В Україну прибули Javelin. Що далі?

3 травня 2018, 06:03
2908
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Чи може ця подія змінити хід гри на Донбасі?

30 квітня у коментарі Radio Free Europe/Radio Liberty Держдепартамент США підтвердив, що протитанкові ракетні системи Javelin прибули до України. Ця історія тягнеться дуже довго: Обама відмовлявся надавати зброю Києву, та Дональд Трамп змінив курс.

Деякі експерти попереджають, що надання Україні летальної оборонної зброї лише збільшить присутність росіян та призведе до ескалації війни на Донбасі. Інші експерти, включаючи Atlantic Council, наполягають, що озброєння України – це найбільш ефективний спосіб, що здатен вплинути на хід подій та змусити російського президента Володимира Путіна сісти за стіл переговорів.

У 2017 році Конгрес США ухвалив надання Україні військового пакету, загальна сума якого становила $47 млн. Сюди ж увійшли і джавеліни: 200 протитанкових ракет і 37 гранатометів. Проте Держдепартамент відмовлявся повідомляти, який арсенал вже доставили на місце призначення.

Москві таке не сподобається

Ми запитали експертів про політичне та військове значення поставок Javelin, враховуючи чотирирічний конфлікт між Росією та Україною. Чи може ця подія змінити хід гри?

Ян Бжезинський, старший науковий співробітник Центру міжнародної безпеки імені Брента Скоуфорта, Atlantic Council

Доставка Javelin як геополітично, так і на діях красномовно демонструє прагнення США підтримувати Україну. Таке рішення давно назрівало у відповідь на російське вторгнення у 2014 році.

Москві таке не сподобається

Самі по собі джавеліни не допоможуть Києву витіснити Росію з Криму та Донбасу, але змусять росіян неабияк збільшити витрати на оборону.

Дуже ймовірно, що джавеліни також викличуть у російських командирів болючі спогади про роль, яку відіграли американські ракетні апарати «Стінгер», примушуючи СРСР відступити з Афганістану наприкінці 80-х.

Javelin зможе стримати Росію від подальшого захоплення українських територій. Окрім того, джавеліни мають іти в комплекті з іншою військовою допомогою, а також більш ефективною позицією НАТО в Центральній Європі та більш агресивними економічними санкціями проти Росії. Тільки так Путіна можна вмовити припинити окупацію Криму та Сходу України.

Стівен Бланк, старший науковий співробітник Американської ради із зовнішньої політики

Джавеліни не змінять хід гри, оскільки не можуть зупинити агресію Росії та її політику численних погроз. Та разом з тим, це багато в чому стримує РФ, позаяк змушує її збільшити видатки на війська. По-друге, доставку джавелін слід було розглядати не як одноразову акцію, а як початок двосторонніх військових відносин Україна-США, що включало б у тому числі торгівлю зброєю та військові навчання. По-третє, це демонструє солідарність США та союзників з Україною. По-четверте, збільшує політичні, якщо не економічні ризики для Москви в разі подальшого втручання. Ну і також зміцнює обороноздатність українських військових сил.

Майкл Карпентер, екс-заступник міністра оборони США, старший директор Penn Biden Center for Diplomacy and Global Engagement

Я аплодую рішенню надати Україні протитанкові ракети Javelin. З морального, політичного, тактичного та стратегічного боку – це правильне рішення, що допоможе Києву краще захищатись від агресивної та безперервної російської війни, яка вже забрала понад 10 тисяч життів.

Але ніхто не має обманюватись і думати, що джавеліни здатні змінити хід гри. Це корисна зброя, яка матиме обмежений стримуючий ефект, але не надто сильно змінить обороноздатність українських військ. Більш важливою є організація військового командування всередині, яке кров з носа потрібно реформувати відповідно до західних стандартів. Слід також терміново звернути увагу на якість навчань та готовність військ.

Насамкінець, важливо пам’ятати, що Україна платить за ці ракети. Було б значно краще, якби Україна реформувала свою оборонну індустрію так, щоб та сама могла продукувати та продавати протитанкові апарати, а не закупляти їх на Заході.

Арієль Коен, старший науковий співробітник Глобального енергетичного центру та Центру Євразії ім. Діну Патрісіу, Atlantic Council

Доставка протитанкових систем Javelin – це хороші новини, хоч і надто довгоочікувані, що може дати Москві неправильний сигнал.

