Роботи – наше майбутнє

30 серпня 2016, 20:13
Незабаром машини будуть в змозі виконувати завдання, які на даний момент вважаються прерогативою людей – тільки краще

Коли перший промисловий робот, Unimate, з'явився на конвеєрі General Motors в 1961 році, він здавався дивом. Робота, яку він виконував - транспортування штампованих деталей і приварювання їх до автомобільних кузовів - була не тільки обтяжлива, але і небезпечна для робітників-людей, які стикалися як з ризиком отримання травм, так і з загрозою піддатися впливу токсичних парів.

Відео дня

За останні 50 років роботизована техніка була значно поліпшена. Завдяки більш чутливим двигунам і приводам роботи стали неймовірно точними, що дозволяє їм працювати з невеликими деталями, часто з набагато більшою точністю, ніж людина. Ось що дозволило роботам перейти від створення бьюіків до складання смартфонів.

Але майбутнє полягає не в більшій точності, а в здатності робота ефективно співпрацювати з людиною. Rethink Robotics – одна з компаній, які знаходяться на вістрі цієї революції, тож я поговорив з Джимом Лоутоном, керівником випуску та маркетингового відділу компанії, щоб дізнатися, як буде виглядати майбутнє робототехніки.

Від «працюємо над цим» до «саме вчасно»

Довгий час виробниче обладнання було розраховане на великі обсяги продукції. Як тільки продукт був розроблений, а його дизайн закінчений, заводи починали невпинне виробництво ідентичних товарів. Це був ефективний спосіб виробництва дешевих товарів, але це також призводило до появи великої кількості продукту, який застоювався на складах.

Але сьогодні більшість виробників перейшли на ощадливе виробництво, мета якого – не виробляти якомога більше товарів, щоб вони припадали пилом на складах в очікуванні попиту, а виробляти товари «саме вчасно», щоб задовольнити існуючий попит. Замість того, щоб «спихати» пропозицію на продаж, заводи дозволяють попиту визначати, яку кількість товарів треба виробляти.

Переваги такого підходу очевидні. Він економить мільйони та дозволяє більшу точність. Виробникам більше не потрібно вгадувати, скільки різних моделей і кольорів потрібно зробити – вони можуть коригувати обсяги виробництва, ґрунтуючись на замовленнях клієнтів.

Роботи будуть ставати все більш важливим елементом економіки

Але така гнучкість – проблема для традиційних роботів. Щоб працювати точно, вони повинні бути запрограмовані на виконання конкретного завдання. Якщо доведеться на півдня зупиняти виробництво, щоб переекіпірувати і перепрограмувати роботів кожного разу, коли вам потрібно внести мінімальні зміни в продукт, усі переваги цього методу розчиняться.

Піднесення співпрацюючих роботів

Співзасновником Rethink Robotics був один з батьків робототехніки Родні Брукс. Він заснував компанію в 2008 році; початкові інвестиції отримав від СЕО Amazon Джеффа Безоса. До 2012 року компанія працювала в «таємному режимі». Її ідея полягала в тому, щоб створити принципово новий вид робота, який міг би безпечно працювати поруч з людьми і з легкістю адаптуватися до нових завдань.

Різниця між роботами компанії (у неї є дві моделі, Baxter і Sawyer) і нащадками Unimate полягає не в більш просунутому «залізі», а в розумному програмному забезпеченні. Вони розраховані на роботу в «неструктурованому» середовищі, що означає, що, на відміну від традиційних роботів, вони розуміють своє місцезнаходження відносно інших об'єктів і можуть коригувати поведінку в разі необхідності.

Наприклад, вам потрібно, щоб робот розклав предмети на конвеєрній стрічці. З традиційним роботом вам довелося б перевірити, що предмети поміщені в точно вибране місце. Але Baxter або Sawyer можна просто показати, що робити, і вони самі визначать, де знаходяться коробки, а потім поставлять їх туди, куди потрібно.

Якщо на шляху опиняться люди, роботи обійдуть їх або почекають, поки люди підуть з дороги. Якщо конвеєрна стрічка зупинилася, а предмет вже на ній, роботи вичекають, поки стрічка знову запуститься, перш ніж ставити на неї наступний предмет. Якщо робот повинен виконати ще якусь задачу, його можна навчити цього за кілька хвилин, а не за кілька годин.

Ще один цікавий аспект – дисплеї роботів спроектовані таким чином, щоб спілкуватися за допомогою виразів. Вони показують посмішку, якщо все йде добре, кривляться, якщо ні, піднімають брову, коли задумуються. Їх очі показують, в якому напрямку вони збираються рухатися, так що люди зможуть вгадувати їх рухи. Вони більше нагадують колег, ніж заводські механізми.

Що на нас чекає

Коли обчислювальні алгоритми покращаться, а прогрес, зокрема, поява нейроморфічних чіпів дозволить нам створювати більш розумних роботів, вони будуть в змозі виконувати завдання, які на даний момент вважаються прерогативою людей – і виконувати їх краще, ніж люди. Вони будуть в змозі отримувати доступ до величезних баз даних, пізнавати людей, машини і частини, мати можливість робити припущення і діяти відповідно до них.

Це означає, що незабаром роботи будуть здатні не тільки виконувати грубу роботу, а також виявляти проблеми та розробляти рішення. Вони будуть в змозі здійснювати рутинну, повторювану роботу – наприклад, інспектувати компоненти та закінчені товари на предмет якості. Більше того, з розвитком технологій відбуватиметься скорочення витрат як на роботів, так і на виробництво компонентів.

Зрозуміло, це викликає побоювання, чи не призведе активізація використання роботів до зростання безробіття і нерівності доходів, але Лоутон вважає, що все буде інакше: «Серед тих, кому ми продавали наших роботів, що керують, в основному використовують роботів, щоб дозволити своїм співробітникам-людям виконувати більш складні завдання, а не для того, щоб замінити їх».

Зрозуміло одне. Роботи будуть ставати все більш важливим елементом економіки і в найближчі десятиліття будуть визначати зростання продуктивності. Завданням людей стає навчитися видам роботи, на яку роботи ще довго не будуть здатні – якщо взагалі будуть здатні: задавати глибокі питання, виконувати нерутинні завдання, і, головне, працювати разом з іншими людьми.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію Грега Сателла. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Більше точок зору тут

Показати ще новини
Радіо НВ
X