео
Політика

Вчора, 14:31

img
Реванш агресора. Як Україна реагує на повернення РФ до складу ПАРЄ