У кого буде влада через два роки

29 січня 2016, 16:03
1023
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Країні потрібна правильна децентралізація

Хочуть цього на Грушевській та Банковій чи ні, але іншого варіанту, крім передачі значної частини повноважень місцевим громадам, немає. Байдуже, як це буде зроблено - шляхом голосування в парламенті чи в якійсь іншій формі. Головне, щоб це було зроблено швидко, в легітимній спосіб, без доведення до політичного абсурду.

Чому це важливо?

Тому що діюча модель управління «Києву – все, регіонам – крихти» повністю себе вичерпала. Не може і не повинен чиновник в Києві вирішувати, яку школу закрити, де варто ремонтувати дорогу, а де зробити це за кілька років. Це справа місцевої громади.

Те ж саме стосується питання фінансів.

До тих пір, доки центральна влада буде забирати всі кошти в державний бюджет, нічого не залишаючи в місцевих бюджетах, українські регіони деградуватимуть.

Про яку ініціативу або роботу з інвесторами можна говорити, якщо левова частка коштів і так йде «нагору»? Замість того, щоб проекти готувати та з інвесторами зустрічатись, місцева влада вважає, що буде краще і надійніше поїхати в Київ та пролобіювати потрібні рішення. Звісно, в обмін на політичну лояльність.

В результаті на місцях повна стагнація, найкращі виїжджають в Київ чи за кордон, відсутнє бажання щось робити і вміння захищати власні інтереси.

Модель управління «Києву – все, регіонам – крихти» повністю себе вичерпала

Це – величезна проблема! Недостатньо дати місцевим громадам владу. Потрібно створити умови, за яких вони готові будуть нею скористатися.

Тому паралельно зі зміною конституційних правил варто ініціювати велику кількість нових проектів. Людям на місцях дати інструменти, щоб вони самі могли будувати своє життя, а не чекати, коли в Києві про них подумають.

Для прикладу, існує велика кількість проектів регіональної співпраці, в тому числі за підтримки країн ЄС. Європейці готові працювати з нашими регіонами, виділяти гранти, розповідати про українські можливості власним компаніям, але чи готові наші регіони? В переважній більшості, ні. Немає ні особливого інтересу, ні розуміння, ні підтримки.

На місцях – величезний кадровий голод. Україні потрібні нові люди у владі. За світоглядом, знаннями та навиками. Лише за таких умов місцеве самоврядування наповниться реальним змістом, а місцеві громади отримають владу, яка по праву їм належить.

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Футбол

Вчора, 20:09

thumb img
Шевченко і Зінченко зіграли у футбол з безногим хлопчиком - відео
Food&Drink

Сьогодні, 07:52

thumb img
Ягідними місцями. П'ять нових ресторанів Києва, які варто відвідати
Країни

Сьогодні, 13:25

thumb img
Так може піти Путін. Світові ЗМІ - про відставку Назарбаєва та про Казахстан без нього