Ще один драматичний рік

20 лютого, 16:35
2534
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Після виборів Україна продовжить чинити опір радикальним змінам

Мало які країни переживають стільки потрясінь із настільки незначними змінами, як Україна. За одне покоління вона відокремилася від радянської імперії, пережила дві революції, втратила частину своєї території, до того ж її втягнули у війну. Але система управління, в якій кілька олігархічних груп контролюють доступ до економічних і політичних ресурсів, після всього цього вижила. За даними Світового банку, всього 2% українських компаній пов'язані з політиками, але водночас вони контролюють понад 20% від загального обороту і понад чверть активів усіх українських компаній. Через цю вкорінену корумповану систему Україна (яка в 1990 році була на одному рівні з Польщею), незважаючи на свою родючу землю й освічене населення, стала другою найбіднішою країною в Європі, де ВВП на душу населення становить п'яту частину від ВВП Польщі.

Революція гідності в Києві — народне повстання у 2014 році, яке скинуло підтримуваного Москвою президента Віктора Януковича, — дала надію на радикальну перебудову всієї системи. Однак пройшло вже п'ять років, а українці все ще чекають на зміни.

У 2019 вони вирушать на виборні дільниці, щоб обрати нового президента (в березні) і парламент (у жовтні). Незважаючи на безліч імен у бюлетенях, вибір буде обмеженим. На сцені будуть домінувати два старожили: Петро Порошенко — нинішній президент і олігарх та Юлія Тимошенко — популіст і давня суперниця Порошенка. Обидва вони на політичній сцені з початку 2000-х років і не вселяють великої довіри виборців. Другорядні ролі (на даний момент) грають Анатолій Гриценко — екс-міністр оборони, вільний від олігархічних інтересів і ресурсів, і Юрій Бойко — скандальний колишній міністр енергетики, який працював під керівництвом Януковича і представляє інтереси кланів із південного сходу країни.

Самі вибори будуть схожими на шоу. Але глядачі все це вже бачили і не обтяжуватимуть себе, заглиблючись у порожні обіцянки політиків. Натомість політики заявлять гасла, які позиціонують їх на геополітичній карті, але мають мало стосунку до повсякденного життя.

Головне гасло Порошенка Армія, мова, віра! Ми йдемо своїм шляхом! представляє його як українського патріота, який захищає свою наведену в бойову готовність країну від Росії. Щоб проявити себе саме таким, він проводив військові паради, закріплював у Конституції прагнення України вступити до Європейського союзу та НАТО і лобіював незалежність Української православної церкви від Росії. Схожі заяви робить і Тимошенко, яка відчуває, що настала її черга керувати країною і ділити її майже розталі багатства. Закляті вороги, вони все ж єдині у своєму цинізмі та протистоянні серйозним реформам і справжній боротьбі з корупцією. Як би там не було, доля президентського крісла вирішуватиметься у другому турі, що може принести сюрпризи.

Ситуацію ускладнить те, що не тільки українці візьмуть участь в українських виборах. Президенту Росії Володимиру Путіну найбільше підійшла б Тимошенко. Він і раніше вів із нею справи, тож визнає в ній соратника — цинічного популіста зі схильністю йти на угоду. На парламентських виборах Кремль наполягатиме на створенні коаліції з політичними силами російськомовного південного сходу країни, сподіваючись, що це фактично наділить його правом вето у визначенні майбутнього України.

Постраждала від Росії й ослаблена своїми віроломними елітами Україна ризикує втратити суверенітет. Найкращим виходом буде радикальний розрив із минулим, але з урахуванням укорінених інтересів це малоймовірно. Найімовірніше Україна вилазитиме і поступово покращуватиме ситуацію, незважаючи на всі потрясіння. А її здатність уникати різких змін може виявитися саме тією якістю, яка зможе її врятувати.

Колонку опубліковано в спецпроекті НВ "Світ у 2019" за ексклюзивною ліцензією британського видання The Economist. Републікація повної версії заборонена.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Події

Вчора, 22:21

thumb img
Момент істини, плавуча Троєщина і всі ми трохи Супрун. Найкращі матеріали тижня за версією головного редактора NV.ua
Події

Вчора, 19:30

thumb img
Кулі і кислота. Історія організатора розстрілу останньої російської імператорської сім'ї
Наукпоп

Вчора, 13:13

thumb img
Загадка світобудови. Фізики висунули гіпотезу про таємничі білі діри у Всесвіті