Крихка популярність Путіна

12 січня 2016, 12:03
Путін виступає як героїчна постать у сучасній російській історії. Але з часом його образ стиснеться до ще одного невдалого самодержця Росії

Одна з мантр нинішніх апологетів Кремля, так само як і деяких самопроголошених політичних реалістів – що президент РФ Володимир Путін неймовірно популярний серед росіян. З прагматичного інтересу, кажуть вони, Заходу слід визнати цей нібито незаперечний факт і відповідно адаптувати свою політику – тобто спробувати відновити партнерські відносини з російським президентом. Стверджується, що, оскільки Путін (нібито) є втіленням російської національної волі, нам краще спробувати глибше зрозуміти і повною мірою врахувати його погляди і плани на світ. До кращого або гіршого, Путін – як стверджує один з таких текстів – є «вибором Росії», і нам слід почати звикати до цієї соціологічної даності.

Відео дня

Але наскільки справжніми, стійкими та історично релевантними є вражаючі пропутінські результати соцопитувань, про які раз по раз повідомляють служби дослідження громадської думки?

Високі показники офіційної громадської підтримки для правителів недемократичних систем не є чимось незвичайним. Німці, наприклад, колись масово підтримували лідера, який був набагато більш автократичним, експансіоністським, кривавим і агресивним, ніж Путін. Але чи означає популярність Гітлера в 1940-х, навіть після його смерті, що ми повинні виявити до нього більше співчуття, оскільки «фюрер» тимчасово представляв велику частину населення Німеччини? Можна перерахувати десятки диктаторів, яких вихваляли під час і незабаром після закінчення їх репресивного правління. Але багато з цих гіперпатріотів, які спочатку викликали захоплення, залишили по собі суперечливі, якщо не катастрофічні спадщини. Часто їхні злочини були спрямовані не тільки на навколишні держави та етнічні меншини, але також і на титульні нації їхніх власних країн.

Складно встановити релевантність результатів дослідження громадської думки, сформованого урядовими маніпуляціями і репресіями

Більш того, складно встановити надійність результатів дослідження громадської думки в умовах ідеологічного монізму і політичних репресій. Про що насправді говорять нам результати опитувань у Росії? Дійсно популярність Путіна така висока, як припускають відповіді респондентів? Наскільки громадяни готові відкрито висловлювати свої політичні погляди в авторитарній системі, якою керують колишні офіцери КДБ СРСР? Чи відображають преференції, зазначені в опитуваннях, всю гаму картини світу респондентів? Якою мірою ці погляди сформовані дійсно різноманітними джерелами інформації, наданої професійними журналістами?

Будь-хто, хто дивився політичні новини і ток-шоу на головних державних телеканалах Росії, знає, що це не ЗМІ в західному розумінні цього слова. Емоційність, агресію і абсурдність державних політичних телепрограм, які втілюють багато подій міжнародного життя в змови проти Росії – людям, котрі не говорять по-російськи, може бути непросто уявити.

Щоденне поширення коментарів, сповнених мовою ворожнечі, вміло сформульованої напівправди і все більш дивних історичних міфів на підконтрольних Кремлю телеканалах не обмежується упередженими тлумаченнями чи фейками, як вони з'являються в іноземних медіа Кремля, таких як Russia Today або Sputnik News. У Росії, по суті, не залишилося значущої політичної журналістики, оскільки всі великі медіа поширюють подібні комбінації спеціально відібраних світових новин, політичних наративів і хитромудрих теорій змови, які грубо маніпулюються.

Потрібно, щоправда, відзначити, що російські несистемні опозиціонери, сумлінні суспільствознавці, іноземні критики Кремля і деякі вільнодумні інтелектуали теж з'являються у вечірніх телешоу державних телеканалів. Але їх тонко зрежисована присутність має лише функцію декорації, розробленої, щоб створити враження політичного плюралізму та свободи слова, і щоб надати мішені для риторичних атак більш численних апологетів Кремля в студії. Часто цих спеціально обраних «дисидентів» на ток-шоу перекрикують представники Кремля, переривають модератори або навіть публічно висміюють захисники російської влади. Несистемні ці учасники шоу просто є статистами у політичній п'єсі заздалегідь визначеної драматургії.

Ці та інші особливості суспільного дискурсу в нинішній Росії означають, що високий рівень популярності Путіна, щомісяця вимірюваний соціологічними інститутами – ненадійний індикатор довгострокових трендів думок про нинішнього Президента РФ. Його сьогоднішня висока народна підтримка стрімко стиснулася б в інших умовах, якби справжня політична журналістика змогла досягти масової публіки, була б повноцінна конкуренція між різними партіями і з'явилася реальна свобода слова замість урядової драматургії суспільного дискурсу. У великих містах і серед молодих росіян популярність Путіна, імовірно, вже зараз нижча, ніж припускають наявні дані.

У даний момент Путін виступає як героїчна постать у сучасній російській історії. Але коли політична система нарешті знову стане відкритою, його публічний образ швидко спуститься до ще одного невдалого вождя Росії і клептократа, що догоджав власним інтересам, на довгому шляху росіян до свободи.

Оригінал опублікований на сайті Atlantic Council

Переклад НВ. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше точок зору тут

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Погляди
Дайджест авторських поглядів щодо найбільш гострих питань
Щовівторка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X