Велика зяюча дірка в системі США

13 травня 2017, 13:11
41766
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
У країні залишилося лише дві сили, здатні стримувати Трампа – суди і преса – і він безжально атакував обидві

Я щиро намагався справедливо оцінювати президентство Дональда Трампа. Хвалив його, якщо він призначав компетентних людей на високі посади і підтримував, коли його дії здавалися зваженими і розумними (хоч це і викликало критику). При цьому завжди існував ще один аспект президентства Трампа, що зазвичай ховається від очей, і лише зрідка спливає на поверхню. Мова йде про американську демократію. Своєю риторикою і багатьма вчинками Трамп становить небезпеку для неї.

У Сполучених Штатах діє найстарша у світі конституційна демократія, яка пережила випробування часом і дала життя, можливо, найбільш успішному суспільству в історії людства. В американській демократії існує система стримувань з метою не допустити зловживання владою однією людиною або групою. Але тепер у цій системі велика зяюча діра – президент.

Під час знаменитих інтерв'ю з Девідом Фростом у 1977 році, Річард Ніксон зробив заяву щодо Вотергейту, яку глузливо цитують досі. «Якщо президент здійснює якусь дію, вона не може бути незаконною», – сказав він Фросту. Ніксон був розумним адвокатом і добре знав Конституцію. І переважно він мав рацію. Президент фактично стоїть вище закону. Зрештою, це міністерство юстиції працює на нього. Відмовившись дотримуватися певних етичних принципів, відсторонюючись від своєї бізнес-імперії, Трамп заявив журналістам The New York Times: «Закон повністю на моєму боці, тобто у президента не може бути конфлікту інтересів». Більшість юристів вважають, що він має рацію.

Республіканська партія перетворюється на платформу для підтримки его і апетитів однієї людини та його сім'ї

Існує лише один реальний варіант стримування президента – імпічмент – та ця опція має політичний, а не юридичний характер. Оскільки власна партія Трампа контролює обидві палати Конгресу, він не відчуває там особливого опору. Принаймні, можна було розраховувати на більше від законодавців, і, можливо, ми це ще побачимо. Ну а поки що складається враження, що Республіканська партія втрачає риси традиційної західної політичної партії, перетворюючись замість цього на платформу для підтримки его, апетитів та інтересів однієї людини та його сім'ї. Таке явище досить поширене в країнах, що розвиваються.

Є інші, менш потужні обмежувачі влади президента. Деякі з них структурні, інші - просто питання моралі чи прецеденту. Трамп намагався послабити багато з них, як до виборів, так і тепер у Білому домі.

Під час кампанії Трамп говорив, що хотів би змінити закони і полегшити процедуру подання в суд на журналістів. Він заявляв, що сподівається посадити у в'язницю свого опонента. Він схвально відгукувався про масову депортацію мексиканців у 1950-х роках. Він запропонував заборону на в'їзд в країну для представників цілої релігії, закликаючи закрити кордони США для мусульман. Він стверджував, що військовополонені в США піддаються тортурам. І він поставив під сумнів повноваження судді за його мексиканського спадщини.

Прийшовши до влади, Трамп продовжив у тому ж дусі, намагаючись послабити всі джерела обмеження влади. За повідомленнями, він звільнив директора ФБР Джеймса Комі за його розслідування зв'язків кампанії Трампа з Росією. Якщо це так, звільнення стане нищівним ударом. Позапартійні органи виконавчої влади є справжнім скарбом сучасної Америки. Вони не завжди були неупередженими, і вони, безумовно, далекі від досконалості, але в останні десятиліття здобули заслужену репутацію. Коли я подорожую зі Східної Європи в Китай і Латинську Америку, демократичні реформатори кажуть мені, що дивляться на ці агентства як на еталон, намагаючись зміцнити верховенство права в своїх країнах.

Залишилося лише дві сили, здатні накласти деякі обмеження на Трампа – суди і ЗМІ – і він безжально атакував обидві. Щоразу, коли суд виносив рішення не на користь одного з його наказів, президент висміював таке рішення чи принижував причетних до нього суддів. До їхньої величезної заслуги, суди не злякалися протистояння з президентом.

Залишається преса. Трамп пішов на ЗМІ війною, як жоден президент до цього, затоптуючи новинні організації, нападаючи на окремих журналістів і погрожуючи позбавити їх юридичного захисту, гарантованого вільній пресі. Ми виживемо, але ми маємо пам'ятати, що стоїть на кону.

Засоби масової інформації мають справедливо відображати політику адміністрації президента. Але вони ніколи не повинні дозволяти громадськості забути, що багато підходів і дій цього президента є грубими порушеннями традицій і засад сучасної американської системи, що такі дії згубні і вони не можуть стати новими нормами. Таким чином, після Трампа, країна не зустріне нового президента з видертими стандартами і потопленими очікуваннями. Завдання полягає в тому, щоб зберегти дух американської демократії.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом перекладу та публікації колонок Фаріда Закарії. Оригінал опублікований на The Washington Post. Републікування повної версії тексту заборонене.

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Travel

Вчора, 20:44

thumb img
Далекий континент. Чим може підкорити українця Австралія
Події

Вчора, 16:12

thumb img
Циркове лобі vs активісти. Як в Україні та світі відмовляються від цирків з тваринами
Інновації

Вчора, 20:00

thumb img
Куди ви пхаєтесь. Білл Гейтс закликав забути про космос і розв'язати 10 глобальних проблем планети Земля