Три головні загрози для світу

1 жовтня 2016, 18:27
16214
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Найбільша загроза знаходиться не в Сирії і не в Іраку, а у Вашингтоні

Протягом найближчого року ситуація в Україні, на мою думку, суттєво не зміниться. Але її доля турбує мене в більш широкій перспективі: світова система стикається з величезним викликом. У світі зараз існує дві могутні сили, що знаходяться поза межами цієї системи, але прагнуть до неї потрапити. Йдеться про Росію і Китай.

Ці дві держави сильно відрізняються одна від одної. Китай – практична держава, яка стрімко розвивається, зміцнює свої позиції поступово і намагається досягти максимального впливу. Спочатку китайці взялися за економіку, потім – за політику, і тільки після цього перейшли до військового фактору. Китай діє раціонально. Чесно кажучи, на їхньому місці ми чинили би так само.

Росія, тим часом, викликає набагато більше побоювань. Це ще одна сильна держава, але на відміну від Китаю, стагнуюча. Такі держави майже непередбачувані. Згадайте Першу світову: війна почалася не тому, що вбили ерцгерцога Франца Фердинанда, а тому що Австро-Угорщина перебувала в глибокому занепаді, вірила у своє виняткове становище на світовій арені, а також вважала, ніби зобов'язана застосувати військову силу для демонстрації своєї могутності. У результаті: ультиматум Сербії і війна, у яку була втягнута велика частина Європи.

Ми хочемо стабільності в Сирії, але ми там проти всіх

Перший виклик: громадянська війна в Сирії. Число біженців зростає з кожним днем, а вирішення конфлікту так і не знайдено. Щоб зрозуміти масштаб сирійської проблеми, потрібно подивитися на неї з точки зору Заходу. Ми ненавидимо Башара Асада, оскільки вважаємо, що він є джерелом цієї кризи. Ми виступаємо проти нього. Друга найбільша військова сила в Сирії – Ісламська держава, і її ми теж категорично не приймаємо. Далі йде Аль-Каїда (або Ан-Нусра), і ми, звичайно ж, теж проти неї.

Ми хочемо стабільності в Сирії, але ми там проти всіх. Відчайдушно намагаємося знайти когось, кого можна підтримувати, розуміючи, що це повинна бути демократична сила, здатна здолати ІД, Асада, Ан-Нусру, встановити порядок у Дамаску, об'єднати країну і підтримувати її демократичний устрій. Якби ми знайшли таких хлопців, то з радістю дали б і гроші, і зброю. Але поки ми їх не знайшли, і навряд чи знайдемо.

Другий виклик: Північна Корея. Ми закупорили цю проблему. Політику адміністрації Барака Обами по відношенню до Північної Кореї можна описати як стратегічну терплячість: лише б не торкнулося мене. І це цілком раціональний підхід, адже неможливо вирішити всі проблеми у світі. Але заковика в тому, що хлопець божевільний. Що він збирається робити з усім цим арсеналом? Ми думаємо, ніби знаємо, але насправді, це не так. Ризик для наших союзників постійно збільшується. Насамперед для Південної Кореї та Японії.

Третій виклик: відчуження Заходу. Незважаючи на глобалізацію, вільну торгівлю і наплив біженців, західні демократії чітко рухаються в бік відгороджування від решти світу. Одним із найбільш тривожних поворотів у зв'язку із цим може стати обрання президентом США Дональда Трампа. Так, американська демократія володіє прекрасною системою стримувань і противаг, проте у сфері зовнішньої політики президент США користується дуже широкою свободою дій. Уявіть, що Трамп прийде до влади. Він може піти на співпрацю з Путіним, змиритися з анексією Криму і т. д. Японія повинна сама дбати про свою безпеку, і можливо, їй для цього дійсно потрібні ядерні озброєння. Всі ці рішення американський президент може прийняти самостійно – йому не потрібен для цього ні Конгрес, ні союзники, ніхто.

Я дуже боюся цієї перспективи. На мою думку, це найбільша загроза для світу. Люди часто запитують мене, якої світової кризи я побоююся найбільше, на що я відповідаю: найбільша загроза знаходиться не в Сирії і не в Іраку, а у Вашингтоні, федеральний округ Колумбія.

За матеріалами виступу Фаріда Закарії на 13-й щорічній зустрічі Ялтинської європейської стратегії

Більше точок зору тут

Лекція НВ

ВЕЛИКІ ГРОШІ З ЄВГЕНОМ ЧЕРНЯКОМ

Три години практичних порад та відповідей на будь-які питання від голови наглядової ради Global Spirit та автора популярного YouTube-каналу про бізнес та фінанси — Big Money

Докладніше

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Вчора, 21:00

img
«Судді Портнова», Роттердам+ та фейки. Адвокат Порошенка — про кримінальні справи проти екс-президента
Саме там

Сьогодні, 07:31

img
Як виростити банани в Київській області. Навіщо українці займаються екзотичним бізнесом — репортаж
Travel

Вчора, 20:30

img
Пляжі, фламінго та вино. Як живе італійський острів Сардинія