Що Путін робив в Абхазії

11 серпня 2017, 13:44
2620
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Дача Хрущова зібрала стражденних абхазьких чиновників, щоб за 10 хвилин протоколу підписати всього один документ

Минулого вівторка Володимир Путін на пару годин заїхав в ним же окуповану Абхазію, щоб відвідати селище міського типу Піцунда. Там в річницю російської агресії в Грузії (війна в серпні 2008 року) він зустрівся з маріонетковим «президентом» Рулем Хаджимба, після чого поїхав з ним в Сочі подивитися турнір з самбо. Мета візиту Путіна так і не прояснилася, крім підписання чергових папірців, пише Олег Панфілов для Крим.Реалії .

Відстань від Сочі до селища міського типу Піцунда становить 80 кілометрів - на вертольоті летіти 45-50 хвилин. Путін вже вчетверте в окупованій Абхазії, востаннє був в 2013 році. Але в Сухумі він більше не їздить - після того, як 12 серпня 2009 року, в день його візиту, в результаті двох вибухів - в Сухумі і в Гаграх - загинули дві людини. Відтоді Путін в Сухумі ні ногою - лише 2 червня 2011 року приїжджав на похорони «президента Абхазії» Сергія Багапша, раптово померлого в московській лікарні. Це той випадок, коли обділити увагою сепаратистів було не можна.

Зустріч 8 серпня 2017 року з главою маріонеткового режиму Раулем Хаджимба представили таким чином, щоб і супроводжуючі, і журналісти перейнялися духом минулої епохи - офіційний захід проходив на дачі Микити Хрущова, побудованої в 1960 році. Дивом збереглася за роки абхазької «незалежності», коли були розграбовані санаторії та колишні урядові особняки, дача Хрущова зібрала стражденних абхазьких чиновників, щоб за 10 хвилин протоколу підписати всього один документ - угоду з медичного страхування, згідно з якою близько 190 тисяч жителів окупованій Абхазії можуть отримати медичну допомогу, оплачену російськими платниками податків.

У самих жителів Абхазії візит "старшого брата" викликав скептицизм

І все. Після підписання документів, Путін забрав з собою Хаджимба в свій вертоліт, на якому вони відлетіли в Сочі на турнір з бойового самбо. Як в радянські часи, коли перший секретар обкому садив обожнюваного секретаря райкому і віз його у велике місто на балет. Перед посадкою в вертоліт Путін порадував абхазів заявою, що «обсяг фінансування інвестиційної програми складе на 2017-2019 роки близько 6 мільярдів рублів» - що більше бюджетів декількох російських областей. Але то покірливі російські області, а Абхазія - нахлібник вже 24 роки, який одержує більше 60 відсотків власного бюджету з російської казни.

«Росія буде і далі сприяти соціально-економічному розвитку Абхазії, надійно забезпечувати її безпеку, надавати всебічну політичну підтримку», - заявив Путін за підсумками російсько-абхазьких переговорів. Власне, «соціально-економічний розвиток» сепаратистського регіону полягає в перерахуванні бюджетної подачки, оскільки заробляти гроші собі на прожиття Абхазія не може. Єдина прибуткова стаття доходів - туризм - в найближчі роки, швидше за все, стане збитковою. Вже цього року попит на відпочинок в Абхазії впав на 30-50 відсотків, і зміни ситуації не передбачається.

Про причини катастрофи в туристичному бізнесі Путін і Хаджимба теж згадували: за два тижні до зустрічі «парламент» Абхазії затвердив Угоду між Республікою Абхазія і Російською Федерацією про порядок формування і діяльності Спільного інформаційно-координаційного центру органів внутрішніх справ. Це означає, що МВС Росії тепер буде в курсі всього, що відбувається на території окупованої Абхазії, і якщо раніше військова російська розвідка і ФСБ працювали негласно, то тепер МВС Росії буде діяти відкрито на підстави укладеної угоди. Хоча і після об'єднання «збройних сил» Абхазії з російським окупаційним контингентом, всі спецслужби отримали карт-бланш.

Чи позбавить створення Інформаційного центру від кримінального засилля, сказати складно. Ситуація в Абхазії погіршується: як пише газета «Московський комсомолець», тільки за сім місяців 2017 року тут порушили понад 400 кримінальних справ - це в три рази більше, ніж за весь 2016 рік. Вбивства, згвалтування, пограбування російських туристів, хамство в обслуговуванні, відсутність елементарного сервісу ставить Путіна в положення вічного донора, і ситуація навряд чи зміниться «об'єднанням зусиль», оскільки жителі Абхазії вже звикли жити на російські подачки. До того ж не всі 6 мільярдів рублів абхазькі маріонетки отримають відразу, а що буде з російським рублем і російським бюджетом - зараз, після введення нових санкцій, вже не ясно.

