Укрзалізниця + Deutsche Bahn. Що це означає?
У 2020 році Верховна Рада планує прийняти новий закон про залізничний транспорт. Німецький досвід допоможе його реалізувати
22 січня 2020 року на Світовому економічному форумі в Давосі підписано меморандум про наміри між Міністерством інфраструктури України і компанією Deutsche Bahn AG щодо подальшої співпраці у транспортній галузі та розвитку Укрзалізниці.
Стратегічна мета для України — розвиток в рамках транс'європейської транспортної мережі TEN-T. Важливою складовою виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС є адаптація та імплементація директив Євросоюзу, що стосуються залізничного транспорту, в тому числі шляхом ухвалення відповідних змін до законодавства. Верховна Рада планує прийняти новий закон про залізничний транспорт у 2020 році, а для його практичної реалізації досвід Deutsche Bahn важливий.
Підписання цього меморандуму — це початок поглиблення співпраці між залізничними операторами Німеччини та України з метою забезпечення обміну технологіями та досвідом.
1. Це аналіз можливості утворення стратегічного партнерства (альянсу) між національними залізничними операторами України (АТ «Укрзалізниця») та Німеччини (DB AG та дочірні компанії) з метою обміну досвідом, практиками (в тому числі управлінськими) та обговорення можливих рішень щодо підвищення ефективності залізничних перевезень в Україні.
2. Це оцінка можливості співробітництва з метою імплементації європейського досвіду реформування сектору залізничних перевезень, а також адаптації важливих директив Євросоюзу, які стосуються залізничного транспорту.
3. Це опрацювання пропозиції щодо розвитку залізничної мережі та рухомого складу з урахуванням сучасних стандартів екологічності та інноваційності.
У 2019 році DB підписав подібні угоди з казахстанською залізницею КТЖ, які передбачають надання взаємної підтримки у сфері пасажирських перевезень та сприяння в питанні розширення географії маршрутів вантажних перевезень. Компанія DB Engineering & Consulting готує проект, покликаний за два роки трансформувати казахстанську залізницю. Він має два етапи:
— підготовку стратегії корпоративного розвитку щодо придбання нових поїздів, модернізації обладнання та обслуговування існуючого рухомого складу, а також продажу квитків;
— впровадження стратегій у господарські операції та моніторинг їх впливу для ефективного управління змінами.
Формат відносин, найбільш прийнятний між УЗ та DB — це підписання угод про співпраці в сфері аудиту та перегляду стратегії розвитку Укрзалізниці в контексті прийняття законопроекту про залізничний транспорт, а також розподілу на три оператори інфраструктури, вантажні та пасажирські перевезення.

В рамках стратегічного партнерства необхідно визначити KPI:
— проведення конкурсу відповідно до умов консультаційного контракту з компанією «DB Engineering & Consulting GmbH» (підписаного у вересні 2019 року) з питань підготовки документації для проведення закупівлі електровозів та локалізації виробництва в Україні;
— розроблення інвестиційної програми — концесія вокзалів та приватизація непрофільних активів за технічної підтримки Світового банку;
— надання взаємної підтримки у сфері пасажирських перевезень та сприяння в питанні розширення географії маршрутів вантажних перевезень (Шовковий шлях Китай — Україна — ЄС);
— підготовка до IPO, залучення міжнародного фінансування та продаж частини пакету акцій Укрзалізниці на міжнародній біржі стратегічному чи інституційному інвестору.
На заваді партнерству між УЗ та DB можуть стати політичні ризики. Наприклад, неприйняття законопроекту про залізничний транспорт, відсутність коштів у державному бюджеті для компенсації пасажирських перевезень чи незатвердження інвестиційної програми Укрзалізниці.
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