Українські реформи. Успіх і ризики

21 вересня 2017, 20:13
1053
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Існує небезпека, що український уряд може звернути зі шляху реформ

Вперше, через п'ять років, Україна розмістила свої облігації на міжнародному ринку. 18 вересня український уряд продав 15 млрд. Єврооблігацій терміном на 15 років з річною прибутковістю 7,375%. Випуск облігацій був перевищений більш ніж утричі. У початкових заявах ішлося про запланований продаж облігацій у розмірі $2,5 млрд, через великий попит український уряд збільшив обсяг цінних паперів. І цей продаж говорить багато про що, і у нього великі наслідки.

По-перше, очевидно, що Україна повернулася на міжнародний ринок. Продаж єврооблігацій пройшов успішно, і це говорить про схвалення учасниками ринку нової економічної політики України, реалізованої після Революції гідності. Новому уряду України вдалося звести до мінімуму дефіцит бюджету і іноземних платежів, при цьому контролюючи державний борг. Найдивовижніше в тому, що державні витрати України знизилися на 13 відсот. пунктів: з 53% ВВП у 2014 році до 40% сьогодні.

Україна досягла успіху, крім того, зараз слушний час для продажу облігацій. Глобальні ринки шукають папери з високою прибутковістю і готові ризикувати. Багато країн вийшли на міжнародні ринки цінних паперів, і Україна розумно послідувала їх прикладу.

Реальною причиною повернення України на міжнародні ринки боргових паперів стало те, що Києву в 2019 і 2020 роках належить обслуговування державного боргу, яке складе $7,5 млрд. і $6,1 млрд відповідно. Тому цей випуск облігацій буде в основному використовуватися для рефінансування цих боргів. В цьому плані 2019 рік більше не здаватиметься таким тривожним. Ніщо так не надихає, як успіх.

Традиційно Україна отримувала прямих іноземних інвестицій в обсязі від 3% до 4% ВВП щорічно. Але протягом останніх трьох років Україна практично нічого не отримала. Головна причина – іноземні інвестори побоювалися російської військової агресії Росії на сході України. Продажі державних облігацій зазвичай вважаються набагато більш безпечною операцією, ніж прямі інвестиції. Але недавній успіх з державними облігаціями може привернути увагу до України.

Чи буде економічне зростання стимулювати подальші перетворення країни чи дозволить уряду заспокоїтися та зупинити реформи?

Однак зараз існує небезпека того, що країна відмовиться від своєї угоди з МВФ і зверне з нинішнього шляху реформ. Український уряд як і раніше розділений: одні політичні сили підтримують реформи, інші – надають перевагу старій системі. Досі МВФ, завдяки істотному фінансуванню, вдавалося утримати реформаторів. Але вихід України на міжнародні ринки облігацій послаблює тиск МВФ. У 2010 році колишній український президент Віктор Янукович виконав усі вимоги МВФ протягом декількох місяців, але так і не досяг виходу на міжнародні ринки цінних паперів. Потім Янукович припинив всі реформи і зосередився на власному збагаченні.

Україна виконала жорсткі вимоги МВФ про єдині ціни на енергоносії, скорочення державних витрат і дефіциту бюджету і прийнятті плаваючого обмінного курсу. Була очищена корумпована банківська система. Але наступний раунд реформ може виявитися складнішим для правлячої політичної еліти України. У верхній частині списку вимог МВФ мова йде про створення незалежного антикорупційного суду, проти який на конференції «Ялтинська європейська стратегія» в Києві виступив президент Петро Порошенко. А судячи з недавнього інтерв'ю першого заступника керівного директора МВФ Девіда Ліптона, для фонду – це абсолютна умова для продовження співпраці.

Іншими вимогами Заходу є вільний ринок землі, пенсійна реформа і новий закон про приватизацію. І якщо пенсійну реформа в Україні розпочато, то створення земельного ринку, мабуть, відкладено на невизначений термін.

У березні 2015 року МВФ і Україна уклали угоду про фінансування української економіки на суму $17,5 млрд. Кошти будуть виділені протягом чотирьох років. На сьогоднішній день МВФ надав Києву $8,8 млрд, тобто половину від передбачуваної суми. Український уряд очікував, що отримає відкладений транш у розмірі $1,9 млрд до кінця цього року. Але після скептичних слів Ліптона і перенесення термінів візиту чергової місії МВФ до України, надання траншу залишається під питанням.

Тим не менш, економіка України зростатиме швидкими темпами завдяки експорту, який у першій половині 2017 року зріс на чверть. Але зараз головне питання полягає в іншому: чи буде економічне зростання стимулювати подальше перетворення країни чи дозволить уряду заспокоїтися та зупинити реформи?

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Андерса Аслунда. Републікація повної версії тексту заборонена

Оригінал

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Події

Сьогодні, 09:26

thumb img
Український чи закордонний. Як абітурієнту підготуватися до вступу у виш
Культура

Вчора, 21:23

thumb img
Казки, жінки і "столичні" трупи. П'ять книг, Які вас вразять
Події

Сьогодні, 19:30

thumb img
Кулі і кислота. Історія організатора розстрілу останньої російської імператорської сім'ї