Розіграти карту Савченко

20 березня 2018, 11:52
5390
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Наші емоції подарували Савченко статус і рейтинг. І це хороший урок

Половина фейсбуку тролить Тимошенко – за те, що зробила Савченко депутатом. Друга половина полоще Порошенка – за те, що вручив їй звання «героя». Але насправді героєм і депутатом Надію Савченко зробили ми самі.

Зокрема і я. Три роки тому я теж переживав за долю цієї дівчини. Символізм цієї історії зашкалював – їй складно було не піддатися. Я піддався, – пише Павло Казарін для Крим.реалії.

Втім, не тільки я. Репутаційний капітал у Надії Савченко був такий великий, що пригорнутися до джерела намагалися всі. Батьківщина привласнювала собі рейтинг Савченко у виборчій битві за парламент. А Банкова приватизувала її капітал, виписуючи вищу державну нагороду.

Але це все було б неможливо без нас. Саме наше захоплення українською військовою змушувало політиків розігрувати цю карту. Наші емоції подарували Савченко статус і рейтинг. І це хороший урок.

Надія Савченко – приклад того, на що здатна бойовита кухарка, яка прорвалася у владу

У 2014-му нам всім дуже потрібні були кумири. Соціальні мережі створювали халіфів на годину. У наші вікна можливостей здатний був пролізти хто завгодно. Реальність навколо нас надто вже нагадувала епос – і цьому епосу потрібні були герої.

Нас підвела звичка узагальнювати. Пройшов через фронт? Побував у полоні? Волонтерив? Ось, тримай презумпцію невинуватості і веди нас у світле майбутнє.

Ми часто говоримо про те, що Савченко завербували. Що вона – проект чужих спецслужб. Але навіть якщо залишити цю версію поза дужками – залишається головне. Надія Савченко – це приклад того, на що здатна бойовита кухарка, яка прорвалася у владу.

Вона не піднімалася соціальними сходами. Тими самими, що дарують досвід, знання і уявлення про те, як працює система. Савченко – це продукт соціального ескалатора. На нижню сходинку якого вона ступила в камуфляжі і в ньому ж зійшла в самому кінці.

І виявилося, що бути «представником нижчих верств населення» абсолютно не означає «бути корисним у владі». Що депутатство і політика вимагають елементарних знань про те, як влаштована держава. А якщо ти неосвічений і дурний, то ніяка щирість і енергійність не зроблять з тебе месію.

Ми звикли міряти людей пережитим. Але виявилося, що фронтовий досвід не робить зі свого володаря Рональда Рейгана і Лі Куан Ю. А вся твоя пасіонарність і бойовитість лише дозволяють тобі зробити більшу кількість помилок за одиницю часу.

Ні, це не означає, що ми не повинні боротися за тих, хто в полоні. Ні, це не означає, що ми повинні не цінувати ветеранів. Це означає лише те, що універсального досвіду не буває. Хороша людина – не професія. Точно так само, як і відважна, самовіддана або просто яка не надокучила.

З усіх заповідей наші люди найрідше дотримуються другої.

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут авеню, Вашингтон 20036, США

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№ 22)

Справа Порошенка

Експрезиденту Петрові Порошенку світить одразу декілька кримінальних справ. Які їх перспективи?

Читати журнал

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Події

Вчора, 07:11

img
Війна в 140 знаках. Чому пости і твіти можуть поранити не гірше куль
Політика

Вчора, 13:11

img
У Раду проходять п’ять партій — загальнонаціональне опитування
Фінанси

Вчора, 12:15

img
НБУ виведе з обігу монети 1, 2 і 5 копійок, введе купюру номіналом 1000 грн