Темна сторона Facebook

30 березня 2018, 06:11
1737
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Лежачи на дивані, ми починали політичні та соціальні революції, скидали диктаторів та створили культ самих себе. Як раптом все змінилось

Цими днями трапилось так багато подій, що стає важко вирізнити, яка з них найважливіша. Як на мене, то найбільш показовою є історія про те, як безпілотний автомобіль, маючи резервного водія, збив на смерть жінку на вулиці в місті Темпе, Арізона.

Поглянувши на цю надзвичайно тривожну історію, можна сказати лише одне: ласкаво просимо на зворотній бік ери найбільших технологічних проривів, наслідки яких ми тільки починаємо усвідомлювати.

Хоча слід визнати: все починалось прекрасно.

Нам обіцяли відкриття та чудеса. На початку нульових технології об’єдналися у платформи, соціальні мережі та програми, подарувавши нам зв’язок та вирішивши складні проблеми швидко, легко, невидимо, майже безкоштовно та скрізь. В один момент ми отримали можливість співпрацювати, конкурувати, спілкуватись та творити з величезною кількістю людей. У різний спосіб, з різних місць, так дешево і легко, як ніколи. Звичайно ж ми скористались цим!

Ми стали самі собі режисерами та репортерами. Лежачи на дивані, ми починали політичні та соціальні революції, відновили зв’язок з давно втраченими родичами та друзями, в один клік знаходили відповіді на старі та нові питання. Сидячи в телефоні, ми знаходили все необхідне: від других половинок та споріднених душ до новин та дорожніх карт. Ми скидали диктаторів та створили культ самих себе. В один дотик до екрану ми могли викликати, направляти, оцінювати та платити за таксі. Чи орендувати, оцінювати та оплачувати проживання в іглу на Алясці.

Сила, яка робить світ більш відкритим та рівноправним, полягає не в технологіях

І тут, майже так само раптово, ми зрозуміли зворотній бік цього процесу. Класне безпілотне авто вбило пішохода, класна платформа Facebook дозволила фабрикам російських тролів розділити американців та запустила фейкові новини в публічний простір. Не класний тоталітарний уряд збагнув, що система розпізнавання обличь не лише полегшує паспортний контроль, а й допомагає знайти тебе в натовпі та арештувати.

І Марк Цукерберг, який обіцяв, що всіх нас зведе разом і що все буде добре, тепер бачить на обкладинці Wired своє обличчя: в синцях, порізах та забинтоване так, наче йому хтось добряче врізав.

Цукерберг не один. Побачивши зворотній бік технологій, ми теж відчуваємо на собі удар тих платформ та технологій, що так збагатили, наповнили та поєднали наші життя.

Кремнієва Долина, у нас проблеми.

Що робити? В таких ситуаціях я волію скористатись консультацією свого вчителя та друга Дова Сейдмана, автора книжки «Як нам з нічого зробити щось» та виконавчого директора компанії, що допомагає іншим командам та їх лідерам дотримуватись етичних норм.

«Спочатку всім здавалося, що технології роблять світ більш відкритим, а заразом об’єднують та роблять нас рівноправними, даючи нам шанс бути індивідуальними, що однозначно йде тільки на благо, – розпочав Сейдман. – Та згодом ми усвідомили, що сила, яка робить світ більш відкритим та рівноправним, полягає не в технологіях. Все залежить від того, як ми проектуємо та використовуємо нові інструменти. Та сама дивовижна технологія може як спонукати людей заводити ближчі стосунки та прискорювати комунікацію різних соціумів, так і дарує голос тим, хто підтримує ізоляцію, надихає расистів, дає силу цифровим хуліганам та нечестивим акторам».

Не менш важливо, на думку Сейдмана, що ці «безпрецедентні й такі цінні інструменти зв'язку» точно і майстерно використовують «для нападів на ті основи, що роблять нашу демократію життєздатною, капіталізм динамічним, а суспільство здоровим. Іншими словами на те, що є істинним та непохитним».

Ці ж інструменти почали використовувати для «нападів на наші власні основи – приватність та індивідуальність». Сейдман додає: «Одна річ, використовувати наші дані для покращення шопінгу. Та коли мої переконання та настрої здобуває та використовує чиясь політична кампанія (яка може зовсім не відповідати моїм переконанням), то це – однозначна шкода».

Ну так що робити?