Попри потребу в цих ракетах, питання їх постачання розглядали чотири роки. Хоч і просили їх не так багато.

Загроза російського втручання існує не лише на Донбасі, потенційна мета – окупувати всю Україну. Тим не менш, Обама не вважав за належне доставити туди джавеліни та іншу летальну зброю, коли це було необхідно. Ці системи слід було повітряним шляхом надати українським військам ще весною-літом 2014-го, і відразу ж приступити до навчань.

Сьогоднішню доставку Javelin Росія може вважати сигналом про те, що США вкрай повільно, не в повній мірі та із запізненням відреагують на потенційне велике вторгнення.

Крім того, Україна має масивну військову оборонну індустрію, яка здатна самостійно продукувати власну зброю, навіть протитанкові ракети. Було б добре, якби США поділились своїми військовими технологіями та забезпечили технічну підтримку в процесах модернізації та нарощування промислових спроможностей українського оборонного комплексу.

Пітер Дікінсон, науковий співробітник Atlantic Council, видавець журналів Business Ukraine та Lviv Today

Прибуття американських джавелін – це дуже хороші новини для України, особливо враховуючи те, скільки скепсису та цинізму лунало у відповідь на новини про їх затримку. Це масштабний символічний крок, який хоч і не змінить військові реалії на місцях, але безумовно голосно відгукнеться в Кремлі. Надання такої зброї свідчить про значне збільшення підтримки США Києва та ще раз прямо заявляє Росії, що жодні її дії більше не перейдуть у кровопролитні битви. Це розуміння того, що російські слова про військову перевагу в Україні – не більше ніж блеф, адже лімітовані можливості РФ у Донбасі стають дедалі більш очевидними.

Джон Гербст, директор Центру Євразії ім. Діну Патрісіу, Atlantic Council та екс-посол США в Україні

Доставка Javelin – це важливий крок на шляху до зміцнення України, а також попередження Москви про те, що ціна агресії зростає. Та самі по собі ракети «не змінюють хід гри». Те, що джавеліни вже в Україні, означає для Москви великі жертви в разі, якщо та наважиться використати свої танки в окупованій Україні з метою захоплення більшої території. Угода про доставку Javelin, анонсована в грудні, не призвела до різкої ескалації з боку Росії, як деякі пророкували. Дії на кшталт квітневих санкцій Вашингтона посилають Москві меседж про те, що західна підтримка України зростає. Якщо щоденна агресія Росії в Україні набиратиме обертів, то США повинні надіслати жертві ще більше джавелін й іншої зброї для оборони в повітрі, а Захід – посилити накладені санкції. Якщо західна підтримка України залишатиметься стабільною, то Москва, зрештою, буде змушена завершити свої пригоди в Донбасі. Якщо підтримка збільшуватиметься, то московська війна на сході України скоро дійде свого кінця.

Ганна Гопко, народний депутат Верховної Ради та голова Комітету у закордонних справах

Накладання більш жорстких санкцій проти російського агресора в поєднанні зі зміцненням української армії шляхом доставки протитанкових ракетних систем Javelin – це правильне рішення. Це збільшує ризики для російського президента Володимира Путіна, якщо він прагне продовжувати свою війну в Україні. Доставка джавелін допоможе стримати гібридну російську війну та матиме ще більший ефект на безпеку в Європі, серйозного партнера, який має унікальний досвід у протистоянні агресору.

Максим Хилько, співзасновник та голова правління Фонду «Ініціатива з дослідження східноєвропейської безпеки»

Сама по собі доставка Javelin не змінює хід гри, та це дуже важливий крок у військовому та політичному контексті більш широкої підтримки Заходом України.

Перш за все, джавеліни – це дуже ефективна протитанкова зброя і її доставка, так само як й інша допомога, зробить українську армію сильнішою, а також збільшить ризики подальшого просування російських сил на сході України.

По-друге, не менш важливим є політичне значення доставки Javelin. Це потужний сигнал про зростання рішучої підтримки з боку США, що справді важливо. Прихід джавелін також може стати прикладом для інших західних союзників і таким чином відкрити двері для подальших поставок летальної оборонної зброї в Україну.

