Світова медична революція

10 грудня 2018, 09:17
5646
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Найголовнішою новиною поточного року може стати відкриття, зроблене австралійськими вченими

На мою думку, потенційно воно здатне привести до справжнього перевороту в медицині і врятувати сотні мільйонів (якщо не мільярди) людських життів.

Цю подію можна назвати божевільною лише в хорошому сенсі слова. Насправді, воно, звичайно, дуже розумне, сміливе і, можна сказати, елегантне. Йдеться про створення нового методу діагностики онкологічних захворювань. За словами авторів дослідження з університету Квінсленда (це північний схід Австралії), вони вигадали недорогий, швидкий, надійний і універсальний метод виявлення злоякісних пухлин в організмі людини.

Спочатку кілька технічних деталей. Вчені з'ясували, що ДНК здорових клітин і ДНК ракових клітин по-різному прилипає до металевих поверхонь. Це дозволило створити індикатор – розчин на основі води і наночастинок золота (він рожевого кольору). Якщо в цей розчин додати ДНК зі здорових клітин, то він одразу ж стане блакитним. Але якщо серед ДНК виявляться хворі клітини, то він збереже рожевий колір.

Австралійці стверджують, що точність тестування становить 90%. При цьому в 10% випадків тест помиляється лише в "пильну" сторону, тобто показує наявність пухлини, хоча її немає. Якщо ж вона є, то він обов'язково її показує.

Точну вартість проведення цього аналізу поки ніхто не називає – метод поки перебуває лише в стадії тестування. Однак автори говорять, що він буде "вкрай недорогим" і дуже швидким. Від здачі аналізу крові до отримання результату піде не більше десяти хвилин. При цьому тест буде виявляти всі види відомих нам захворювань. А з часом автори хочуть, щоб він також виявляв тип пухлини та її вік.

Важливо підкреслити, що цей тест не скаже, який саме орган вражений хворобою (це повинні будуть з'ясувати фахівці), але вкаже, що проблема є і її треба шукати. Чому це важливо? Зараз діагностика онкологічних захворювань – дуже дорогий, складний і неприємний процес. При цьому для кожного органу її (діагностику) треба проводити окремо. Це майже неможливо.

Австралійці стверджують, що точність тестування становить 90%

На ранніх етапах рак зазвичай ніяк себе не проявляє. А помітні симптоми, як правило, з'являються на останніх стадіях, коли хвороба вже запущена і лікувати її дуже важко. Через це смертність серед онкологічних пацієнтів досить висока. Якщо всі люди на нашій планеті отримають можливість регулярно – хоча б раз на півроку – за 10 хвилин проходити тест на рак, ситуація кардинально покращиться. Методів лікування цих захворювань на ранніх стадіях дуже багато. А сама терапія – на порядки простіша та успішніша.

Одна з найжахливіших хвороб для всього людства стане набагато менш страшною. Йдеться тут не про її повне вилікування. Зовсім ні. Я говорю лише про ранню діагностику, яка дозволить врятувати незліченну кількість життів. Якщо у вчених все вийде, і австралійський метод стане загальноприйнятим, вони напевно отримають Нобелівську премію. Може навіть парочку, адже відкриття це на рівні антибіотиків, які теж врятували мільярди людей.

Але тут я повинен зробити дуже важливе застереження. Я не випадково говорю "якщо". У всьому світі вчені вже багато разів здавалося б впритул підбиралися до надійної методики перемоги над раком, але кожного разу підступна хвороба виявлялася хитрішою та сильнішою. Тому зараз ми, неспеціалісти, можемо лише сподіватися, що на цей раз все серйозно.

Зі свого ж боку я можу вам гарантувати, що новина ця не "жовта", а цілком нормальна. Звіт про дослідження вже опубліковано в дуже авторитетному журналі Nature, який всілякі псевдонаукові нісенітниці ретельно фільтрує. Відповідно, ми дійсно можемо бути на порозі світової медичної революції.

Більше світових новин в відеоблозі Івана Яковини:

Зверніть увагу

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

LIFE

Вчора, 14:05

article_img
Афіша 19 січня. П'ять місць, де відсвяткувати Водохреща в Києві
LIFE

Сьогодні, 10:08

article_img
Афіша 18 - 25 січня. Піккардійська терція, ЦеШо і інші події, які не можна пропустити
Події

Вчора, 17:14

article_img
Найбільша та найтриваліша. Що робитимуть українські вчені у новій антарктичній експедиції