У абхазьких групах соціальних мереж бурхливо обговорюється підписання медичної угоди - як «велика удача» зовнішньої політики і прихильність російського керівництва. Однак мало хто розуміє, що це зовсім не означає лікування в великих московських клініках, а всього лише поїздки на прийом до лікаря в Краснодарському краї. «Для цього тільки в Сочі є вісім дорослих і шість дитячих поліклінік, п'ять стоматологічних поліклінік», - зазначив глава Краснодарського краю Веніамін Кондратьєв. Ще одне важливе уточнення - мова йде тільки про громадян Росії, які проживають в Абхазії.

Медичне обслуговування жителів Абхазії завжди було предметом бурхливих суперечок в соціальних мережах, коли будь-яка поїздка на лікування або невідкладну операцію в Тбілісі супроводжувалася лайкою на адресу тих, хто врятував своє життя. Вже більше десяти років медичне обслуговування жителів Абхазії в клініках Грузії оплачується з державного бюджету, що викликає невдоволення і частини грузин, які вважають марним витрачати гроші на лікування сепаратистів, які після повернення додому проклинають «грузинських фашистів». Як повідомляє науково-практичний центр інфекційної патології, СНІД і клінічної імунології, в 2017 році 449 жителів Абхазії лікуються в Грузії від ВІЛ. Жителі Абхазії і «Південної Осетії» зможуть безкоштовно пройти лікування від гепатиту С на території, контрольованій владою Грузії, заявив міністр праці, охорони здоров'я і соціального захисту країни Давид Сергієнко.

Офіційно «влада» Абхазії забороняє їздити на лікування, особливо після гучного скандалу десять років тому, коли в Тбілісі нелегально приїхав племінник першого «президента» Владислава Ардзінба. Кемал Ардзінба був привезений в тяжкому стані і був поміщений в наркологічну клініку, але в Сухумі підрахували, що цей вчинок є жахливим зрадою "національних інтересів». Всі ці роки люди приїжджали на свій страх і ризик, заощадивши великі гроші, які від них вимагали лікарі-хабарники в Росії. Радість абхазів затьмарюють скептики, які стверджують, що російська страхова медицина мало чим відрізняється від іншої і хабарі все одно доведеться платити.

Візит Путіна до Абхазії засудив не тільки офіційний Тбілісі, а й керівництво НАТО, Євросоюзу і кілька західних країн. Одні пов'язували його з річницею війни в Грузії в 2008 році і своєрідним путінським хамством здійснювати вчинки, не прийняті в дипломатії. До того ж, війна була на території «Південної Осетії», а не в Абхазії. Раптовість візиту і незначність для такого «високого рівня» підписаного документа свідчить про те, що Путін приїхав в сепаратистський регіон виключно заради того, щоб відзначитися в російських новинах вчиненням чергового «подвигу». Навряд чи за цим візитом щось піде, навіть якщо б російський президент привіз із собою партію загартованих туристів, здатних витримати абхазький сервіс і спроби зґвалтування. Швидше за все, ця поїздка задумувалася для того, щоб в черговий раз «вкусити» Тбілісі, а в патріотично налаштованих росіян виробити нову партію адреналіну і хвилю захоплення своїм вождем.

У самих жителів Абхазії візит «старшого брата» викликав скептицизм, особливо коли днем раніше, 7 серпня «голова Сухумських міських зборів» Костянтин Пілія направив «президенту» Хаджимба звернення з пропозицією назвати центральний міський парк ім'ям Володимира Володимировича Путіна. У зверненні було написано, що «жителями Абхазії буде схвально сприйняте це рішення», проте в соціальних мережах піднявся бунт. Ilona Otyrba: «Раз вже на те справа пішла, давайте парку Казка дамо ім'я Жириновського»; Заїру Бігуаа: «Партія дурнів у нас найчисленніша, знайдуться послідовники»; Іза Ардзінба: «Місто приведіть в порядок, це ваш обов'язок, розумники»; Ібрагім паша: «Починається жоп..лизання»; Adgur Agrba: «Маячня якась!»; Аста Ласаро: «Офігєть! У них що, колективна шизофренія?».

Друкується з дозволу Радіо Свобода / Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут авеню, Вашингтон 20036, США

Приєднуйтесь до телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Сьогодні, 08:35

article_img
Просвітили наскрізь. Сильні і слабкі сторони шести ключових кандидатів у президенти
Lifestyle

Сьогодні, 19:21

article_img
Привіт, Корея! Враження українки від життя в Сеулі
Політика

Вчора, 21:01

article_img
НАБУ, САП, Луценко. Хто задіяний у скандалі із незаконним збагаченням Тимошенко