Вбити дракона

26 вересня 2017, 06:22
1660
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Нам потрібно не боятися поміняти систему, не боятися знищити залишки радянського і пострадянського нашарування, не боятися викорінити олігархічну систему

Колонка записана під час виступу Володимира Федоріна в рамках проекту НВ Діалоги про майбутнє

Про який рік в історії України сказано?

1. Керівництво країни продовжує твердо говорити про курс на Європу, спостерігачі позіхають, європейці та американці роздратовані, дипломати відкритим текстом говорять все, що думають, називаючи речі своїми іменами.

2. До розмов влади про реформи ніхто вже всерйоз не ставиться. Їх сприймають як піар. Всі позіхають, і всі дуже незадоволені.

3. Відбувається переслідування політичних опонентів. Цензура посилюється, рейтинги партії влади падають.

4. І трояндочка на торті тільки що уряд взяв у борг $3 млрд.

Багато-хто скаже: це 2013 рік. І правильно скажуть. Але ось у чому справа: те саме, загалом, стосується й того моменту, в якому ми знаходимося зараз. Розмова про майбутнє, яку ми з вами зараз повинні вести, це розмова не про космічні кораблі, не про перетворення homo sapiens в надлюдину. Нам потрібно говорити про найближче майбутнє.

Що відрізняє нас сьогоднішніх від нас зразка кінця 2013 року? На мій погляд, це розуміння того, що все залежить від нас самих. Те, яким буде наше майбутнє, залежить від нас. Яким ми його бачимо і чого ми точно не хочемо в ньому бачити? Нам подобаються олігархи? Ми хочемо з ними жити далі? Нам подобаються олігархічні телеканали?

Образи Ланселота і дракона дуже добре описуюють ситуацію на нашому пострадянському просторі

Нам монополії подобаються? Нам подобається, коли у нас один постачальник? Або домінуючий постачальник банківських послуг держави? Коли у нас в енергетиці монополія? Коли у нас в газовому секторі монополія? Напевно, все-таки більшості не подобається.

Чи подобається нам, що наші правоохоронні органи практично не підконтрольні суспільству, що у нас, по суті, дві вертикалі в правоохоронних органах, одна з яких замикається на президента, а інша на міністра внутрішніх справ? І, відповідно, працюють ці органи не на нашу з вами безпеку, не на захист нашої з вами власності, а на виконання політичного замовлення обох гілок нинішньої влади?

Ми візьмемо це з собою в майбутнє? Мені здається, наше майбутнє залежить від того, коли і наскільки впевнено ми зможемо позбутися тих речей, які нам здаються неприйнятними. Коли настане момент говорити своє слово, давайте скажемо, що нас не влаштовує те, те і те.

На закаті Радянського Союзу вийшов радянсько-німецький фільм "Убити дракона" з Олександром Абдуловим у головній ролі. Одна з головних тем цього фільму, яка проходить червоною ниткою по всіх 25-28 роках нашої незалежності, тема перетворення Ланселота на дракона. Прийшла людина, вбила дракона, всі в місті готові призначити його новим драконом.

Думаю, образи Ланселота і дракона дуже добре описують дилему і ситуацію саме на нашому посткомуністичному, пострадянському просторі. Як зробити так, щоб наша чергова перемога, наші чергові Ланселоти не послаблабили ту систему, з якою нам так погано жити, а дійсно викорінили її?

Моя відповідь така: не час мріяти про майбутнє, не час міркувати, яка модель венчурного інвестування ізраїльська або як в Силіконовій долині нам потрібна. Нам треба вирішувати ті проблеми, які стоять перед бідною країною, перед найбіднішою країною Європи, за винятком Молдови. Нам потрібно не боятися поміняти систему, не боятися знищити ті залишки радянського і пострадянського нашарування, які нам страшно чіпати. Нам потрібно не боятися викорінити олігархічну систему, не боятися розібратися з політичною корупцією, не боятися з нуля, знову побудувати правоохоронну систему.

Ось той комплекс заходів, який в літературі про реформи називають «швидко і грубо». Це те, що на нас чекає, і це те, що нам потрібно зробити. Якщо ми цього не зробимо, ми застрянемо в циклі: Ланселот вбиває дракона і сам перетворюється в дракона.

Діалоги про майбутнє цикл лекцій відомих економістів, успішних бізнесменів, викладачів, науковців та візіонерів. Всього в рамках проекту відбудеться 7 лекцій про світ, освіту, економіку та саморозвиток. Наступна лекція 6 жовтня. Детальна програма тут.

Журнал НВ (№9)

Справа, котра топить президента

Напередодні президентських виборів Петро Порошенко опинився в епіцентрі потужного скандалу в оборонному секторі, який може коштувати йому другого терміну

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Події

Вчора, 16:35

thumb img
Мігранти та діаспора. Як в Україні регулюється набуття подвійного громадянства
Геополітика

Вчора, 14:53

thumb img
Мільярди доларів. Як експерти оцінили збитки України та РФ через незаконну анексію Криму
LOL

Вчора, 12:27

thumb img
Сусід, що вийшов за пивом. Соцмережі висміяли Віталія Кличка, який інспектував Шулявський міст у смішній кепці