Українські сюрпризи від популістів і олігархів

22 лютого, 12:07
2761
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Український ринок, придавлений нашими виборами, дуже хоче рости разом з іншими хлопцями, але не може

На світових ринках трапився нудний короткий тиждень. Американці в понеділок святкували день президента, навіть незважаючи на дивацтва Трампа, це все ще вихідний, що визначило затишшя по всій земній кульці. Та й надалі подій було мало, а ринок взяв перепочинок у своєму зростанні. Індекс S&P500 відкриється в п'ятницю на рівні в 2774 пунктів. Можливо, це затишшя перед бурею, адже наступного тижня заплановано презентацію звіту Мюллера, що має розігнати нудьгу, особливо навколо Білого Дому і його мешканця, останнім часом зайнятого грою в лего з будівництва стіни. Зросли переживання ринків на тлі нової статистики і обговорюваних збитків Трампом, завданих світовій торгівлі. Крім того, ринки розмірковують, що важливіше: зростання в сервісах в Європі або падіння в промисловості там же. І це не таке просте питання, особливо в 21 столітті, адже основу економіку розвинених країн вже давно становлять саме послуги, а не виробництво, про розвиток якого за звичкою мріють українські міцні господарники.

Веселіше на ринках, що розвиваються, куди продовжують надходити нові гроші. Втім, на те вони й екзотика для тих, хто любить сидіти в Сіті і лоскотати свої нерви. Після блискучого дебюту Узбекистану на арену вийшов Єгипет, ще одна країна з надійним диктатором на чолі. Попит на папери Єгипту в 5 разів перевищив пропозицію, а самі єврооблігації Єгипту (довжиною в 30 років) випускалися з прибутковістю нижче, ніж показував вторинний ринок. Покупці забули про премію за первинне розміщення, штовхаючись ліктями за право приткнути свої безгоспні гроші хоч кудись. А ще далі в Африці інвесторам показали, чим відрізняється ринок, що розвивається. Вибори президента Нігерії, які мають провести на вихідних, в останній момент взяли і перенесли. Виявляється, так можливо.

Український ринок, придавлений нашими виборами, дуже хоче рости разом з іншими хлопцями, але не може. Як сильно він хоче рости, ми могли переконатися цього тижня, коли приводом для покупок і зростання цін стала фотографія з інстаграма Зеленського, на якій було зображено двох дуже шанованих ринком політиків і реформаторів, які вирішили просвітити молоде дарування і пограти в гру «свій серед чужих, чужий серед своїх". Інвестори, які звикли до того, що антиелітарні популісти Європи швидше спалять опудало ліберального економіста, ніж сядуть з ним за один стіл, зраділи, адже це дає надію на те, що в разі перемоги Зеленський не пошле МВФ туди, куди посилає герой його серіалу (де роль МВФ перекручена до невпізнання), а буде виконувати програму. Загалом, Україна продовжує радувати своєю нестандартністю і дивувати навіть бувалих спекулянтів, на чиїх моніторах одночасно новини з Латинської Америки і Африки. Втім, що буде робити Зеленський після своєї гіпотетичної перемоги, або навіть що він хоче робити, передбачити неможливо, тому що він сам про це не знає, а людина, яка знає, все одно сидить в Ізраїлі і не скаже. Так чи інакше, українські суверенні папери додали пару пунктів, і тепер середня прибутковість по кривій становить 9,3%.

Поки первинний ринок для України закритий виборами, Мінфіну вдалося оформити другий транш позики, частково гарантованої Світовим банком, на $630 млн. Дрібниця, а приємно. Тим більше, на внутрішньому ринку запал попиту, схоже, вичерпався. Іноземці прокотилися на зміцненні гривні і тепер взяли паузу в покупках гривневих ОВДП, чи то чекаючи результати виборів, чи то запуску Clearstream, який має значно спростити візит на внутрішній ринок. Цього тижня на первинному аукціоні Мінфіну ставки за гривневими паперами залишилися незмінними, так само як і дуже помірний попит. Основу розміщення другий тиждень поспіль становлять вкрай короткі валютні папери. На цьому тлі дивує гривня, яка навіть без підтримки нерезидентів повернулася до рівня в 27,0 гривень за долар, демонструючи чудеса впевненості в собі, хоча до посівної, начебто, залишається ще далеко. Хто знає, може й ефект виборів, а саме спроб купити голосів більше, ніж купить твій конкурент, починає трохи впливати на курс. Хоча цинічні банкіри не сприймають романтику теорій змов і кивають убіку аграріїв, які вирішили підготуватися заздалегідь. Тим більше, схоже, погода сприяє ранній посівній.

А ще погода сприяє зниженню вартості газу на європейських біржах. Тепло по всій Європі і тепер ціна на торгових майданчиках вже не сильно відрізняється від ціни, за якою уряд змушує Нафтогаз забезпечувати населення. Ще трохи і в травні можна буде переконувати МВФ, що підвищувати ціну взагалі не обов'язково. Це буде складно, але можливо. На відміну від спроб переконати когось у світі в тому, що ціну ще і в 2 рази можна знизити. Одночасно з цим, сировинні ринки тішать цінами руди, яка вилізла на рівень вище 83 доларів на тлі різноманітних катастроф по всьому світу. Кращої комбінації для українського торгового балансу складно було б і придумати і якщо на поточний курс гривні ці котирування ще не мають жодного впливу, то на майбутнє національної валюти знову змушують дивитися з оптимізмом. На цьому тлі можна було б очікувати ралі в акціях Ferrexpo, що торгуються на Лондонській біржі, але вони продовжують скакати вгору і вниз ніби тенісний м'ячик, який полетів з корту після подачі Еліни Світоліної. І навіть на тлі сильної руди, коли, здавалося б, треба купувати і не думати, інвестори раптом дізнаються, що компанія зайнялася благодійністю. І нехай ціна питання невелика, менше $10 млн, і взагалі-то в Британії мало кого хвилює, скільки гречки у підсумку буде роздано десь під Полтавою, але тут на арену виходить питання корпоративного управління, адже якщо одного разу можна на вибори витратити $10 млн, то потім можна кудись спіонерити і $100 млн. Загалом, бізнес по-українськи. Ринки, що розвиваються. Що ж ви хотіли.

P.S. "I glanced out the window at the signs of spring. The sky was almost blue, the trees were almost budding, the sun was almost bright"

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні в світі з Іваном Яковиною - щодня

Кінопошук з Фоззі - щочетверга

Діловий тиждень з Сергієм Фурсою - щоп'ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим - щонеділі

В огляді представлено думку автора, яке може відрізнятися від офіційної позиції компанії. Відповідно, представлена інформація не може трактуватися одержувачами розсилки і представниками ЗМІ як публічна і офіційна.

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Сьогодні, 13:05

thumb img
Катерина Кіт-Садова у великому інтерв'ю – про чоловіка, "сміттєвий" скандал, Гриценка і свої активи
Food&Drink

Сьогодні, 10:35

thumb img
Смак весни. ТОП-5 вин, які варто спробувати прямо зараз
Компанії/Ринки

Сьогодні, 09:00

thumb img
Відчиняйте, їжа! Скільки заробляють кур'єри Uber Eats і Glovo і хто найчастіше користується послугами доставки