Росіяни, Путін та хрущовки

24 травня 2017, 07:13
69725
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
У президента РФ є два варіанти: придушити інакомислення і поставити свою популярність на ще один військовий похід, або дати росіянам те, чого вони хочуть

Всього кілька місяців тому здавалося, що росіяни піддалися «м'якому деспотизму» Кремля. Арешти супротивників влади по всій Росії породили суцільне почуття не страху, а зневіри - відчуття, що слова і дії все одно не мають ніякого значення, мобілізація марна. Але після недавніх протестів можна припустити, що у росіян ще залишилося бажання боротися.

Безумовно, підтримувані Кремлем «патріоти» залишаються потужною силою для боротьби з критиками президента Володимира Путіна. 9 травня в рамках святкування Дня Перемоги по всій країні на вулиці вийшли понад мільйон людей, тримаючи в руках портрети Сталіна і загиблих у всіх російських війнах, в тому числі і нинішній в Україні.

Так званий марш Безсмертного полку, колись чудова громадянська ініціатива, захоплена Кремлем заради вигоди і пропаганди. Це прояв національної єдності, в якому держава забезпечує народ рамками для портретів та стрічками. Коли одна жінка намагалася протестувати проти ходи з плакатом про припинення всіх воєн, натовп на відмінно впорався з патріотичним обов'язком перед Кремлем, репетуючи в гніві: «Ви ображаєте нашого президента».

Як попереджав Алексіс де Токвіль, державі не обов'язково бути тоталітарною, щоб практикувати тиранію. «Тиранія більшості створює серйозні перешкоди на шляху свободи думки, надаючи готові думки для використання окремими особами, позбавляючи від необхідності формувати власні думки». Цій «тиранії мас» не потрібні ГУЛАГи, щоб залишатися ефективною.

Люди все одно не задоволені. Ще один марш протесту запланований на кінець травня

Проте, буквально через тиждень після маршу Перемоги, меншість встала на ноги. Майже 30 000 людей протестували в Москві проти планів Кремля зруйнувати так звані хрущовки - приблизно вісім тисяч п'ятиповерхівок, побудованих в Москві в 1950-х роках в період правління мого діда Микити Хрущова.

У країні, де так часто обожнюють Сталіна, нинішнє сприйняття Хрущова як героя виявилося дуже зворушливим. Люди несли плакати з його яскравими цитатами: «Я вам покажу кузькину мать, реставраторы хреновы».

Хрущовки створювалися для того, щоб зміцнити приватне життя. За часів Сталіна було нормою, коли 30 чоловік ділили кімнати, ванну і кухню в одній квартирі. З реформою 1950-х років сім'ї звільнили від комунального життя: вони не тільки отримали особисті кухні та ванні кімнати. Вони змогли жити без страху, що їх розмови у власних будинках будуть підслухані і донесені в КДБ.

Хрущов сподівався, що ці скромні будівлі прослужать людям до 1980-х років, коли, за його прогнозами, настане епоха справжньої пролетарської розкоші. Але, всупереч очікуванням, комунізм розвалився, а хрущовки залишилися, терпляче витримуючи російські зими, як політичні, так і метеорологічні.

Фактично, хрущовки стали символом більш вільної Росії протягом півстоліття. Деякі з них, звичайно, застарілі і потребують заміни. Деякі вимагають простого оновлення.

Але у Кремля свої плани. Хрущовки займають сотні квадратних метрів цінної міської землі - нерухомість, яка може бути вигідною державі та її функціонерам, якщо її забудувати готелями та бізнес-центрами.

Нинішні спроби росіян захистити приватну власність схожі на протести початку цього десятиліття. У той час політична опозиція була слабкою і розмитою, але з'явилося чимало громадських ініціатив, які переслідують неполітичні цілі, що призвело до конфронтації з нав'язаним Кремлем порядком.

Від автомобілістів до добровольців-екологів - опозиційні групи того часу здавалися вузькопрофільними. Але вони довели, що приватні особи можуть привернути загальну увагу більш успішно, ніж політики. І їх боротьба з конкретною державною політикою призвела до масових політичних протестів проти повернення Путіна на пост президента в 2012 році.

Щоб протистояти зростаючому опору, Путін звернувся до патріотичного націоналізму, котрий досяг апофеозу з анексією Криму в 2014 році. Здавалося, такий підхід працює. Протести зникли, оскільки їх лідери були заплямовані і дискредитовані, їх змусили замовкнути. Один з лідерів протесту, Борис Нємцов, був убитий в 2015 році. Гаррі Каспаров, гросмейстер з шахів, став дисидентом і відправився у вигнання. Олексій Навальний, юрист, борець з корупцією і найвідоміший з усіх лідерів опозиції, зіткнувся з усім: від підроблених судових процесів до «патріотів», які розпилюють на нього токсичні хімікати.

Але ще до протестів через знесення хрущовок було видно ознаки того, що інакомислення в Росії не придушене до кінця. У березні десятки тисяч переважно молодих людей на чолі з Навальним вийшли на вулиці в знак протесту проти передбачуваних незліченних (і незаслужених) багатств Дмитра Медведєва, колишнього президента і нинішнього прем'єр-міністра. Путін же, будучи корумпованим, залишається популярним і могутнім. Але хто такий Медведєв, щоб накопичувати багатство за рахунок народу?

Звичайно, метою березневих протестів (як і недавніх демонстрацій) через хрущовки полягала не в тому, щоб повалити режим. Швидше, народ хотів бути почутим. І обидві хвилі протесту не залишилися не поміченими Кремлем.

Російська влада, що століттями змушувала вічно слухняних росіян кудись переїжджати - з сіл в міста, назад в села, в ГУЛАГи, в хрущовки - несподівано кинулася відстоювати права і гарантії мешканців хрущовок. Навіть Міністерство юстиції РФ зараз виступає від імені громадян.

Але люди все одно не задоволені. Ще один марш протесту заплановано на кінець травня. І за участю політичних партій і правозахисних організацій, він обіцяє стати навіть більшим, ніж попередній.

У Путіна зараз є два варіанти: придушити інакомислення, як він робив до 2012 року, і поставити свою популярність на ще один військовий похід - скажімо, захоплення Києва - або дати людям те, чого вони хочуть, переглянувши план знищення хрущовок і почавши поважати право власності. Путін сподівається, що президентські вибори в наступному році пройдуть спокійніше, ніж в 2012 році. Тому в цей раз краще йому прислухатися до людей. Зрештою, це обійдеться дешевше, ніж війна.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Ніни Хрущової. Републікування повної версії тексту заборонене

Copyright: Project Syndicate, 2016.

www.project-syndicate.org

Більше поглядів тут

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Культура

Вчора, 14:04

thumb img
Французька весна 2019: Оголошено кінопрограму фестивалю
Краса та мода

Вчора, 20:30

thumb img
10 трендів весни. Як підготувати свій гардероб до дощу, сонця і грози
Події

Сьогодні, 10:31

thumb img
Розпочнуть із площі. Влітку в Києві стартує реконструкція Центрального вокзалу