Російська армія відкриє вогонь

30 травня 2017, 10:03
57
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Можливі народні протести прямо прирівнюються до дій спецназу потенційного супротивника

Як я вже писав якось, слід законодавчо заборонити російським літераторам писати антиутопії. З тієї простої причини, що немає справи простіше, ніж передбачати майбутнє в Росії. Береш найнеймовірніше, максимально найгірше припущення, навіть фантастичну гіперболу, кладеш її на папір. І ось, будь ласка, буквально на наступний день фантасмагорія перетворюється в щоденну реальність. Весь тиждень на наших очах реалізовувалися гіперболи Володимира Сорокіна. Головний начальник країни приклався до мощей святого Миколая. На наступний день брав участь у відкритті Храму Воскресіння Христового і Новомучеників та Сповідників Руської Церкви, що збудований якраз поруч з Луб'янкою (очевидно, щоб неоопричникам не ходити далеко за відпущенням гріхів). У той же час демонструвалося погашення зірок (в термінології вже сорокінських опричників). ФСБ та Слідчий комітет демонстративно, по-хамськи наїхали на Кирила Серебреннікова. Без рішення суду, що дозволяється тільки у виняткових ситуаціях, кинули спецназ на «Гоголь-центр», пресували акторів, які навіть теоретично нічого не могли знати про гіпотетичні фінансові порушення. Але варто було Володимиру Путіну назвати їх «дурнями», як тут же з'ясувалося, що правоохоронці почали чергову фінансову перевірку студії Олексія Учителя, яка зняла ще не продемонстрований широкому загалу фільм «Матильда». Через цей фільм, мабуть, остаточно збожеволіла на грунті православ'я депутат Держдуми Наталія Поклонська, доноси якої ініціювали нескінченні перевірки з боку «правоохоронців».

Російське керівництво готується до масових протестів на території всієї країни

Те, що відбувається могли б пояснити два сценарії – один дуже поганий, інший – жахливий. Дуже поганий – якщо безумство відбувається згідно з певним планом Кремля. Зовсім жахливо, якщо вся система пройшла в рознос, і силовики грають у свої ігри, ігноруючи невиразні путінські натяки про «дурнів».

Все виглядає ще гірше, якщо мати на увазі головну подію минулого тижня, що залишилася практично непоміченою громадськістю. Володимир Путін підписав указ, який прямо вказує, що за рішенням президента «з'єднання та військові частини Збройних Сил Російської Федерації, інші військові формування та органи можуть бути передані в оперативне підпорядкування командувача округом (нацгвардії — А. Г.) для виконання завдань, покладених на війська національної гвардії». Наступного дня після опублікування указу «Независимое военное обозрение» надрукувало статтю Юрія Балуєвського, в минулому начальника Генерального штабу-заступника секретаря Ради безпеки, а нині радника головнокомандувача нацгвардією. У тексті довго розповідається про те, як підступний закордон збирається завоювати Росію, обдурюючи наївне молоде покоління і виводячи його на вулиці під антидержавними гаслами. Балуєвський з гордістю повідомляє, що брав участь у роботі над новою редакцією Військової доктрини: «Коли в 2014 році готували нову редакцію Військової доктрини РФ, ми з офіцерами внутрішніх військ МВС брали участь у спільній комісії. Оновили 11-ю статтю, в якій відзначена тенденція зміщення воєнних небезпек і загроз в інформаційний простір та внутрішню сферу Російської Федерації». У цьому чудовому документі можливі народні протести прямо прирівнюються до дій спецназу потенційного супротивника. І ось Балуєвський пояснює, навіщо з'явилася нацгвардія: «Поява військ нацгвардії – це відповідь на кинутий нашому суспільству виклик, на загрозу застосування технологій так званого ненасильницького опору, який все ж точніше називати кольоровою революцією».

Цілком відверто говориться, що ненасильницький протест головні начальники мають намір пригнічувати військовою силою. Тільки що командування нацгвардією повідомило, що чисельність бійців вдвічі перевищила чисельність Внутрішніх військ МВС. Тобто мова йде про чисельність близько 360-380 тисяч військовослужбовців. Це більше, ніж чисельність Сухопутних військ. І навіть в цих умовах Кремль не виключає ситуацію, коли цієї кількості може бути недостатньо. Що стало вимагати підпорядкування нацгвардії з'єднань Збройних сил.

Такий сценарій може означати тільки одне: російське керівництво готується до масових протестів на території всієї країни. Треба сказати, що як тільки в травні 2014-го було заявлено, що «кольорові революції» є новою формою військових дій, відразу стало зрозуміло: рано чи пізно від військових зажадають планів застосування військ проти населення країни. Російським офіцерам стріляти у співгромадян не хотілося. І офіцери Генштабу, схоже, постаралися максимально уповільнити прийняття директивних документів. Але Кремлю не терпілося. І ось армію підпорядкували нацгвардії. Проте російське законодавство не наділяє Збройні сили повноваженнями щодо придушення громадянських протестів. Поки не наділяє. Немає ніяких підстав вважати, що командир з'єднання і його підлеглі, отримавши наказ стріляти в співгромадян, виконають його... Проте показово, що Кремль передбачає саме такий варіант. Але якщо допустити, що силовики розігрують власні ігри, один бог знає, чим може обернутися наказ армії брати участь у внутрішніх конфліктах.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Країни

Вчора, 12:42

thumb img
Ґвалтують, поки не завагітніє. Жінок народу качинів із М'янми продають як "наречених" у Китай
Країни

Вчора, 11:27

thumb img
Повітряна тривога. Наймасштабніші авіакатастрофи останніх років - інфографіка
Travel

Вчора, 19:43

thumb img
Це місто створене для тривалих прогулянок. Тревел-план для туриста в Копенгагені