Що робить нас собою

24 січня 2016, 09:03
3404
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Ви з дитинства впевнені, що ви – це ви. Але, якщо задуматися, насправді не все так просто

Коли ви говорите слово «я», то, найімовірніше, прекрасно знаєте, що маєте на увазі. Це одна з найбільш зрозумілих речей на світі – ви знали це приблизно відтоді, як вам виповнився рік. Ви можете роздумувати над питанням «Хто я?», але саме над частиною «хто». Питань щодо «я» зазвичай не виникає. Ви - це ви, от і все.

Але якщо дійсно задуматися, що ж робить вас собою, починають спливати справжні дива. Нумо спробуємо.

Теорія Тіла

Почнемо з першого, з чим люди асоціюють поняття «людина» - з тілом, фізичною оболонкою. Теорія Тіла стверджує, що це і є ви. І, здавалося б, це цілком логічно. Не так важливо, що відбувається в житті – як тільки ваше тіло припиняє функціонувати, ви вмираєте.

Якщо Марк переживає життєву драму, в його сім'ї кажуть: «Це змінило його, він став зовсім іншою людиною», вони не мають на увазі, що Марк насправді став іншою людиною – він, як і раніше, Марк, оскільки тіло Марка і є Марк, незважаючи на те, як він змінився внутрішньо і як він поводиться. Люди вірять, що вони щось більше ніж плоть і кістки, але, зрештою, тіло мурашки – це мураха, тіло білки – це білка, значить, людина – це людське тіло. У цьому полягає Теорія Тіла. Випробуємо ж її:

Що відбувається, коли ви зрізуєте нігті? Ви міняєте своє тіло, відокремлюючи частину його атомів від цілого. Чи означає це, що ви перестали бути собою? Ні, звісно, – це досі ви.

А що, коли вам пересадять печінку? Це серйозніше, але ви абсолютно точно залишилися собою, адже так?

Що, коли ви станете жертвою жахливої хвороби, і ваші печінку, нирки, серце, легені, кров і шкіру замінять синтетичними, але після операції ви зможете жити нормальним життям? Хіба ваша сім'я вирішить, що ви померли, раз ви позбулися більшої частини свого тіла? Ні, вони так не скажуть. Ви – це ви. Навіть без нирок та іншого.

Що ж, може, справа у вашій ДНК? Може бути, саме вона робить вас вами, і жоден з органів не має значення, оскільки клітини, що залишилися, зберігатимуть вашу ДНК. Ось тільки одна проблема – в однояйцевих близнюків ідентична ДНК, а близнюки – явно різні люди. Ви – це ви, а ваш близнюк – не ви, це вже точно.

Коли ви зрізуєте нігті, ви міняєте своє тіло, відокремлюючи частину атомів від цілого. Чи означає це, що ви перестали бути собою?

Так, щось не дуже працює Теорія Тіла. Ми поміняли вже майже всі важливі органи та кінцівки, а ви, як і раніше, залишаєтеся собою.

А як щодо мозку?

Теорія Мозку

Уявімо, що божевільний учений викрав вас з Біллом Клінтоном і замкнув в одній кімнаті.

Він робить операцію, в процесі якої витягує ваші мізки і міняє їх місцями. Потім заштопує ваші голови і будить вас обох. Ви обдивляєтесь і розумієте, що перебуваєте в чужому тілі – тілі Білла Клінтона. А в іншому кінці кімнати ви бачите своє тіло – з особистістю Білла Клінтона.

Отже, ви – це ще досі ви? Моя інтуїція каже, що так – ви зберегли свою особистість і спогади, просто тепер ви перебуваєте в тілі Білла Клінтона. Ви йдете додому і намагаєтеся пояснити рідним, що сталося:

Тож на відміну від інших органів, які можна пересаджувати, не зачіпаючи вашу особистість, коли вам пересадили мозок, це була не пересадка мозку – це була пересадка тіла. Ви, як і раніше, залишаєтеся собою, просто в іншому тілі. Тоді як ваше колишнє тіло вже не було б вами – воно було б Біллом Клінтоном. Отже, найімовірніше, саме мозок робить вас собою.

Згідно з Теорією Мозку, ви там, де ваш мозок – навіть якщо цей мозок у результаті виявляється в чужій черепкові.

Теорія Даних

А тепер уявіть ось що: а якщо божевільний учений, піймавши вас з Клінтоном, не став міняти ваші мізки місцями, а просто підключив вас обох до комп'ютера, скопіював всі ваші дані, потім стер усе з вашого мозку, а потім скопіював всі дані кожного з вас у фізичний мозок іншого?

Ви прокидаєтеся обидва зі своїми мізками, але ви не в своєму тілі – ви в тілі Білла Клінтона. Зрештою, мозок Білла Клінтона тепер містить усі ваші думки, спогади, страхи, надії, мрії, емоції і вашу особистість. Тіло Білла Клінтона, як і в попередньому прикладі, все одно кинулося б до вашої сім'ї розповідати про те, що сталося. І після недовгої паніки і умовлянь ваша родина повірила б, що ви живі, просто опинилися в тілі Білла Клінтона.

