Секрет японського економічного дива

29 вересня 2017, 19:51
1472
Я хотіла б зупинитися на деяких аспектах розвитку Японії та досвіду цієї країни

По закінченні Другої світової війни, ситуація в Японії була катастрофічна, голод, занепад економіки та інфраструктурна розруха та зруйнована промисловість. Але вже наприкінці 1960-х посіла друге місце в світі за обсягом промислового виробництва, а на початку 1970-х і за обсягом ВНП. Від 1950-х до 1970-х років темпи зростання економіки Японії були найвищими в світі. Ці події отримали назву японського «економічного дива».

Я хотіла б зупинитися на деяких аспектах розвитку Японії та досвіду цієї країни, який можна перейняти й Україні. Сьогодні ми багато говоримо про діалог влади та бізнесу, але очевидно,що результати такого діалогу мають бути вигідні суспільству, стимулювати його розвиток. Нині лідерські позиції у світі займає Японія. Звісно це країна яка пройшла нелегкий шлях від ізольованої від всього світу країни до світової економіки. Що ж допомогло японцям зробити такий стрибок?

Освіта понад усе

Японське керівництво обрало правильну стратегію, воно почало вкладати кошти у розвиток розумового потенціалу населення. Почали створюватися університети, в школах запроваджувалися освітні програми які дозволяли розкрити потенціал учня до винахідництва, інноваційних технологій та конструювання техніки. І це дало свої результати, на сьогодні Японія – найрозвиненіша технологічна країна світу. Освічені люди приймають грамотні рішення - основний з принципів реформ. Не можна сказати, що цей фактор не важливий – він фундаментальний для росту економіки, але він стратегічний, результати таких рішень дають плоди після 5-10-літнього очікування. На фоні того, що освітня спільнота не може нині якісно адвокувати свої інтереси, а активна частина суспільства виділяє всі сили на більш реакційні теми й протистояння ми маємо реальну картину, що в Україні рівень маргіналізації зростає. Неосвічені люди, в першу чергу, схильні до насильства, в меншій мірі готові застосовувати принципи солідарності у своєму житті.

Для японців характерним є фактор суспільного діалогу, демократичності, що стало вирішальним у економічному та еволюційному зростанні Японії

З розвитком освіти, росту економіки, японське суспільство стало більш консолідоване, незважаючи на світові виклики, японці змогли зберегти свою самобутність, яка еволюціонувала в ході їхнього економічного та технологічного зростання. Розвиваючи технології японці не перестали поважати свої традиції. Інша індикативна річ - відношення до старшого покоління й до культури праці. Звісно можна сказати, що важливішим був природній фактор ізольованості держави, важкі кліматичні умови, але, я схильна говорити про суспільний інтелект та модель поведінки в таких випадках. За соціологічним опитуванням, японці одна з небагатьох націй, хто не "боїться старішати" та комфортно відчуває себе в колективі різних поколінь.

Соціальний фактор

Для японців характерним є фактор суспільного діалогу, демократичності, що стало вирішальним у економічному та еволюційному зростанні Японії. Якщо говорити про пряме лобіювання, то цікаво зазначити, що первинно депутатові не заборонялося поєднувати функції законодавця з бізнесом, важливою буда робота Федерації економічних організацій у післявоєнний період, саме вона об'єднувала асоціації підприємців. Іншими впливовими організаціями стали Торгово-промислова палата, Кейдзай Доюкайта Ніккейрен. Не дивлячись на довге існування депутатських "кланів", Японія зуміла трансформувати екзотичне для західного розуміння певних «тіньових відношень» і національного відчуття "честі". Японська форма лобіювання працює, при чому працює системно й ефективно, але вона все ж базується на японських цінностях і в дечому на кулуарних формах перемовин (на відміну від практик відкритої адвокації та лобіювання на Заході), але все ж вона системно контролюється з боку громадськості. Дана система в меншій мірі відома для світу ніж американська. Але подивіться на показники. Я пишу до того, що не варто дублювати моделі, тому що важливі не форми, а змісти, мета, яку ти ставиш під час трансформації суспільних процесів. Освічені люди роблять правильні рішення, ну принаймні це моя особиста думка.

Телеграм НВ

Підпишіться на наш канал у Телеграм. Там ми публікуємо термінові новини та найцікавіші історії дня України та світу.

Підписатися

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Геополітика

Вчора, 14:47

thumb img
Постріл в ногу всій країні. Подробиці скандальної заяви Луценка про список недоторканних від посла США
Події

Вчора, 10:02

thumb img
500 грн за дитину без автокрісла. В Україні можуть ввести нові штрафи для водіїв
Саме там

Вчора, 21:25

thumb img
Це просто чарівно. Як живуть сучасні українські відьми і травниці - репортаж НВ