Російський трильйон у США

28 вересня 2017, 17:57
386
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Династійні десяті, що прийшли після зухвалих дев'яностих і огрядних нульових, політично закінчилися 2 серпня 2017 року

I. Короткий зміст попередньої серії

Новий американський закон про санкції – це оголошення поза законом всього російського політичного керівництва, яке акумулює в Сполучених Штатах свої скарби. Фінансовій розвідці США доручається протягом 180 днів виявити (найімовірніше, це й так їй давно відомо) всі активи, що належать верхівці російського правлячого класу, починаючи з Володимира Путіна, і оприлюднити ці дані. Після чого до всіх, до кого слід, будуть застосовані чинні в США закони з боротьби із відмиванням капіталів, нажитих злочинним шляхом. Це принципово новий характер відносин США з путінським клептократичним режимом, пише Андрій Піонтковський для Радіо Свобода.

Чому ж ці закони не застосовувалися раніше, запитає вдумливий читач? Тому що до певного часу, поки діяння російської верхівки обмежувалися пограбуванням власної країни, ця ситуація влаштовувала Захід, що ніколи не відрізнявся кришталевою принциповістю. Якщо називати речі своїми іменами, Захід був співучасником-бенефіціаром цих справ. Але п'яним шаленими грошима вихідцям з пітерських підворіть захотілося як пушкінській старій ще й "геополітичної величі" для себе і своїх династій. І зажадали вони у американської золотої рибки не тільки статусу найбагатших людей Заходу, а й нової "ялтинської угоди", що визнає їх володарями половини світу і яка закріплює в їх володінні цілі народи і держави.

Методичне закачування в економіку Заходу вивезених з Росії більше трильйона доларів (недавня оцінка авторитетного Національного бюро економічних досліджень США) простодушно поєднувалося у цих суб'єктів з пристрасним бажанням напаскудити тому ж Заходу, і перш за все США, всюди, де тільки можливо. Цитую за текстом закону перелік предметів пильної цікавості фінансової розвідки США: "Найбільші політичні діячі і олігархи, близькі до влади в Російській Федерації, їх статки, близькість до Путіна та інших членів "правлячої еліти", участь в корупції, джерела доходів і активи членів їх сімей, зв'язки з іноземним бізнесом".

Останнім часом все більше мислячих людей найрізноманітніших політичних поглядів, спостерігаючи події в країні, говорять про передчуття громадянської війни

Тут не тільки загроза для активів "друзів Путіна", це обвалення усього їх способу життя, поза яким вони і їх нащадки вже не мислять свого існування. Це й сучасна західна медицина, що обіцяє не тільки політичне, але й біологічне, якщо хочете, безсмертя, це освіта дітей і онуків, нерухомість на найкращих курортах світу, та багато чого того, що складає скромну чарівність приналежності до вищого прошарку світової буржуазії. І у всьому цьому їм тепер буде відмовлено. Вводяться візові обмеження – за ознакою близькості до Путіна. Оголошено персональну війну сотні найбільших злодіїв Російської Федерації і за сумісництвом її вождів.

У будь-якому випадку колишньої посткомуністичної Росії з установками її паханів – красти тут, а династично й гедоністично насолоджуватися вищими стандартами споживання на Заході – вже не буде. Така форма клептократичною буття вимагала активного і далеко не безкорисливого співробітництва західних еліт. І російська держава, і її відносини із Заходом будуть організовані тепер якось по-іншому. Може, набагато гірше, але по-іншому.

II. План Іноземцева та казус Скринник

Отже, містика 2017 року таки спрацювала, хоча не всі ще це помітили. В'ячеслав Мальцев призначав революцію знизу на 5 листопада. А відбулася вона не знизу і не зверху, а збоку, 2 серпня. Адже революція – це не ейзенштейнівські матроси, що картинно перелазили через огорожу Зимового, а обвалення фундаментальних основ існуючого ладу, зречення імператора і самодержця Всеросійського; скасування 6-ї статті Конституції СРСР. Нагадаю, як близький до кремлівської влади політолог Євген Мінченко характеризує її духовні скрєпи на сучасному династичному етапі (2010-2020):

1. Подальша конвертація влади у власність (через новий етап приватизації, використання бюджетних коштів та преференцій з боку владних структур для розвитку прибуткових бізнесів, створення нових "рент");

2. Забезпечення передачі знайденої в 1990-2000-х роках власності у спадок, створення спадкової аристократії;

3. Забезпечення легітимації придбаної власності на Заході.