Теорія пам'яті персональної ідентичності, сформульована філософом Джоном Локком, передбачає, що собою вас робить комбінація спогадів і пережитого досвіду. Згідно з теорією Локка, новий Білл Клінтон з попереднього прикладу – це ви, незважаючи на те, що в його тілі немає жодного вашого органу – навіть мозку.

Звідси з'являється нова теорія, яку ми назвемо Теорією Даних. Вона стверджує, що ви – це зовсім не ваше тіло. Можливо, собою вас роблять дані у вашому мозку – ваша особистість і спогади.

Здається, картина починає прояснюватися, але кращий спосіб отримати конкретні відповіді – перевірити теорію на основі гіпотетичної ситуації. Ось непоганий сценарій, складений британським філософом Бернардом Вільямсом:

Тортурний Тест

Ситуація 1: Божевільний учений ловить вас з Клінтоном, змінює ваші дані місцями, як в останньому прикладі, будить вас обох, потім наближається до тіла Клінтона, де тепер імовірно знаходитесь ви, і каже: «Зараз я почну катувати одного з вас. Кого мені вибрати?»

Який ваш перший порив? Я б показав на своє старе тіло, де мене більше немає, і сказав би: «Його». Дані з мого мозку знаходяться в тілі Клінтона, так що і я тепер у тілі Клінтона, кого турбує, що буде з колишнім тілом? Звичайно, катувати людей – це погано, але, якщо вибір між мною і Біллом Клінтоном, то Клінтона мені менше шкода.

Ситуація 2: Божевільний учений ловить вас з Клінтоном, але нічого не робить. Він підходить до вас, до вашого звичайного тіла – і ставить декілька запитань. Ось як, думаю, це буде виглядати:

Божевільний учений: «Отже, ось що зараз станеться. Я почну катувати одного з вас. Кого мені вибрати?»

Ви (вказуючи на Клінтона): «Його».

Божевільний учений: «Гаразд, але ось ще що – перед тим, як катувати одного з вас, я зітру вам пам'ять, тому під час тортур ні один з вас не буде розуміти, кого я катую. Це вплине на ваш вибір?»

Ви: «Ні-і. Його мучте».

Божевільний учений: «Ще одне – перед тортурами я внесу до вашого мозку дані, які змусять вас повірити, що ви – Білл Клінтон. У вас будуть всі його спогади, особистість та інше. А я змушу його повірити, що він – це ви. Це вплине на ваш вибір?»

Ви: «Е... та ні. Незалежно від того, які ілюзії я буду плекати і незалежно від того, ким я буду вважати себе, я не хочу проходити через жахливі тортури. Божевільні теж відчувають біль, знаєте. Його мучте».

Тож у першій ситуації, думаю, ви виберете, щоб катували ваше тіло. Але у другій, думаю, ви виберете тіло Білла Клінтона, принаймні, я б зробив саме так. Але річ у тім, що насправді це один і той самий приклад. В обох випадках перед тортурами в мозок Клінтона потрапляють всі ваші дані, а дані Клінтона потрапляють у ваш мозок – різниця тільки в тому, в який момент вам пропонують вибрати.

В обох ситуаціях ваша мета – зробити так, щоб катували не вас. Але в першій ситуації ви вважали, що після обміну даними ви були в тілі Клінтона зі всіма спогадами і особистістю – тоді як у другій ситуації вас, як і мене, абсолютно не цікавило, де будуть міститися дані – ви були впевнені, що ви залишитеся у своєму фізичному тілі (або мозку, якщо вже на те пішло).

Те, що в першій ситуації ви дозволяєте катувати своє власне тіло – аргумент на підтримку Теорії Даних: ви вірите, що ви там, де ваші дані. Те, що у другій ситуації ви вибрали тіло Клінтона – аргумент на користь Теорії Мозку, тому що ви вірите, що, незалежно від розташування даних, ви залишитеся у власному мозку.

Дехто йде навіть далі: якби божевільний учений сказав, що змінить ваші мізки місцями фізично, ви, як і раніше, вибрали б тіло Клінтона, з вашим мозком усередині, для тортур. Ті, хто волів би, щоб катували тіло з їхнім мозком, лиш би не їхнє тіло, вірять у Теорію Тіла.

Не знаю, як вам, а мені поки що не все ясно. Спробуймо поекспериментувати ще.

Продовження колонки Тіма Урбана «Що робить вас собою» буде опубліковане в розділі «Погляди». Слідкуйте за оновленнями

Переклад НВ

Оригінал публікації на сайті Wait But Why

Wait But Why час від часу пише щось новеньке. Ми надсилаємо кожен пост по email більш 230,000 осіб – вкажіть свою адресу тут, і ми додамо вас до списку (ви будете отримувати лише кілька листів на місяць). Ви також можете слідкувати за Wait But Why в Facebook і Twitter.

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Wait But Why. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше точок зору тут

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Lifestyle

Вчора, 18:09

thumb img
Ще вірять. Як експерти оцінюють рівень щастя українців, і з чим його пов'язують
Економіка

Сьогодні, 09:30

thumb img
СВОП Зеленського. Чому зростає ймовірність дефолту України
LOL

Вчора, 17:17

thumb img
Священик зняв кліп про аварійні дороги на Львівщині - це кавер на пісню KAZKA Плакала