Російсько-шиїтське братство. Новий міф російської пропаганди

13 січня 2016, 07:37
2965
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Мене досі дивує, чому Путін нічого не говорить про захист християнського населення Саудівської Аравії

«Несподівано для себе представники «русского мира» дізналися про те, що мусульмани – різні», - пише Олег Панфілов для Крим.Реалії.

Насправді, вони ще більш різноманітні, оскільки, як і в християнстві або буддизмі, мусульмани є татарські і афганські, арабські і індонезійські. З різними культурами і мовами, традиціями і звичаями. Навіть антропологічно вони дуже різні – від Африки до Синцзяня. Раніше для більшості росіян вони були просто «бусурманами», тепер їм розповідають про шиїтів і суннітів. Не розуміючи часто власне православ'я, росіяни змушені поглиблювати свої мізерні пізнання в ісламознавстві.

За останні 25 років росіянам ламали голови, розповідаючи то про ваххабітів, то просто про «ісламських фундаменталістів». Уявляєте, країна 74 роки жила в ідеології марксизму-ленінізму, коли крок вліво, крок вправо – розстріл, і раптом розвелася купа ваххабітів, таких страшних, з бородами, жадібними поглядами, ніби їх змальовували з картинок, створених спадковими російськими антисемітами. Втім, навіть неважливо, як називаються вороги, головне, що вони виглядають однаково, що запам'ятовуються без нагадування.

В радянські часи цікавитися ісламом було небезпечно – можна було потрапити на допит у КДБ

Традиційно росіяни не морочилися з'ясуванням, чи правду їм каже пропаганда чи ні. За радянських часів важко було собі уявити, щоб інформація про іслам була у відкритому доступі, крім академічних видань. Цікавитися взагалі було небезпечно – можна було потрапити на допит у КДБ. А там «пришити» статтю за звинуваченням у релігійній пропаганді – раз плюнути. Заглядаєте в сучасні довідники і читаєте: «з точки зору деяких етнографів, ваххабіти – порівняно нова течія, викликана загостренням соціально-економічних і політичних умов між частиною бедуїнського населення». Оскільки на території Росії та пострадянських країн бедуїнів не спостерігається, то як можна пояснити поширення вчення, пов'язаного з ім'ям Мухаммеда ібн Абд аль-Ваххаба ат-Тамімі, який народився на 115 років раніше Карла Маркса і набагато раніше Леніна?

Набір прізвиськ і образ для радянсько-російської пропаганди – важливий елемент боротьби. «Біляк», «білобандит», «білофінн», «басмач», «душман», «бандерівець» – слова, міцно всаджені молотом пропаганди в голови мільйонів радянських людей. А потім чекісти привнесли зміни в свій лексикон, додавши нових ворогів – «ваххабіти», «фундаменталісти». У Таджикистані прихильників демократичного руху, серед яких були члени офіційно зареєстрованої Партії ісламського відродження, чекісти називали «вовчиками», тобто, «ваххабітами». Ні більше, ні менше, товариші з КДБ не спромоглися пояснювати населенню, що «аль-ваххабійя» – ідеологія і релігійно-політичний рух в Саудівській Аравії. Звідти, з Аравійського півострова, де живуть бедуїни, а не в Таджикистані або Узбекистані. Але державне агентство «РІА Новини» наполегливо повідомляє, що в Росії «ваххабітів» близько 700 тисяч. Тобто, населення великого обласного центру.

За час комуністичної пропаганди, понад 70 років в головах радянських людей створювали якусь сіру кашу з уривчастих відомостей, брехні, дезінформації і звичного чекістського лексикону. Коли слухаєш черговий спіч (в перекладі на російську – базікання) російського президента, який розмірковує на релігійні теми, то чекаєш чергового відкриття або пасажу. Мене досі дивує, чому Путін нічого не говорить про захист християнського населення Саудівської Аравії, де живе більше мільйона католиків. Є й більше 50 тис. послідовників давніх східних церков – Коптської, Ефіопської, Еритрейської та Сіро-яковитської. Міг би спокійно оголосити їх основоположниками російського православ'я та направити Кантемирівську дивізію в пустелю.

Кремль як і раніше не хоче мати освічене населення. Як в СРСР – певний набір професій, чітка програма в університетах та інститутах, архів у бібліотеках. Дивно, що кілька поколінь вихованих в ідіотизмі пропаганди людей поповнювали нащадками собі подібних, не бажаючих елементарно зазирнути в інтернет, щоб дізнатися, що нового почала вигадувати російська влада, щоб відволікти увагу від економічної катастрофи. Тепер серед улюбленців Кремля – шиїти. Без пояснень, їм так треба, тому що це геополітика. І якщо стосовно України Путін вигадував історію про Херсонес, а з приводу Грузії – «наше, рідне», то про Сирію важко сказати подібне.

