Трамп стомився

24 вересня 2017, 06:03
Якою була основна ідея виступу Трампа в ООН

Промова Трампа перед Організацією Об'єднаних Націй була добре підготовлена. Але насправді виявилася дивною сумішшю тем і півтонів. Частково він захоплювався реальною політикою, а потім – заявляв про важливість свободи і демократії. Але головне питання – підтримка націоналізму. Виконавши цей акорд, Трамп зробив дещо незвичне, можливо, унікальне для президента США: він виявив підтримку і навіть звеличив підйом постамериканського світу.

Відео дня

По-перше, плутанина. На початку виступу Трамп стверджував: "В Америці ми не прагнемо нікому нав'язувати свій спосіб життя". Але потім, через кілька хвилин, Трамп перейшов до засудження Північної Кореї, Ірану, Венесуели та Куби за їхню недемократичну політичну систему, по суті, вимагаючи, щоб вони всі стали ліберальними демократіями західного типу.

Небезпека такої риторики полягає в тому, що вона застосовується вибірково, тому решта світу сприймає це досить цинічно – як спосіб замаскувати американські інтереси. Трамп підняв це лицемірство на новий рівень. Він засудив Іран за відсутність свобод і майже на одному диханні позитивно згадав Саудівську Аравію. За будь-яким критерієм – політичні права, релігійна толерантність, свобода слова – Іран – набагато більш відкрите суспільство, ніж Саудівська Аравія, яка є абсолютною монархією, союзною для найрадикальніших релігійних організацій, в якій заборонені церкви і синагоги.

Трамп зробив дещо незвичне, можливо, унікальне для президента США

Основна ідея виступу Трампа – націоналізм. Він прославляв суверенітет, обравши дивний приклад. Зачепившись за кілька слів президента Гаррі Трумана про План Маршала, Трамп описав цей підхід до міжнародних відносин як "гарний" і "благородний". Але чи може хто-небудь собі уявити, що Трамп підтримує план Маршалла? Це була масштабна програма міжнародної допомоги під управлінням державних чиновників, щоб допомогти іноземцям відродити їхні галузі, що стали конкурентами американських фірм. За підрахунками, відсоток ВВП, витрачений Вашингтоном, майже у п'ять разів перевищив витрати на війну в Афганістані під час бойових дій. Щоб План Маршалла спрацював, Вашингтон закликав європейські країни поступитися економічним суверенітетом і створити Європейське об'єднання вугілля і сталі, з якого почалося створення ЄС.

Найважливішою лінією в промові Трампа була одна, висловлена досить драматично: "Як президент США, я завжди ставлю Америку на перше місце, як і ви, і лідери інших країн, які будуть і повинні ставити на перше місце свої країни".

Але останні кілька десятиліть про це говорять такі країни, як Росія і Китай. Протягом останніх 70 років великі дебати йшли між націями, котрі виступали за вузькі національні інтереси, і тими, хто вважав, що міцний мир і процвітання залежать від просування більш широких спільних інтересів. Ця ідея, що виникла в ФРН, яку з того моменту підтримував кожен американський президент, розробляється ООН і всіма організаціями, які контролюють та сприяють торгівлі, подорожам, боротьбі із захворюваннями, злочинністю і голодом.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Але Трамп стомився бути світовим лідером. У своєму виступі він скиглив, що інші країни нечесні в роботі зі США і що так чи інакше наймогутнішу націю в світі, яка домінує практично на кожному міжнародному форумі, використовують. Його рішення, повернення до націоналізму, тепло сприймуть великі світові гравці – Росія і Китай, а крім них – Індія і Туреччина, які звикли діяти тільки в своїх вузьких інтересах. Звичайно, це буде означати різке прискорення руху до постамериканського світу, в якому ці країни стануть формувати політику та інститути, без усіляких сумнівів, на свою користь.

Трамп бурчав, що Сполучені Штати виплачують 22% бюджету в бюджет ООН, що насправді доречно, тому що це приблизно відповідає частці США у ВВП світу. Якби він скоротив ці виплати, то міг би здивуватися, як швидко такі країни як Китай заповнили б пробіл. І як тільки це станеться – Китай буде панувати і формувати ООН і міжнародний порядок денний, як це 70 років робили США. Можливо, китайці вирішать, що штаб-квартиру організації варто перенести до Пекіна. Подумайте про це, це ж звільнить акри землі на Іст-Рівер, де Трамп зможе побудувати ще кілька кондомініумів.

Переклад НВ

Нове Bремя володіє ексклюзивним правом на публікацію колонок Фаріда Закарії. Оригінал опубліковано на The Washington Post. Републікація повної версії тексту заборонена

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени


Показати ще новини
Радіо НВ
X