І ще це сигнал про те, що подальша військова підтримка Росією військових на Донбасі в обхід Мінських домовленостей не залишиться непокараною, а враховуючи надання Україні ефективної зброї, може виявитись і зовсім безрезультатною.

Філіп Карбер, президент Фонду «Потомак»

Україна у стані війни вже чотири роки – а це довше, ніж США під час Другої світової.

Українці – жертви агресії, та попри політичні співчуття Заходу та скромну економічну підтримку США аж до доставки Javelin, найбільш ефективними заходами у вирішенні конфлікту стане повне та абсолютне скасування ембарго на постачання Україні зброї від США, НАТО та інших союзників.

Обама та Меркель думали, що якщо вони дадуть Україні летальну зброю, то це тільки зробить гірше. Виходить, що три з половиною роки ми не робили нічого, а росіяни надіслали тисячі одиниць важкого озброєння (800 танків, 1500 екіпірованих машин та 1000 предметів артилерії). Ну і до цього всього, відновили 1-у гвардійську танкову армію, спрямовану на Захід, 8-му гвардійську армію біля Ростова, а 20-ту перенесли на 700 кілометрів ближче до східного кордону України.

Трамп нарешті порушив це ембарго, погодившись надати 35 протитанкових установок Javelin, що є менше, ніж в одному піхотному батальйоні США. Ясна річ, що це надто мало і надто пізно. Та кількість летальної зброї може збільшитись, якщо Росія не припинить війну чи не зважиться на подальшу ескалацію.

Стівен Пайфер, старший науковий співробітник Brookings Institution

Доставка Javelin посилює спроможність українських військ захищати свою країну. Можна сказати напевне, що військові потужності України в рази збільшились за минулі чотири роки, тож прихід джавелін не так критично вплине на їх стан, як це могло бути три-чотири роки тому. Втім, ракети збільшують можливості армії виступати проти великої кількості танків та інших військових машин, які Росія масово закидала до України, починаючи з квітня 2014-го, коли і розпочався конфлікт на Донбасі.

Також, хоча, можливо, і найбільш важливим є те, що джавеліни свідчать про міцну підтримку США України у відповідь на російську агресію. Москві таке не сподобається, та, можливо, таки підштовхне Кремль шукати спосіб укласти на Донбасі реальний мир, замість продовжувати підтримувати цей киплячий конфлікт.

Аліна Полякова, член Brookings Institution

За чотири роки війни з Росією, українські війська стали більш екіпірованими, тренованими та досвідченими. Джавеліни не змінять ситуацію на місцях – так, як вони могли б це зробити на початку конфлікту у 2014-му. Та кроки адміністрації Трампа дають Росії чітко зрозуміти, що США не забули про війну в Україні та продовжуватимуть підтримувати та покращувати спроможність українських військ захищатись.

Олександр Вершбоу, заслужений працівник Центру міжнародної безпеки імені Брента Скоуфорта, Atlantic Council

Рішення США надати Україні джавеліни відіб’є в Росії охоту йти на нові атаки проти українських військових. Це є оборонна зброя і в Росії немає підстав скаржитись – за умови, що вони не замислюють здійснити новий агресивний акт проти України за використання великої кількості танків, нелегального дислокованих в окупованому Донбасі та ще більшої їх кількості вздовж західного кордону. Надання Javelin, так само як і посилення санкцій проти Росії, дає спецпосланцю Курту Волкеру особливі важелі впливу в його спробах вирішити конфлікт на сході України шляхом переговорів.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Atlantic Council. Републікація повної версії тексту заборонена

Оригінал опубліковано на Atlantic Council

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№9)

Справа, котра топить президента

Напередодні президентських виборів Петро Порошенко опинився в епіцентрі потужного скандалу в оборонному секторі, який може коштувати йому другого терміну

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Гаджети

Сьогодні, 21:01

thumb img
Народжений вбивати. Огляд смартфона Samsung Galaxy M20
LOL

Сьогодні, 12:27

thumb img
Сусід, що вийшов за пивом. Соцмережі висміяли Віталія Кличка, який інспектував Шулявський міст у смішній кепці
LOL

Сьогодні, 11:19

thumb img
Чому не в формі Шахтаря? Юлія Тимошенко купила хот-дог на заправці і стала героїнею жартів соцмереж