Скільки коштує дурість?

10 травня 2018, 17:21
507
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Ми всі платимо за свої помилки. Люди можуть називати це кармою, долею, підступами злих інопланетян, менталітетом нації, але це всього лише розплата за свої помилки

Розплата постійно наздоганяє нас в реальному житті. Прогуляли школу – викликали маму до директора, залишились без ігрової приставки на тиждень. Напилися перед іспитом в інституті – опинилися в армії, лінувалися на роботі – підвищення отримав ваш колега. Піддалися спокусі – втратили кохану людину. Наші вчинки завжди визначають майбутнє. Немає ніякої злої карми, є дурна дурість. І є відповідальність за свої помилки. Так само як і є шанс їх виправити. Не в минулому, на жаль, відправити термінатора до викладача з мат аналізу не вийде. В майбутньому. Щоб не платити ще раз. Це стосується як людей, так і націй. Країни теж платять за свої помилки. Розумні країни більше їх не роблять.

Німці дорого заплатили за свою слабкість до нацизму. Виправилися і пішли далі. Успішно. Аргентина на початку 20-го століття була на рівні з США. Але почала грати в популізм. І тепер, через 100 років, знаходиться нестерпно далеко від США і неймовірними зусиллями намагається наздогнати цивілізований світ. Венесуела ще 20 років тому була найбагатшою країною в Південній Америці. Чи не жарт, найбільші в світі запаси нафти. Але потім вибрала Чавеса, який став реалізовувати в країні політику, що один в один нагадує програму українських парламентських популістів. Як результат – розплата у вигляді бідності і мільйонів голодних людей, які прагнуть до сусідніх країн.

Україна... ми взагалі чемпіон з дурості. Можна сказати і з жадібності політиків, звичайно ж. Але їхня жадібність – не виправдання нашої дурості. Дурості суспільства, що дозволяє залишатися при владі жадібним політикам. Наша дурість призвела до того, що ми 25 років говоримо про існуючий потенціал, а на виході – суцільна імпотенція. І ми платимо за неї. І повинні платити. По-іншому не буває. Питання в тому, чи хочемо ми продовжувати платити.

Ми зробили багато дурниць за 25 років. Але, напевно, немає більшого економічного злочину, ніж відсутність ринку землі

Ми зробили багато дурниць за 25 років. Але, напевно, немає більшого економічного злочину, ніж відсутність ринку землі. Вона, відсутність, коштує нам дуже дорого.

Нещодавно вийшло дослідження Світового Банку. Вони підрахували, а не довіряти їх розрахунками вже точно немає причин, що українські землевласники отримують найнижчу ціну за оренду землі в Європі при тому, що якість українських грунтів – одна з кращих в світі. І українські землевласники – це не латифундисти з бразильських серіалів, це ті самі бідні селяни, які отримали паї і не можуть повноцінно ними розпоряджатися. Не можуть розпоряджатися своєю власністю. За даними Світового банку, ціни на продаж землі при введенні ринку виростуть до $3-3,5 тис. за гектар в порівнянні з $1,1,5 тис., які діють зараз за оцінцки і продажу на тіньовому ринку. А це означає, що пропорційно повинна вирости і оренда. І це скромна оцінка. Оцінка зростання на початковому етапі. У Польщі, наприклад, земля коштує близько $10 тис. У нас тут, звичайно, не Польща, за нею ще бігти і бігти, але введення ринку землі – це як раз один із способів прискоритися, наздоганяючи Польщу.

Є ще статистика НАБУ, яка частково відкриває завісу того, скільки нам коштує відсутність ринку землі. Поки в НАБУ є 25 справ, що стосуються землі, і в рамках цих справ втрати бюджету оцінюють в 450 млн грн, адже держава і місцеві громади втратили близько 7 тис. гектарів. Цю суму можна сміливо множити на 10. А то й на 100. Щорічно. Адже йдеться про скромні 7 тис. гектарів. У той час як всього державних земель в Україні на 10 млн. гектарів. Це, на секундочку, площа цілої Болгарії. Якою хтось керує. Українські чиновники керують. А як уміють управляти українські чиновники, ми знаємо, і здогадуємося, яка частина справедливих орендних платежів надходить до бюджету.

І як завжди, якщо зірки запалюють, то це комусь потрібно. Якщо хтось втрачає, то хтось же і знаходить. Адже не може бути такого, що втрачають селяни, втрачає бюджет, але ніхто не отримує. Адже завжди є ті, хто виграє. Ось хто виграє від дешевої оренди? Українські агрохолдинги. Звичайно ж. Вони орендують землю найдешевше в світі і отримують надприбуток за рахунок цього, продаючи продукцію на експорт за світовими цінами. А потім ще й наздоганяють дотаціями за рахунок платників податків. Хто виграє від відсутності прозорості, яку завжди дає ринок, в управлінні державними землями? Звичайно ж, українські чиновники. А також українські політики, які отримують гроші на саботування земельної реформи і від корупціонерів і від аграрного лобі. А українські платники податків не отримують мільярди гривень, які могли б піти на будівництво лікарень і шкіл.

Це багато грошей. Дуже багато. За такі гроші можна довго стримувати депутатів від голосування і платити популістам, які будуть ходити у телешоу, і розповідати про те, як прийдуть китайці і скуплять всю землю, а потім вивезуть її в Китай.

І це ми ще не враховуємо ефекту від економічного зростання в результаті припливу інвестицій, які стримуються відсутністю ринку землі. Але це та сума, яку недоотримує вся країна. Разом з чиновниками, які не можуть її розпиляти. Так що це той випадок, коли є просте шкідництво. Ми всі з вами платимо за це, але ніхто не отримує. Або отримують інші країни, в які заходять вільні кошти і призводять до економічного зростання там. Зрештою, в світі немає ринку землі тільки в Венесуелі, Кубі, Північній Кореї та Зімбабве. І в Україні, звичайно ж. Так що у інвесторів відмінний вибір. А Україна втрачає 1-2% ВВП на рік. А це ще пара мільярдів доларів. Яка не була б зайвою для бідної країни, правда ж?

Годинник цокає. Адже оплата за нашу дурість погодинна. І ми платимо за таким тарифом. Тимошенко купує нові сукні, Ляшко виграє в лотерею, агробарони замовляють ще більше шампанського, а чиновники продовжують купувати редж ровери. Але ж нам не шкода, правда. Ми можемо дозволити собі оплачувати ці рахунки ще пару років, чекаючи закінчення вибір. Адже українцям нікуди поспішати. У нас все добре.

Текст опублікований з дозволу автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Лекція НВ

ВЕЛИКІ ГРОШІ З ЄВГЕНОМ ЧЕРНЯКОМ

Три години практичних порад та відповідей на будь-які питання від голови наглядової ради Global Spirit та автора популярного YouTube-каналу про бізнес та фінанси — Big Money

Докладніше

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Геополітика

Вчора, 13:34

img
Що таке ПАРЄ та які права вона повернула Росії. Максимально стисло.
Політика

Вчора, 14:31

img
Реванш агресора. Як Україна реагує на повернення РФ до складу ПАРЄ
Політика

Вчора, 13:11

img
У Раду проходять п’ять партій — загальнонаціональне опитування