Російська пропаганда. Ефект бумеранга

27 вересня 2017, 19:01
4986
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Російська пропаганда. Ефект бумеранга  - фото

Накачавши суспільство екзальтацією, воно в якийсь момент пред'явить рахунок владі

Російська держава дає гроші міністерству культури. Воно виділяє грант лояльному режисерові. Той знімає мелодраму про останнього російського царя. Класична схема, за якою існує російський кінематограф. Якби не одне «але»: Наталія Поклонська, - пише Павло Казарін для Крим. Реалії.

І ось ми бачимо, як російський міністр культури Володимир Мединський відбивається від докорів у «непатріотизмі». Це робить та сама людина, яка ще недавно сприймалася як головний «опікун», страж міфу про 28 панфіловців, автор текстів про винятковість російського народу, борець з «підлабузництвом» і охоронець духовних скрєп. Тепер уже йому доводиться захищати своє право на патріотизм, доводити власне державництво і тримати удари від людини, яка ще чотири роки тому відправляла людей до в'язниць іменем України.

Якщо це не зла іронія, то що тоді зла іронія? Ми стали свідками класичної історії про голема, який, як і будь-яке рукотворне чудовисько, зовсім не обов'язково залишається на повідку. І апетити якого цілком можуть обернутися проти свого творця. Більш того, він може знайти і послідовників, які, наслухавшись захопливих промов про мироточний бюст, будуть врізатися на автомобілях в кінотеатри. Або записувати звернення з погрозами. І ті, хто ще недавно здавався нам мешканцями самого крайнього консервативного табору, на їх фоні починають виглядати мало не лібералами. Просто тому, що не закликають до погромів.

Російська владна еліта стала заручницею власної пропаганди. Тому що спершу ти накачуєш суспільство екзальтацією і ненавистю, звертаєш її проти своїх супротивників. А потім народжена тобою емоція починає жити своїм власним життям - і в якийсь момент починає пред'являти рахунок вже тобі самому.

Російська владна еліта стала заручницею власної пропаганди

І справа навіть не в самій Поклонскій. Вона може бути копією самого Мединського – чутливою кон'юнктурницею, що знайшла свою нішу в харчовому ланцюжку. А може бути і щирою екзальтованою божевільною, безумство якої не помічали через симпатичну зовнішність. Це не має зовсім ніякого значення. Тому що за її спиною маячать інші. Ми не знаємо їх облич та імен. Але вони горять тим полум'ям, яким їх запалили. І їм не пояснити, що це «гра ненасправді», що Мединський – патріот, що Учитель – прихильник Путіна, і що Путін – головний патріот. У них є свій образ правильного і нормативного. І в цій своїй системі координат вони можуть вирішити, що їм дано право на суд.

Так, їх можна заарештувати і засудити. Можна не помічати або оголошувати одиночками. Але щира ненависть довговічніша тієї, що за гроші або заради кар'єри. Тому що вона – частина світогляду, а не кон'юнктури. Коли змінюються обставини – вона виживає. А ви коли-небудь вдивлялися в безодню?

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут авеню, Вашингтон 20036, США

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналуМнения Нового Времени

Телеграм НВ

Подпишіться на наш канал у Телеграм. Там ми публікуємо термінові новини та найцікавіші історії дня України та світу.

Підписатися

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Сьогодні, 15:47

thumb img
Фото дня: як виглядає бюлетень-рекордсмен для голосування на виборах президента України
Інновації

Вчора, 22:04

thumb img
Плавуча Троєщина. У Гонконзі побудують величезні штучні острови для вирішення житлової проблеми
Політика

Вчора, 21:27

thumb img
Бойко і Королевська вирішили попрацювати у "штабі Порошенка": головне з інтерв'ю Вілкула