Тригер для Майдану

7 березня 2018, 16:03
1623
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Невдоволення серед населення зростає. Саакашвілі закликав громадян виходити на протест 18 березня. Чи є ризик, що мітинги стануть масовими?

Таку ситуацію ми спостерігаємо не вперше – та і не востаннє. Подібні настрої вже були восени минулого року.

Те, що відбувається зараз – це радше емоційний сплеск. Я не бачу збільшення протестних настроїв у масовому вигляді. Найбільша проблема – ризик радикалізації протистояння між антипрезидентською опозицією, яку очолював Саакашвілі та владою. Тут з обох боків відбувається посилення емоцій, зокрема, агресії.

Соціологи не підтверджують поширення протестних настроїв. Більше того, весь наш досвід свідчить про те, що коли соціологічні рейтинги показують високий рівень таких настроїв, нічого особливого в країні не відбувається. Всі наші Майдани відбувались тоді, коли рівень протестних настроїв був нижче норми. Наразі він достатньо високий. Та, зрештою, він такий уже близько трьох років.

Наші Майдани завжди відбувались не через посилення протестних настроїв як таких, а через загострення політичних протиріч. Зараз ця проблема є, тож ризик таки існує.

Та для того, щоб щось відбулось, має бути емоційний збудник. В 2004 році таким тригером стало невизнання другого туру президентських виборів, та і сама по собі кампанія стала каталізатором. У 2013 році тригером став невмотивований розгін студентського активістського Євромайдану. Проте тоді суспільство одразу відреагувало і це був дуже показовий момент. Через день після того, як ті кадри показали по телевізору, на вулиці вийшли сотні тисяч людей. Так в Києві виник великий Майдан.

Майдани відбувались не через посилення протестних настроїв

А що ми бачимо зараз? На конфлікт навколо наметового містечка під Верховною Радою реагують тільки активісти та політики – суспільству байдуже.

У недавньому розгоні була агресія з двох боків – спочатку активісти повели себе агресивно по відношенню до поліцейських Нацгвардії, а потім і останні дали відповідь. Головна небезпека полягає у взаємній агресії – цього і слід остерігатись на мітингу 18 березня.

Після останньої та достатньо гострої реакції на зачистку наметового містечка 3-го березня, керівництво країни, Нацполіція та МВС мають віддати наказ діяти дуже обережно, без ексцесів та проявів надмірної жорстокості. А ось агресія зі сторони мітингувальників, на жаль, можлива – вони зараз дуже заведені. І таких проявів може бути більше.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Події

Вчора, 22:21

thumb img
Момент істини, плавуча Троєщина і всі ми трохи Супрун. Найкращі матеріали тижня за версією головного редактора NV.ua
Події

Вчора, 19:30

thumb img
Кулі і кислота. Історія організатора розстрілу останньої російської імператорської сім'ї
Компанії/Ринки

Вчора, 09:00

thumb img
Відчиняйте, їжа! Скільки заробляють кур'єри Uber Eats і Glovo і хто найчастіше користується послугами доставки