Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Що відбувається з курсом гривні

15 лютого, 16:43
923
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Підстав говорити про те, що гривня дуже зміцніє, немає. Вона не впаде нижче за 26,5 грн за долар

Якщо проаналізувати  динаміку курсу, то можна побачити, що протягом двох попередніх років девальвація гривні відбувалась з другої половини грудня і до початку лютого. Подекуди цей процес був навіть дуже стрімким.

У лютому динаміка набувала зворотного напряму і відбувалось поступове зміцнення гривні, яке посилювалось протягом весняно-літнього періоду. Зазвичай, саме цей період для України є більш сприятливим, ніж осінньо-зимовий, насамперед, у зовнішній ситуації. Це пов’язано з експортом, а також з імпортом енергоресурсів, потреба в яких суттєво зменшується.

У цьому році цей сезонний фактор знову проявився. Єдина відмінність: зараз зміцнення гривні йде дещо стрімкіше. Цьому сприяє повернення експортної виручки, яку притримували експортери наприкінці 2017-го і необхідність здійснення податкових платежів за результатами року, а також деяке покращення на зовнішніх сировинних ринках, сприятливе для наших експортерів.

Коливання долара продовжуватимуться до кінця літа

Важливо, що цього року панічні настрої населення виявились набагато меншими. Вони були характерними для двох попередніх років, коли девальвація провокувала значну купівлю готівкової валюти. Можливо, це пов’язано з тим, що населення певним чином розуміє сезонний характер.

Є також інший чинник – зменшення ажіотажного попиту. Незважаючи на зростання заробітної плати, життєвий рівень все ж таки лишається низьким, і населення має обмаль ресурсів для поповнення валютних запасів. Тим більше, що наприкінці минулого року знову відбулось чергове підвищення плати за житлово-комунальні послуги. Відповідно, витрати населення на поточні потреби зросли, а це зменшує вільні ресурси.

Тож виходить, що поведінка бізнесу та населення певним чином зійшлися. Це спричинило значно меншу девальваційну хвилю і прискорене заспокоєння на готівкових ринках.

Даючи прогнози на майбутнє, слід розуміти, що євро немає самостійного курсу відносно гривні. Курс гривні до євро формується через курс долара та міжнародні ринки.

Натомість коливання долара продовжуватимуться до кінця літа. Вони не будуть значними й навряд чи матимуть девальваційну тенденцію.

Як я вже згадав, весняно-літній період для гривні завжди є більш сприятливим, ніж осінньо-зимовий, тому є два варіанти: заспокоєння на валютних ринках з невеликими коливаннями або слабке зміцнення гривні. Підстав говорити про те, що гривня дуже зміцніє, немає. Курс не впаде нижче 26,5, тобто того рівня, з якого гривня і почала стартувати минулого року.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени