Світло для Криму. Хто постраждає більше – ми чи РФ

9 грудня 2015, 18:03
4006
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Світло для Криму. Хто постраждає більше – ми чи РФ - фото
Росія зазнає збитків від блокади, але тепер і нам потрібно готуватися до відповідних дій з її боку

Перша нитка російського енергомосту – це швидше показова дія, ніж реальне вирішення питання з електрикою. Нагадаю: у Аксьонова ще в кінці листопада заявили, що вже проведено випробування першої цієї нитки, але у Путіна відразу ж спростували цю інформацію. Згодом стало очевидно, чому: відкрити першу нитку повинен був особисто російський президент. Хлопці з кримської влади просто забулися щодо того, хто і що в Росії повинен робити, і хто повинен виступати в ролі рятівника Криму.

Перша нитка енергомосту принципово не вирішить проблему з постачанням електрики: потужність – всього 220 мегават. Якщо вони встигнуть до Нового Року (з 15 грудня подачу обіцяють збільшити вдвічі, до 440 мегават), це наполовину закриє потреби Криму і зніме частину напруги. Будуть, напевно, віялові відключення або особливий режим подачі електроенергії. Але наївно сподіватися, що за допомогою енергоблокади вдасться вирішити якісь політичні проблеми.

Енергоблокада показала нашу рішучість. Власне, Росія і кримська влада будуть змушені заплатити додаткові гроші за анексію півострова, і в цьому сенсі певний сенс у блокаді є. Але очікувати, що таким чином можна визволити кримськотатарських активістів з в'язниці чи, тим більше, повернути Крим, наївно.

Я розумію активістів: вони хочуть боротися і не бачать іншого виходу. Але ось що потрібно враховувати: у найближчій і середньостроковій перспективі від блокади є певний політико-психологічний ефект. У нас дуже багато надихнулися тим, що на Путіна і на Крим все ж таки можна тиснути. У цьому позитивний ефект. Крім того, це призведе до серйозних фінансових втрат для Росії. Вже є оцінки, що для повного закриття забезпечення енергетикою Криму РФ буде змушена витратити до $2 млрд.

Хлопці з кримської влади забули, що тільки Путін має право виступати в ролі рятівника півострова

Але і ми втратимо. Не всі розуміють, що завдяки енергопостачанню Криму ми мали гнучкий інструмент тиску на Росію. Торік РФ, незважаючи на загострення ситуації на фронті, змушена була постачати нам електроенергію, адже в іншому випадку ми могли б відключити Крим. За допомогою критикованого договору, який за формою був складений неправильно, але при цьому також був життєво необхідний, ми забезпечили свої енергетичні потреби. Це був серйозний інструмент гнучкого тиску на Росію, але тепер ми його втратимо.

РФ вирішить проблему енергетичного забезпечення Криму протягом найближчого року, а повністю – за півтора-два роки. А нам потрібно готуватися до того, щоб повністю йти від залежності від Росії: переобладнати теплостанції з Антрациту – як би не пручався Ахметов, цю проблему потрібно вирішувати; також потрібно йти від російського палива для атомних електростанцій. І, звичайно, треба вирішувати проблему з газом. Так що ми теж понесемо свої втрати, і тут потрібно не піддаватися ейфорії. Якщо активісти пішли на ці жорсткі дії, потрібно на перспективу готуватися до того, що Росія нам теж відповість. Причому готуватися потрібно заздалегідь, а не тоді, коли смажений півень клюне.

Ще один момент, принципово важливий. Я думаю, що і влада, і суспільство повинні надіслати жорсткий сигнал громадським активістам: самовільнийпідрив опор ЛЕП та інші подібні дії завдають шкоди державі. Це партизанська війна на власній території. Другий важливий момент – повторенням таких інцидентів активісти девальвують статус ДНР і ЛНР як терористичних республік, оскільки тоді про тероризм почнуть говорити стосовно самої України. Я б не радив повторювати подібне, інакше нашу країну поставлять в один ряд з ДНР і ЛНР і теж будуть вважати країною з підвищеним рівнем тероризму. Осьякими можуть бути дуже негативні наслідки цих подій.

Телеграм НВ

Підпишіться на наш канал у Телеграм. Там ми публікуємо термінові новини та найцікавіші історії дня України та світу.

Підписатися

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Картки

Вчора, 13:21

thumb img
Я хочу проголосувати на виборах, але буду не в Україні. Мені слід поквапитись?
Політика

Вчора, 15:47

thumb img
Фото дня: як виглядає бюлетень-рекордсмен для голосування на виборах президента України
Люди

Вчора, 20:35

thumb img
Жаліти себе - дороге задоволення. НВ в гостях у знаменитого винороба Роберта Гулієва