Україна копіює досвід США навпаки

19 січня 2016, 10:21
34
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Економіка потребує невідкладного втручання і реанімації, а влада обмежується знеболювальними та вітамінами – кредитами МВФ та точковою дерегуляцією

В Україні економічна депресія. ВВП падає третій рік поспіль. З 2012 року втратили майже 1/5 економіки в реальному вимірі. Не тільки через військову агресію проти нас, а й через недолугу політику уряду.

Економіка потребує невідкладного втручання і реанімації – стимулювання споживчого попиту та інвестиційної активності, а влада обмежується знеболювальними та вітамінами – кредитами МВФ та точковою дерегуляцією.

Нам розповідають, що нібито головне зараз – це мінімізувати бюджетний дефіцит (магічні 3,7% ВВП, узгоджені з МВФ), знизити державні видатки зокрема та роль держави в економіці в цілому. Це хибний шлях - шлях до консервації бідності та поглиблення економічної залежності країни.

Під час Другої Світової війни, коли американській економіці було як ніколи складно, коли вже були зроблені висновки з Великої депресії, подивіться, як діяв уряд США. Чи вони займалися “макрофінансовою стабілізацією”, зменшенням державних видатків або мінімізацією бюджетного дефіциту? Ні, вони рятували економіку. Жорстко, рішуче та цілеспрямовано підвищували роль держави в економіці.

Коли домогосподарства втратили здатність наповнювати економіку грошима, а приватні інвестори перестали вкладати на перспективу – на “поле гри” вийшла держава. Тимчасово замістивши приватний капітал, держава не дала економіці обвалитись, не дала країні втратити промисловість, не дала суспільству втратити довіру.

На початку 1940-х років частка державних видатків (споживчих та інвестиційних) в економіці США зросла втричі – до 40-45% проти традиційних 14-15% попереднього десятиріччя. Завдяки цим безпрецедентним заходам економіка продовжувала зростати навіть під час війни. Але, як тільки приватний сектор став піднімати голову, держава змінила економічну політику та стала поступово зменшувати власну роль в економіці, віддаючи збережене “поле гри” приватним інвесторам та споживачам. ВВП продовжив зростати, а держава сфокусувала подальші зусилля на глобальній торговій експансії.

Ця державна інтервенція в економіку стала можливою завдяки масштабній емісії державних боргових цінних паперів Казначейства США. Уряд США зробив це цілеспрямовано, не зважаючи на побічні наслідки у вигляді рекордного дефіциту державного бюджету, який тоді перевищив 25%. Адже уряд не має права діяти як корпорація, обмежена наявними ресурсами. Державна фінансова та економічна політика – це не зведення бухгалтерського балансу, а уряд – не бухгалтер. Бухгалтерія та фінанси завжди підпорядковуються стратегії й тактиці, а не навпаки. І кризові умови тільки додатково підкреслюють це правило.

Україна сьогодні життєво потребує нового економічного курсу, який здатен забезпечити відновлення та прискорений розвиток економіки. Потрібен невідкладний перехід від заморожування економіки через “затягання пасків”, згортання державних видатків розвитку та ліквідації податкових преференцій до потужного розігріву економіки через стимулювання споживчого попиту домогосподарств, встановлення дієвих інвестиційних стимулів, фінансову підтримку експорту та малого бізнесу, розгортання масштабних державних інвестиційних програм.

Журнал НВ (№9)

Справа, котра топить президента

Напередодні президентських виборів Петро Порошенко опинився в епіцентрі потужного скандалу в оборонному секторі, який може коштувати йому другого терміну

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Авто

Вчора, 20:33

thumb img
Півцарства за коня. Чим особливий найдорожчий автомобіль у світі вартістю €17 мільйонів
Політика

Вчора, 10:30

thumb img
Доки Крим не наш. Рефат Чубаров - про підсумки п'яти років окупації півострова та його подальшу долю
Авто

Вчора, 20:00

thumb img
Дайте дві. Чому Tesla Model Y суттєво вплине на ринок електричних кросоверів