Соціальний капітал українців

2 травня 2018, 19:03
1376
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Солідарність і довіра. Два кити, здатні змусити нас співпереживати

Солідарність і довіра були на Майдані. Український протест був відкритий для всіх – ні мова, ні рівень доходів, ні географія прописки були перешкодою. Саме це зробило Майдан привабливим, масовим і, в результаті, прирекло на перемогу.

Люди не розходилися в морози. Жертвували незнайомцям. Стояли поруч з тими, кого не знали. А коли почалася війна – довіра і солідарність перекочували на фронт. Без них не відбулося б волонтерства та добробатів. Але в міру загасання оборонного порядку денного криза довіри знову стала проявлятися, – пише Павло Казарін для Крим.реалії.

І в цьому проблема.

Тому що солідарність і довіра потрібні не тільки для захисту від зовнішнього агресора. Вони просто вигідні для країни в цілому. Соціологія безстороння: люди з великим об'ємом соціального капіталу частіше вибирають активну стратегію економічної поведінки. Наприклад, в разі фінансових проблем люди з великою кількістю контактів шукають додаткові заробітки втричі частіше.

Правильне лікування починається з постановки діагнозу

Прийнято вважати, що обсяг соціального капіталу великий, якщо у людини близько 100 «слабких» зв'язків (наприклад, колеги по роботі) і більше 10 «сильних» зв'язків. Ці показники безпосередньо корелюють з готовністю людей займатися бізнесом. Проста ілюстрація: в північній Європі рівень довіри – близько 60-65%. У Центральній Європі – 40-45%.

А ось Україна за цим показником сьогодні досить схожа на Росію. В обох країнах рівень довіри коливається на рівні 25%. У підсумку виходить ситуація, коли атомізована країна не готова об'єднуватися на горизонтальному рівні для вирішення найелементарніших побутових завдань.

Пофарбувати під'їзд? Відремонтувати дитячий майданчик? Найняти консьєржа? Кожне з цих завдань перетворюється на нерозв'язну проблему – в разі, якщо між сусідами немає довіри. І це дає проекцію в простір політики. Криза солідарності не створює нові політпроекти. Автоматично народжує скепсис до тих, хто намагається щось робити. Забезпечує голосування за принципом «проти», а не «за».

Олександр Пасхавер в одній зі своїх публічних лекцій пояснював цю реальність історичним досвідом України. На його думку, країна залишається заручницею «колоніальних» цінностей – тих самих, що вкоренилися тут за століття. Відсутність досвіду власної державності призвела до того, що сучасні українці за інерцією не довіряють інститутам. Держава за звичкою сприймається як «окупаційне» явище.

В результаті, сучасна українська стратегія виживання досить проста. Не довіряти державі, тому що вона «чужа», а тому прийде і забере. Не облаштовувати громадський простір, тому що ти його не контролюєш. Інвестувати лише у власне благополуччя, не відволікаючись на колективне.

Всі ці схеми працюють, коли ти живеш в підкореній колонії. Коли столиця приймає рішення в інтересах метрополії. Коли інститути чужі, а приватизувати їх спочатку не уявляється можливим. Але ця стратегія стає баластом, якщо тобі потрібно облаштовувати власну державу.

Втім, довіра і солідарність здатні бути ресурсом навіть в умовах окупації. Не випадково, що в Криму саме кримські татари виявилися найбільш згуртованою групою, здатною до колективної фронди. В результаті, останні чотири роки Москва намагається цю солідарність розчинити. Судячи з усього – не дуже успішно.

Ні, українська реальність не виглядає як вирок – інакше в 2014 році країна б не вистояла. Але в будь-яких стратегіях майбутнього потрібно враховувати те, що наша здатність довіряти залишається на рівні Пакистану. Що цей показник буде змінюватися досить повільно. Що всі розмови про те, що «українці не довіряють парламенту/президенту/кабміну» повинні доповнюватися уточненням: українці взагалі мало кому довіряють.

Правильне лікування починається з постановки діагнозу. Якщо ви не знаєте, навіщо вам дружити і любити, то пам'ятайте. Це вигідно.

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут авеню, Вашингтон 20036, США

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Ігри

Вчора, 21:02

thumb img
Гра року. Усе, що відомо про Mortal Kombat 11
Країни

Вчора, 16:16

thumb img
Відставка Назарбаєва. Топ-15 цитат президента, який очолював Казахстан майже 30 років
Країни

Вчора, 19:45

thumb img
До 2030 року. Як країни світу відмовлятимуться від пластику, та що треба зробити в Україні