Театр абсурду. Навіщо Саакашвілі зробили героєм

14 вересня 2017, 20:13
190
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Саакашвілі буде максимально використовувати тих, хто буде використовувати його

Я вважаю ситуацію навколо Міхеїла Саакашвілі дуже кепською. Мене, чесно кажучи, лякає, коли влада приймає безглузді рішення, що приводять її до цугцвангу, і незрозуміло: а що робити далі? Очевидно, коли приймається якесь рішення, слід прораховувати наслідки, результат. Я можу зрозуміти, чому було прийняте рішення позбавити Саакашвілі громадянства – очевидно, емоційне, очевидно, увірвався терпець, очевидно, образа взяла гору. Але ось на питання «навіщо?» у мене немає відповіді. Пік його популярності в Україні давно пройшов, рейтинг партії був нижчий за 2%, і він поступово перетворювався в маргінальну фігуру – так, гучну, скандальну, але не небезпечну для влади. Ну і навіщо потрібно було робити з нього героя?

Події на кордоні взагалі нагадують театр абсурду. Ну як можна замінувати територію, яка постійно знаходиться в полі зору прикордонників? Навіщо взагалі було влаштовувати це шоу на кордоні і створювати скандальну відеокартинку, бажану на всіх телеканалах, і не тільки українських? Чому б не піти в цій ситуації найпростішим шляхом і під час проходження контролю просто забрати паспорт? Безглуздість рішень просто лякає.

Що в результаті? Думаю, рейтинги Саакашвілі та його партії підуть вгору. Електоральні соціологічні опитування показують, що половина населення не має партійних уподобань: вони або взагалі не збираються йти на вибори, або не визначились із вибором. Запит на «нових політиків» досить високий. Звичайно, Саакашвілі вже не такий і «новий». Але, з іншого боку, в ситуації «прориву» він публічно, на всю країну, проявив себе як людина абсолютно безшабашна, яка змітає на своєму шляху будь-які перешкоди, – якості, затребувані зараз серед частини населення. І цей радикалізм досить затребуваний зараз і серед частини українського суспільства, втомленого від відсутності бажаних змін і різко негативно налаштованого проти влади взагалі, проти президента – особливо. Ось цих людей Саакашвілі може «перетягнути» на себе.

З іншого боку, він же особисто не може ні балотуватися на президентських виборах, ні брати участь у парламентських. І тому очевидне бажання політичних лідерів з опозиції скористатися несподіваним везінням і заманити Саакашвілі у ролі союзника. Кому це вдасться? Поки складається враження, що Юлії Тимошенко. Та це й зрозуміло, вона – серед електоральних лідерів, і «зазивалок» у неї побільше. Наскільки тривалим буде це союз – сказати важко, адже непередбачуваність – одна з характерних особливостей Саакашвілі.

Чи можливий новий Майдан? Навряд

У той же час зрозуміло, що об'єднання політичних сил, які опонують президентові, навряд чи буде тривалим і стійким: у них спільний електорат, тому взаємна конкуренція неминуча. Тому «Шегінський квартет» не стане подобою «Канівської четвірки» – відразу за президентськими виборами мають відбутися парламентські, і для успіху на парламентських виборах партії необхідно, щоб її лідер максимально «розкрутився» під час президентської виборчої кампанії.

І так, під час президентської кампанії Саакашвілі, який не може бути кандидатом, буде корисний – і мотор, і рупор, і водночас не конкурент! Однак чи прораховувався варіант, а що буде на виборах парламентських? Чи не забере політична сила, в назві якої буде «Саакашвілі» такі потрібні відсотки від учорашніх союзників? Життя показало, що вдячність – це не та якість, яка властива колишньому грузинському президентові.

Втім, усі ці роздуми мають сенс, якщо Саакашвілі залишиться в Україні. Що зробить влада? І що необхідно зробити? Не знаю. Особливість цугцвангу в тому і полягає, що правильних рішень просто немає.

Що зробить Саакашвілі? Як не дивно, але тут дії «того, кого важко спрогнозувати» спрогнозувати якраз легше. Він буде максимально використовувати ситуацію, організовувати протестні акції, брати участь у всіх можливих шоу, максимально використовувати тих, хто, в свою чергу, буде використовувати його. Зрештою, у нього немає іншого виходу та інших можливостей для політичного майбутнього.

Чи можливий новий Майдан? Навряд. Поки влада обережна, пам'ятаючи, що справжній Майдан почався не з протесту студентів, а з їхнього побиття.

Хоча не можна виключати радикально-екстремістських акцій, тим більше, що дехто по сусідству міг би і посприяти такому розвитку подій.

Нарешті, хотілося б порадити деяким нашим політикам, що з азартом підраховують дивіденди від несподіваного подарунка від влади у вигляді розбурханого Саакашвілі, не забувати рахувати і втрати країни. І зайнятися чим-небудь кориснішим для держави, наприклад, направити свої зусилля на прийняття вкрай необхідних для країни законів і проведення необхідних для країни перетворень.

А Саакашвілі? Він дійсно комусь цікавий? Мені – ні. Правда, доводиться слухати через специфіку професії. Але, їй богу, краще б сходити до цирку.

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналуМнения Нового Времени

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Культура

Вчора, 23:34

thumb img
Дозволити змінити свідомість? Що дивитися на фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA-2019
Політика

Вчора, 13:11

thumb img
Півмільярда – за два місяці. Скільки кандидати у президенти України витратили на телевізійну рекламу
IT-індустрія

Вчора, 20:29

thumb img
А ти захищаєшся? Як убезпечити свої акаунти в Facebook та інших інтернет-сервісах