Університет вільних людей

11 травня 2018, 18:21

Реформа вищої освіти – це не вторинне «соціальне» чи «гуманітарне» питання, а ключовий політичний виклик для України

«Університети не готують фахівців для ринку праці», – з цієї тези починається більшість дискусій про стан вищої освіти в Україні. З цим складно сперечатись. Проте наполегливе фокусування на ролі ВНЗ як фабрики підготовки працівників для окремих галузей народного господарства залишає нас у просторі радянського мислення. Аби вирватись з нього, слід радикально переосмислити функцію університету в суспільстві.

Відео дня

Вже більше року в Угорщині триває скандал довкола спроб їхнього уряду закрити Центрально-Європейський університет (CEU). Заснований та фінансований Джорджем Соросом, CEU незручний популістичним політикам зовсім не тому, що готує поганих фахівців, а через те, що слугує центром вільної думки у дедалі менш демократичній країні.

CEU залишається майданчиком для відкритих дискусій та незалежного аналізу, а тому становить загрозу для влади. І саме через це на захист університету стали не лише викладачі та студенти, а й тисячі інших майбутніх угорських спеціалістів. Вони відчули загрозу: не для економіки, а для можливості розбудови демократичного суспільства.

Загалом, постійне намагання тримати під контролем університети властиве для недемократичних режимів. Власне, більша частина історії українських ВНЗ – це історія вибудовування університетського простору в умовах авторитаризму.

Університети є ключовими в процесі розбудови демократії

Можливо, саме тому відсутнє розуміння критичної важливості університетів для демократичних трансформацій?

Водночас, історично лібералізація університетів, а заразом і суспільства – це паралельні та взаємозалежні процеси. Вищі навчальні заклади є ключовими в процесі розбудови демократії. У цьому їх первинна суспільна функція.

Адже така звична для більшості західних країн академічна свобода не є привілеєм – насамперед, це механізм реалізації права суспільства захищатись від насадження популізму, маніпулювання та авторитаризму. Університети повинні бути counter-majouritarian institutions, що відстоюють суспільне право продукувати та здобувати знання. Університет має формувати стандарт суспільного мислення та аргументації, без яких неможливо вибудувати демократію.

У цьому сенсі університети за своєю природою є політичними інституціями. Це не значить, що вони повинні бути інструментом або ж зброєю впливу певної політичної партії або партійної політики в цілому, як це часто трапляється в Україні. Університет є політичним, бо належить до політичного тіла суспільства, має функцію – сприяти розбудові демократії.

Першочергова місія вищого навчального закладу – давати людям право сміливо висловлюватись, і при цьому – бути відкритим до критики та дискусії. І головне, щоб метою останньої залишався пошук нових знань та ідей.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Вільне суспільство не може існувати без можливості дебатувати. А тому йому потрібен простір для обміну інформацією та думками, що і зветься університетом. Саме там

зароджується критичне мислення.

Натомість в Україні первинна функція освіти «просвітити» людство обернулась на вигідне для держави «маніпулювати».

Розширення університетської автономії, що відбувається в рамках реформування вищої освіти, розпочатого після Революції Гідності, має свої кордони. Університетський простір досі обмежений жорсткими, не завжди здоланними бар’єрами.

Це відчувається на фізичному рівні. Варто лише подивитись на дошки оголошень наших ВНЗ. Формальні анонси подій, схвалені адміністрацією та розміщені за важким склом – це чудове відображення того, чим є український університет сьогодні.

І це зовсім не питання правового регулювання. Йдеться про самоусвідомлення університетом своєї місії, а також усвідомлення суспільством того, що без здійснення демократизації університету не можна демократизувати суспільство. І тому реформа вищої освіти – це не вторинне «соціальне» чи «гуманітарне» питання, а ключовий політичний виклик для України.

Франклін Рузвельт казав, що освіта – це найбільш надійний захисник демократії. Тож якщо ми дійсно прагнемо вступити у фазу вільного суспільства, то маємо докласти максимум зусиль для створення вільного університету.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Показати ще новини
Радіо NV
X