І все одно говорили. Патріарх Кирило щось незрозуміле сказав про святині, депутати, як завжди, проявили безграмотність. Всі говорили про що завгодно, тільки не про головне – Сирія створювала хоч якусь видимість для Росії, яка пижиться і вважає себе геополітичним гравцем, потужною світовою державою. Заходу це доводити – смішно, всі ці історії – і з другою чеченською війною, і з Грузією, і з Україною, тепер і з Сирією – виключно для росіян, для зміцнення в них почуття гордості за державу і свого великого вождя. Почитайте «ватні» форуми, вони як і раніше вважають себе переможцями. Правда, останні місяці перемагають виключно продукти, які нещадно чавлять. Такі герої-переможці ковбаси, хамона і персиків.

Я не сумніваюся в тому, що росіяни в черговий раз проігнорують можливість, тепер куди більшу порівняно з радянським часом, заглянути в інтернет, покопаются в довідниках і дізнаються, що шиїти становлять всього 10-15% мусульман. Що насправді союзниками Путіна з послідовників шиїзму є лише населення Ірану і керівництво Сирії. Що в самій Росії шиїтів дуже мало – в Республіці Дагестан – тати, лезгіни селища Міскінджа, а також азербайджанські громади Дагестану. Крім того, шиїтами є велика частина проживаючих в Росії азербайджанців і громадян Таджикистану, памірців-ісмаїлітів. Що переважна частина російських мусульман – суніти, серед яких вже ведеться бурхливе обговорення російської політики, що розділяє мусульман. Нарешті, при великому бажанні можна дізнатися про економічний потенціал країн мусульманського світу, щоб зрозуміти – Росію знову чекає поразка. Особливо після створення антиасадівської коаліції, в яку поряд з Саудівською Аравією увійшли найбільші гравці на нафтовому ринку.

Всякий раз, коли у Путіна виникає чергова ідея, то постає два питання: перше – як швидко вона провалиться, друге – які наслідки для світу вона несе, як це відіб'ється на геополітиці, безпеці і відносинах між країнами, які Росія встигла розсварити. Для внутрішнього сприйняття, для росіян вже встигли назвати шиїтів «братами». Олександр Дугін, який брав участь у російській авантюрі в серпні 2008 року в Грузії, один з ідеологів «Новоросії» в Україні, тепер виявився величезним фахівцем з ісламу, виявивши в собі нові особливості. «Російсько-шиїтський альянс не просто геополітика, це глибинна спорідненість релігійного типу. Саудівський проамериканський режим повинен бути знищений. Це – євразійська фетва», – написав Дугін у своєму акаунті на Facebook. Всі зрозуміли? Херсонес – це пустощі, росіяни і шиїти духовні брати, це набагато крутіше. Фетва, якщо Дугін всерйоз сказав, ставить його в один ряд з мусульманськими священиками – тільки вони можуть приймати фетву. Дугін, стало бути – або муджтахид, або улем, або муфтій, або факіх, або алім, або член Комісії з фетв Саудівської Аравії, не менше.

Олександр Дугін – звідти ж, з радянської пропаганди. Як класики марксизму-ленінізму, які морочили голови наївним борцям за «світле майбутнє», яке за 100 років стало темним минулим. Офіційна пропаганда буде намагатися схиляти росіян до того, що зараз хочеться Путіну. Потім розбиратися або вибачатися не будуть. Середньому росіянину, як пишуть у пабликах, по барабану – хто шиїт, а хто – суніт. Він може потерпіти, якщо треба, щоб Росія встала з колін і всі її боялися. Так і не позбувшись радянської безграмотності, росіяни впадають у ще одну хвилю бездумності, путінську.

Якщо коли-небудь в Гаазі все-таки трапиться судовий процес над Кремлем, то один ряд лавок повинен бути в спеціальній камері з шумозахисною та антитравматичною обшивкою, щоб підсудні у ражі одкровень не билися головами, не бризкали слиною на суддів і прокурорів. Лавка або навіть амфітеатр повинен бути великим – на кілька сотень чоловік, з тих, хто останні 10-15 років вибудовував нову російську ідеологію, яка в світі називається «русский мир». У «русского мира», якщо вірити Дугіну, тепер шиїтське обличчя.

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут-авеню, Вашингтон 20036, США

Більше точок зору тут

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Наукпоп

Сьогодні, 21:02

thumb img
Загадка світобудови. Фізики висунули гіпотезу про таємничі білі діри у Всесвіті
Культура

Сьогодні, 08:05

thumb img
Час відплати і Давай танцюй. Головні кінопрем'єри тижня
Геополітика

Сьогодні, 15:10

thumb img
На закритих зустрічах у Кремлі прес-секретар Путіна прогнозує перемогу Порошенка - джерело