Турбулентність між США і ЄС

16 травня 2018, 16:34
197
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Європейські учасники ядерної угоди з Іраном шукають способи пом'якшити удар американських санкцій для компаній, які ведуть бізнес в Ісламській Республіці

Незважаючи на рішення президента США Дональда Трампа вийти з угоди, європейські учасники вірні угоді. «Поки Іран дотримується умов ядерної угоди, Європейський союз буде робити те ж саме, – сказав Девід О'Салліван, посол ЄС в США. – Ми, європейці, зв’язані зобов’язаннями і хочемо, щоб Іран залишився в угоді».

О'Салліван виступив зі схваленням угоди і висловив глибоке занепокоєння з приводу рішення Трампа відмовитися від неї. «Ми сподівалися, що ніколи не опинимося в подібній ситуації, - говорить він «з важким серцем». - Можливо, це не повинно викликати подиву, але я вкрай розчарований і шкодую, що ми прийшли до такого результату».

Іранська ядерна угода, формально відома як Спільний всеосяжний план дій (СВПД), була підписана в 2015 році Сполученими Штатами, Британією, Францією, Китаєм, Росією, Німеччиною – формат, відомий як P5 + 1 – і Іраном для обмеження Іранської ядерної програми.

Ми не бачимо надійної, мирної альтернативи СВПД О'Салліван зазначив, що найближчим часом європейські лідери проведуть зустрічі з партнерами і зацікавленими сторонами для вирішення цієї проблеми. Лідери ЄС обговорять відповідь на дії Трампа в кулуарах Балканського Саміту в Софії на цьому тижні. На порядку денному – обговорення заходів для збереження європейських ділових інтересів в Ірані і захист інвестицій від санкцій США.

Коли Трамп оголосив про своє рішення вийти з ядерної угоди, він також повторно ввів санкції проти Ірану. Неамериканські компанії, у яких є бізнес в Ірані, постраждають від вторинних санкцій. «Ми повинні розглянути негативні наслідки будь-яких первинних або вторинних санкцій, введених Сполученими Штатами щодо будь-яких європейських компаній, що діють в Ірані», – додав О'Салліван.

Що стосується законодавчого вирішення питання про санкції, «нам потрібно дізнатися, як саме повторне введення санкцій буде реалізовано. Тоді ми зрозуміємо, як реагувати з європейського боку. За словами О'Саллівана, справа не тільки в здатності європейських країн вести бізнес з Іраном». Інші країни, такі як Китай і Росія, «будуть вести бізнес в Ірані».

Хоча Європа зробить все можливе, щоб зберегти угоду і переконати Іран дотримуватися своїх зобов'язань без Сполучених Штатів, О'Салліван каже: «Я сумніваюся, що можна буде прийти до подібної міжнародної угоди [як СВПД], враховуючи, що саме Сполучені Штати вийшли з угоди, якої дотримується Іран».

Рішення Трампа відмовитися від угоди, «ставить нас в скрутне становище». Європейські союзники, зокрема президент Франції Еммануель Макрон і канцлер Німеччини Ангела Меркель, просили Трампа дотримуватися угоди і шукати додаткові можливості реагувати відповідно до своїх побоювань щодо наявності балістичних ракет у Ірану і його дестабілізуючої діяльності в регіоні.

Однак Трамп вийшов з угоди і назвав її «катастрофічною»: «Справа в тому, що це була жахлива угода, вигідна одній стороні. Її не повинно було бути. Вона не принесла ні спокою, ні миру, і ніколи не змогла б принести їх».

На думку О'Саллівана, «угода служить меті, для якої вона призначалася: запобігти розробленню і появі ядерної зброї у Ірану. Це зробить світ безпечнішим».

У відповідь на твердження Трампа, О'Салліван спростував один з ключових «міфів» про угоду, мовляв, у неї є термін дії, після закінчення якого Іран зможе повернутися до своєї військової ядерної програми. Це безстрокова угода, в якій Іран чітко і твердо заявив перед міжнародною спільнотою, що ніколи не буде мати ядерної зброї. Іран може змінити своє рішення, оскільки Сполучені Штати змінили своє. Тоді угоду буде порушено.

Оскільки угода має чіткі умови, «ми продовжуємо вірити, що СВПД є важливим елементом нашої національної, європейської безпеки, – зазначив О'Салліван. – Він життєво важливий не тільки для регіону, а й усього світу ». Ми не бачимо надійної, мирної альтернативи СВПД. Сполучені Штати не надали надійної альтернативи ні до, ні після [заяви Трампа].

О'Салліван описує СВПД як «стратегічну, багатосторонню угоду» і «найважливішу робочу модель нерозповсюдження ядерної зброї». Що стосується відносин ЄС зі Сполученими Штатами, «в трансатлантичних відносинах зараз дійсно турбулентний період. Але це всього лише момент, в якому ми перебуваємо по різні боки».

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Рейчел Енслі. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Більше поглядів тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Гаджети

Вчора, 18:45

thumb img
Народження звіра. Все, що відомо про майбутній флагманський смартфон Huawei P30 Pro
Події

Вчора, 19:30

thumb img
Кулі і кислота. Історія організатора розстрілу останньої російської імператорської сім'ї
Фінанси

Сьогодні, 09:30

thumb img
Що з курсом. Хто зупинив девальвацію гривні і який прогноз після виборів