Сіра зона. Як нас дурять у Facebook

3 серпня 2018, 18:30

Коли в соцмережах відбуваються справжні політичні обговорення, а коли – сфабриковані?

У Facebook поширюють інформацію про можливу операцію з впливу через «неперевірені» акаунти. Цю ситуацію варто розглянути детальніше і порефлексувати, коли в соцмережах відбуваються справжні політичні обговорення, а коли – сфабриковані.

Відео дня

У вівторок у Facebook заявили, що 8 сторінок, 17 профілів і 7 облікових записів Instagram забанені «за скоординовану не автентичну поведінку». Мається на увазі, що ці сторінки створювалися і використовувалися для посилення політичних меседжів. Саме в такий діяльності Спеціальний прокурор Роберт Мюллер звинуватив ймовірного власника і співробітників Агентства інтернет-досліджень (АІС) – фабрики тролів, що знаходиться в Санкт-Петербурзі, РФ. У звинуваченні Мюллера ця діяльність описується як «змова з метою обману Сполучених Штатів»: обман урядових установ за допомогою іноземного втручання у внутрішню діяльність.

Якщо за цими недавно виявленими акаунтами стоять іноземці, то, ймовірно, той же злочин скоїли знову. Однак у Facebook заявили, що визначити, хто саме керує акаунтами, поки що не вдалося, адже «ці погані хлопці обережні – вони приховали свої сліди, частково через наші дії із запобігання зловживанню за останній рік». Схема така: використовувалися віртуальні приватні мережі, щоб приховати особистість, а всі оплати за рекламу проходили через третіх осіб. Транзакції на суму $11 000 проводилися в канадських і американських доларах. Facebook не спіймав «поганих хлопців», тому що вони використовували рублі і російські IP-адреси, як і АІС в 2016 році; він використовував інформацію правоохоронних органів для визначення зв'язків, а також відстежував деякі акаунти АІС, недійсні на цей момент.

Американці стали мимовільними пособниками інформаційних операцій РФ Проблема з цією заявою Facebook полягає в тому, що рішучість протистояти злим намірам передбачувано призвела до того, що сліди стали заплутувати ретельніше – а не до того, що зловживати стали менше. Адже щоб підмінити IP-адресу або провести невеликі платежі через США, величезних ресурсів не потрібно. «Можливо, ми ніколи не зможемо ідентифікувати джерело з такою ж упевненістю, як це сталося з АІС в минулому році», – пише голова політики кібербезпеки Facebook Натаніель Глейхер.

Так позиція компанії щодо зловживань зробила ситуацію краще або гірше? Точно можна сказати одне: як Facebook, так і правоохоронним органам США тепер в рази складніше виявити діяльність ферм тролів. Але замість того, щоб зробити реальні спроби ідентифікувати своїх користувачів, що не тільки б спростило перевірку достовірності, а й, що архіважливо для юридичного питання, допомогло визначити громадянство осіб, що стоять за цими акаунтами, Facebook віддає перевагу час від часу надавати крихти інформації правоохоронним органам, таким чином демонструючи свою пильність. Саме це відбувається і зараз.

З 33 об'єктів, які заблокував Facebook, тільки четверо мали більше 10 фоловерів. Заява соціальної мережі про те, що «понад 290 000 користувачів були підписані, принаймні, на одну з цих сторінок», насправді стосується тільки цих чотирьох облікових записів. Facebook поділився даними про ввісім заблокованих акаунтів з Електронною судовою дослідною лабораторією Atlantic Council, що займається вивченням методів троллінгу РФ. Інформація, яку вони потім опублікували, говорить про те, що популярність цих сторінок, найімовірніше, була випадковою. У одного з акаунтів, ReSisterz, імовірно, феміністського і антифашистського, пост з найбільшою залученістю користувачів був про винахід пристрою проти згвалтувань в ПАР. Інші забанені пости були націлені на радикальні кола різних меншин. Всі вони були або проти Трампа, або політично нейтральними.

Тепер причини, за якими таким фабрикам тролів, як АІС, можуть знадобитися подібні акаунти, стають зрозумілішими. Спочатку вони формують аудиторію з суб'єктивними поглядами, а потім перед виборами вони починають розносити необхідні повідомлення для цієї самої аудиторії. Якщо Росії потрібно ще більше заплутати певні групи людей у США (а вони тепер вже заплутані), їй просто необхідно внести пропаганду в щоденну інформаційну «дієту» американців. «Операція Росії з 2014 до 2017 року засвідчила, наскільки просто дезінформаторам посіяти свою брехню серед американців як з правими, так і з лівими поглядами. Тож американці стали мимовільними пособниками інформаційних операцій РФ», 2 пишуть Бен Німмо і Грем Брукі з Atlantic Council.

Ось вона – проблема. На сторінці ReSisterz були красномовні помилки, які вказують на те, що у його адміністраторів 2 російське походження. Знайти інші, в основному, сплагіачені матеріали, в інших соціальних мережах і в Інтернеті, виявилося важко навіть для лабораторії Atlantic Council, не кажучи вже про встановлення їх походження. З яких це пір політики та правоохоронні органи чинять тиск на Facebook, щоб заблокувати сторінки з радикальними матеріалами, просто тому, що вони виглядають «недостовірними»? Я знайшов інші сторінки в Facebook, використовуючи ті ж самі і подібні імена і меми, що й забанені облікові записи 2 ніхто не гарантує, що завтра їх теж не забанять.

Що я маю на увазі. Оскільки компанія відключила 33 підозрюваних аккаунти, вона також закрила захід – демонстрацію протесту проти маршу Unite Right, який був запланований на 10 серпня у Вашингтоні. Сторінка ReSisterz була одним з її організаторів, як і інші п'ять сторінок, які Facebook вважає правдивими. Але майбутнє цих п'яти сторінок, ймовірно, буде таким же, як і у цього можливого троля. По суті, користувачам сказали, що вони не можуть організувати свою демонстрацію через Facebook. 2600 користувачів, які виявили інтерес до заходу, і 600, які вказали, що вони будуть присутні, отримали інформацію від Facebook, що їх, ймовірно, хтось намагався обдурити.

І ось тут стирається грань між правомірними і створеними фабриками тролів висловлюваннями. Ця лінія дуже тонка: російські тролі, як і будь-які інші, не створюють соціальних груп, як і контент, який вони поширюють, – вони націлені на те, щоб посилювати вже існуючі голоси, часто радикальні. У цьому – проблема.

«Було б небезпечно потрапити в пастку дезінформації, але не менш згубно – повірити, що кожен користувач, який дотримується протилежних поглядів, є частиною російської інформаційної операції», – попередили Німмо і Брукі.

Facebook, відмовляючись розробити правильну ідентифікацію, по суті, дозволяє дублювати облікові записи і полегшує процес використання чужої особистості, через що утворюється величезна сіра зона, в якій достовірність висловлювання, протесту, патріотизму, як і будь-яких інших переконань і намірів, є питанням погляду. У цій сірій зоні ті, чиї думки будуть стосуватися питань політики чи бізнесу, можуть бути прийняті за недобросовісних користувачів.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом перекладу і публікації колонок Леоніда Бершидського. Републікування повної версії заборонене.

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X