Династійні десяті, що прийшли після зухвалих дев'яностих і огрядних нульових, політично закінчилися 2 серпня 2017 року. Обрушилася несуча скрєпа №3, защемивши один трильйон доларів на рахунках віолончелістів. Обнуляються результати чвертьстолітнього налагодженого функціонування державної машини Російської Федерації. Як поведуть себе сто найбільш могутніх людей Росії, які вважають себе власниками цього трильйона, золота сотня вищого російського керівництва? Вони опинилися в дуже непростому становищі. Для Заходу вони злодії, а деякі, крім того, – і військові злочинці. Шлях на Захід, і перш за все до своїх активів, для них і їх нащадків відтепер закритий. Четверта світова війна програна. Ніякої "Ялти" не передбачається. І не приймуть їх ніколи в справжні буржуїни. Треба терміново міняти динаміку поведінки.

Перше, що вони намагаються зробити, – це гібридна капітуляція, тобто таке завершення гібридної світової війни, яке Захід був би готовий прийняти як відступ Кремля, а російському телеглядачеві можна буде продати як перемогу Росії, що встає з колін. Але те, що зараз пропонує Москва, – часткове розміщення миротворців ООН на Донбасі – може, було б цікаво Заходу років два назад. Однак, судячи з реакції американського істеблішменту, Вашингтон категорично не погодиться вважати цю пропозицію достатньою підставою для зняття будь-яких санкцій, тим більше персональних.

З "Актом про протидію агресії урядів Ірану, Російської Федерації та Північної Кореї" в російському публічному просторі відбувається щось незвичайне. Де всенародний осуд принизливих і образливих для російського керівництва положень закону? Де "Тополя" та "Іскандери"? Оглушливе мовчання кремлівських пропагандистів красномовно свідчить – удар влучив у ціль.

Схоже, що безпосередні реципієнти нового закону про санкції не відчули його досить глибоко і невірно витлумачили модус ставлення до них американського Конгресу. Вони вважають, що їм пред'явлено ультиматум: протягом 180 днів виконати деякі умови, про які ще можна поторгуватися. Це серйозна помилка російських трильйонерів. Їх вже оприбутковували: фінансовій розвідці США дано доручення, які мають силу закону, які повинні бути виконані протягом 180 днів. Тимчасові рамки закладені в текст, щоб підбадьорити Дональда Трампа, який вкрай неохоче підписував закон, майже одноголосно прийнятий Конгресом. Процес санації крімлевского трильйона вже запущений, і він незворотний. Найбільш просунута частина інтелектуальної обслуги лубянськой бригади розуміє цю обставину і оперативно вкидає нестандартні ідеї порятунку сакрального общака.

Член Президії і Наукової ради Російської ради з міжнародних справ, член Міжнародного дискусійного клубу "Валдай", член наукової ради РІА Новини, член Президії Ради із зовнішньої і оборонної політики, керівник виконавчої дирекції Світового політичного форуму в Ярославлі Владислав Іноземцев в опублікованій в American Interest статті пропонує США скупити аж за 2 трильйони доларів – щоб не бути дріб'язковими і двічі не вставати – як зарубіжні активи російських клептократів, так і належні їм же компанії в Росії, щоб раз і назавжди вирішити їх екзистенційну проблему (легалізація награбованого), і тим самим уникнути руйнівної і виснажливої гібридної війни з Росією. Ось що пише Іноземцев: "Нам варто зупинитися на хвилину і запитати себе: навіщо Заходу потрібно виснажувати свої ресурси, якщо Росією править не Сталін чи подібні Гітлеру лідери, одержимі ідеологіями, орієнтованими на світове панування, а, скоріше, банда клептократів, які зберігають свої гроші в західних банках, купують нерухомість на Заході, навчають своїх дітей в західних університетах і мають закордонні паспорти і навіть дозволи на тимчасове проживання?

Ці люди не стали б керувати Росією так, як вони це роблять зараз, якби вони дійсно прагнули до панування в світі або хоча б в регіоні. Зараз вони правлять так, щоб отримати матеріальну вигоду з володіння корпорацією під назвою "Росія". Якщо вони зустрічають на своєму шляху перешкоди, це викликає у них почуття прикрості. Еліта російської політики і бізнесу поводиться так, ніби вона вже не сподівається на стабільність в найближчі 30 років. Насправді переважна більшість представників цієї еліти підготувалася до того, щоб вже завтра втратити всі свої російські активи. Чи стануть ці люди вести жорсткий торг, якщо серйозний покупець запропонує їм хорошу ціну? Я в цьому сумніваюся. Нам не варто думати про ці 2 трильйони доларів як про гроші, які потрібно витратити і забути. Купівля Росії стане найкращою інвестицією, яку американський уряд коли-небудь робив. Така угода може виявитися вигідною для всіх сторін. Можна припустити, що до укладення цієї угоди всі представники Росії отримають імунітет від судових переслідувань за вчинення фінансових злочинів, що всі гроші, що лежать на умовно-депозитних рахунках, будуть звільнені від будь-яких перевірок".