«Зважаючи на те, що ми знаходимось тільки на початку технологічної революції, а її дорога є довгою, непевною та тернистою, ми маємо перш за все зробити паузу і замислитись, як по-різному може працювати наш світ під впливом технологій. А потім, опираючись на свої цінності та лідерські навички, втілювати наше ідеалістичне бачення у життя».

Сьогодні цінності як ніколи необхідні. Сейдман наголошує: «Життєздатні цінності – як той якір у штормову погоду – спрямовують нас на правильний шлях навіть тоді, коли життя здається зруйнованим. Саме цінності допомагають нам приймати важкі рішення».

А сьогодні все так одне з одним пов’язано, що таких рішень доведеться приймати багато.

«Світ розпливається. Більше немає місця, де можна стати осторонь та заявити про свій нейтралітет, сказати: «Я просто бізнесмен» або «Я просто керую платформою».

У жодному разі.

«Помітивши, що твої технології мають несподівані наслідки, ти не можеш дотримуватись нейтралітету – особливо коли це критично важливо для життів мільярдів людей».

У розпливчастому світі, за словами Сейдмана, «бізнес більше не може бути просто бізнесом. Бізнес – це і суспільство також. І питання брати чи не брати відповідальність за наслідки використання твоїх технологій вже не стоїть. Це саме те, чого від тебе очікують користувачі – реальні люди, які довірили таким сильним компаніям своє приватне життя».

Безперечно, Facebook, Twitter та YouTube заслужили похвалу за ті спроби втілити інженерні рішення для протидії можливого злому та мілітаризації.

«Та це не просто інженерна проблема, чи вада бізнес-моделі. Так, вирішення проблем з програмним забезпеченням можуть запевнити людей, що ми стоїмо на крок попереду від поганих хлопців. Та щоб вирішити проблему слід зайнятись таким собі «моральним» забезпеченням. Лідер, здатний її вирішити, має керуватись в першу чергу одним – моральністю».

Як виглядає моральне лідерство?

«Моральне лідерство – це по-справжньому поставити людей на перше місце і піти на будь-які жертви, що цього вимагають. Моральне лідерство – це не виїжджати на якихось поверхневих речах і підрахунках хто стільки часу проводить на платформі. Це перш за все глибина та якість. Це бачити у людях не «користувачів» та «кліки», а громадян, які заслуговують бути поінформованими, щоб мати змогу робити кращий вибір. Це означає не просто спонукати людей клікати на відео, а показати, як можна зробити наш зв’язок міцнішим, а розмови – більш цінними».

За Сейдманом це значить «продемонструвати абсолютну прозорість своєї роботи, прийняти рішення на її покращення та на пальцях пояснити людям як ви монетизуєте їхні дані. Це мати мужність опублікувати чіткі принципи своєї поведінки та попри дискомфорт, боротись за їх дотримання. Це не соромитись просити про допомогу, навіть якщо вона йде від критиків. Це пропагувати цивілізованість, порядність та демонструвати, що протилежна поведінка не вітається. Це просто бути сміливим – заявити, приміром, що ти не заснеш, допоки не переконаєшся, що наші наступні демократичні вибори «не зламають».

В розпал Холодної війни, коли світ постав перед загрозою поширення комунізму та зведення стін, президент Кеннеді поклявся «заплатити будь-яку ціну і взяти на себе будь-яку ношу», щоб забезпечити подальше існування свободи.

Сьогодні ж найбільшу загрозу для її існування становить процес падіння стін та поширення всесвітньої павутини, що нації та окремі злочинці використовують задля отруєння демократичного суспільства.

Ви побачите, що хороші хлопці виграють, якщо поставлять в основу існування своїх компаній принцип Кеннеді – платити будь-яку ціну та нести будь-яку ношу щоб захистити нас від зворотної сторони створених ними ж технологій.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Томаса Фрідмана. Републікація повної версії тексту заборонена

Оригінал опубліковано на The New York Times

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Події

Сьогодні, 16:04

thumb img
Не лише антибіотики. Що змінить кримінальна відповідальність за продаж ліків без рецепта
Travel

Вчора, 19:43

thumb img
Це місто створене для тривалих прогулянок. Тревел-план для туриста в Копенгагені
Наукпоп

Сьогодні, 07:00

thumb img
Вітром надуло. Як вчені NASA розгадали таємницю підземних поштовхів на Марсі