Старий-новий ворог Кремля

23 травня 2017, 14:43
3212
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
У Кремлі, вочевидь, зовсім не знають, що робити з необхідністю боротися з корупцією

Це вже стало традицією: якщо Кремль задумав щось особливо бридке, як передовий загін, що повинен виявити потенціал суспільства до опору, посилають так званих народних обранців. За прикладами далеко ходити не треба: «закони Ярової», які спрямовані на обмеження можливості росіян використовувати Інтернет для отримання об'єктивної інформації, «закон негідників», прирік на болісну смерть десятки дітей, яких могли всиновити і вилікувати американці, закони про «небажані організації» та «зарубіжних агентів», фактично закрили фінансування і підтримку будь-якої громадської діяльності, яка не подобається Кремлю.

І ось тепер влада всерйоз вирішили взятися за тих, хто займається російською корупцією. Депутат Євген Федоров, який очолює організацію, члени якої спеціалізуються на схваленому владою хуліганстві, повідомив, що має намір оголосити організацію Transparency International «небажаною». Віце-спікер Держдуми Володимир Васильєв запідозрив цю організацію в спробах шантажувати народних обранців і справляти на них політичний тиск. Голова комітету Держдуми з безпеки та протидії корупції Василь Піскарьов ініціює перевірку Transparency.

Скандал почала фахівець з мироточення скульптур і дотримання моральності в кінематографі, а за сумісництвом голова комісії Держдуми з контролю за достовірністю відомостей про доходи та майно депутатів Наталія Поклонська. Коли її запитали, чи готова вона розглядати докази і аргументи про факти корупції, що подаються ФБК Навального і Transparency International, вона повідомила, що швидше готова зайнятися самими цими організаціями: «... Не завадило б і їх перевірити на корупцію. Тому що, як кажуть, на злодієві й шапка горить. Може, вони тому й голосніше за всіх кричать. Ці організації мені особисто не заважають, вони, скоріше, судячи з останніх подій, можуть загрожувати спокою і благополуччю країни в цілому. Не можна розбурхувати суспільство, не можна грати і використовувати якусь ситуацію — навіть корупційну — для своїх нечистих цілей».

Російським начальникам здається: якщо розбити дзеркало, ніхто не побачить їх кувшинних рил

На це відреагував (на мій смак, не дуже акуратно) заступник голови Transparency International Ілля Шуманов на своїй сторінці в Facebook: «Хотів трохи відпочити, а замість цього доведеться пиляти розслідування щодо мадам екс-прокурора». Це і викликало обурення думців, які пообіцяли фактично закрити найсерйознішу громадську організацію, яка ставить собі за мету боротьбу з корупцією. Думці при цьому проігнорували надзвичайно зважену відповідь віце-президента Transparency Олени Панфілової, яка фактично викрила головну думську антикоррупціонерку (в минулому прокурорку) в глибокій юридичну безграмотності: «Відповідно до федерального закону РФ про протидію корупції, корупцією є незаконна дія посадової особи, яка використовує ось ці свої посадові повноваження в особистих цілях. Некомерційна організація ні в цілому, ні окремо не є посадовою особою. Тобто нас можна запідозрити в чому завгодно, але ось саме корупцію як отримання хабара до нас застосувати досить складно».

У тому ж дусі, до речі, відповів і Фонд боротьби з корупцією. «Поклонська, напевно, не в курсі, що ФБК регулярно перевіряють і правоохоронні органи, і різні інші організації, — заявила Любов Соболь, голова юридичного відділу ФБК, в ефірі радіостанції «Ехо Москви». — У нас проводяться обшуки, і всю нашу документацію неодноразово вилучали. Ми надаємо всю необхідну звітність, яку вимагає Мін'юст. Наша діяльність настільки прозора, наскільки взагалі може бути прозора діяльність будь-якої організації в Росії».

Ці розумні аргументи нікого у владі, звичайно, не цікавлять. У Кремлі, видно, зовсім не знають, що робити з необхідністю боротися з корупцією. Це явище невикорінне при існуючій системі влади. Авторитарний режим, який спирається на бюрократію, може функціонувати тільки в умовах, коли хабар є необхідною «змазкою держапарату». З іншого боку, корупція, помножена на нахабну демонстрацію розкоші та безконтрольності з боку «слуг народу», все більше дратує підвідомче населення. Демонстрації, ініційовані Олексієм Навальним, це наочно показали. Влада хотіла б погасити потенційний протест за допомогою вибіркових репресій: посадок губернаторів і міністрів, яких з різних причин розлюбив Путін В. В. Але перш слід позбутися тих, хто представляє альтернативний підхід, хто послідовно доводить: хабарництво — це необхідний і неминучий елемент існуючого режиму. Ось саме ці організації, насамперед ФБК і Transparency, слід заборонити. Для цього годиться будь-який привід, досить двох рядків у Facebook.

Російським начальникам здається: якщо розбити дзеркало, ніхто не побачить їх кувшинних рив.

Текст опублікований з дозволу автора

Оригінал

Телеграм НВ

Підпишіться на наш канал у Телеграм. Там ми публікуємо термінові новини та найцікавіші історії дня України та світу.

Підписатися

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Вчора, 13:03

thumb img
Хто всi ці люди. Коротка інформація про всiх кандидатів у президенти України
Саме там

Вчора, 21:25

thumb img
Це просто чарівно. Як живуть сучасні українські відьми і травниці - репортаж НВ
Інновації

Вчора, 12:00

thumb img
Доліталися. Як космічний туризм завдасть смертельного удару по авіаційній галузі