Зухвалий план, хоча й досить спірний. Але таємних дум високі поривання російської правлячої верхівки Іноземцев вловлює і транслює вірно. Стаття його – такий м'який інтелігентний шантаж США ніби з позицій американських національних інтересів, що дає трильйонерам в блакитних мундирах етюдний шанс зіскочити зі словами: "Прощай, отмытая Россия, и ты, послушный нам народ!".

Саме про проблему відскоку, а не про чергові "вибори" довічного президента шепочуться в ці хвилини фатальні на вузьких бенкетах всеблагих. Путін В.В. був дорогий корпорації насамперед як гарант безпеки її зарубіжних активів. А кому він сьогодні може бути цікавий, якщо не здатен більше виконувати обов'язки вождя нації в критичний момент, коли її цвіту за всяку ціну треба відмити трильйон і зіскочити?

Цікаву інформацію для роздумів всіх зацікавлених осіб підкинув "Скринник case", що благополучно завершився в ті ж серпневі дні. Пані Олена Скринник не належить до кола обраних трильйонерів. Так, колишній міністр сільського господарства Російської Федерації. Розслідування проти Скринник було розпочато в Швейцарії в 2013 році, коли влада країни поставилися з підозрою до надходження на її рахунок 140 мільйонів доларів протягом 5 років. У 2015 році швейцарська прокуратура заарештувала понад 60 мільйонів доларів на рахунках колишнього міністра в рамках розслідування справи про відмивання грошей, отриманих злочинним шляхом. При цьому Скринник стверджувала, що не має в Швейцарії ніяких рахунків. Але в серпні 2017 року справу Скринник у Швейцарії було закрито, доступ до арештованих раніше її банківських рахунків був відновлений ще в лютому. Прокуратура заявила, що Росія не надала правову допомогу слідству, тому не вдалося виявити достатніх доказів фактів відмивання грошей.

Благополучний результат пригоди пані Скринник виявив найважливішу правову обставину: в справах з відмивання коштів, здобутих злочинним шляхом, для судового вироку необхідний потерпілий. І це справедливо не тільки для швейцарської, а й для американської правової системи. У випадку Скринник сьогоднішня російська держава відмовилася вважати себе потерпілою через корпоративну солідарність її керівників щодо своєї дрібної спільниці.

А хто ж буде потерпілим в разі російського трильйона в США? Дуже вдало для злочинців, що вони ж самі, але не як фізичні особи, а як керівники держави російської. І в цій своїй іпостасі потерпілими вони себе, звичайно, не визнають, що утруднить рішучі дії американських правоохоронців і може створити певні шанси для іноземцевської угоди. Але не можуть же люди відкрито і "легально" отримати один або два трильйони доларів і продовжувати залишатися керівниками держави! Та й навіщо їм ця держава вже буде потрібна? Попрощаються вони з відмитої Росією з величезним почуттям полегшення і з свідомістю успішно виконаної історичної місії. Але в "Ново-Огарьово" з'являться якісь інші люди, які, напевно, оголосять угоду нікчемною – і звернуться до американських судів, де, враховуючи ціну питання, їх інтереси представлятимуть найкращі юристи США.

Значить, не повинно з'явитися жодних нових керівників Росії. Останнім часом все більше мислячих людей самих різних політичних поглядів, спостерігаючи події в країні, говорять про передчуття громадянської війни і розколу країни, цілеспрямовано розпалюваних згори. Дійсно, які позови до яких судів зможуть подавати Кавказький Імарат, Ростовська народна республіка, Санкт-Петербурзький Православний Паханат, Улус Джучі?..

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут авеню, Вашингтон 20036, США

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє . Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Геополітика

Вчора, 07:45

thumb img
Візит російського омбудсмена. Чи можливий прогрес у перемовинах щодо українських політв'язнів
Ігри

Вчора, 06:45

thumb img
Нові мобільні ігри, за які не соромно
Ігри

Вчора, 13:00

thumb img
Кошмар для Sony. Google анонсувала хмарний ігровий сервіс Stadia