Рецепт Трампа на випадок кінця світу

14 вересня 2017, 12:57
1355
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Рецепт Трампа на випадок кінця світу - фото

Фото: ЕРА

Томас Фрідман: Шахраї кажуть, що клімат почав змінюватися задовго до того, як люди пересіли в машини

Вибираючи до якої катастрофи готуватися, американський президент надає перевагу менш ймовірній з більш марною стратегією

Сьогодні Америка опинилася перед обличчям двох серйозних загроз національній безпеці, які виглядають абсолютно різними, але у них є одна спільна риса – дуже мало шансів, що якась із них стане дійсністю. Але, якщо ці речі все ж відбудуться, то призведуть до руйнівних наслідків для США і всього світу.

Одна з цих загроз називається Північна Корея. Якщо безрозсудний лідер КНДР здатний запустити арсенал міжконтинентальних балістичних ракет по американському континенту, наслідки для США неможливо спрогнозувати.

І хоча шансів мало – це стане самогубством для Пхеньяна – президент Трамп готовий витратити мільярди на протиракетні системи, військові кораблі, кібербезпеку, повітряні сили і військові ігри, щоб знешкодити і стримати північнокорейську загрозу.

Так, якщо готуватися до ядерної атаки з боку КНДР, яка, ймовірно, ніколи не станеться, у нас залишиться трохи вдосконалене озброєння для використання в інших місцях. Наприклад, винищувачі, кораблі і ракети. Але все це не дасть конкретних результатів для нашої економіки.

Інша загроза з низькою ймовірністю і високим рівнем впливу – зміни клімату, викликані зростанням викидів вуглекислого газу, спровокованих людиною. Правда в тому, що якщо просто відзначити, наскільки почастішали екстремальні погодні явища (лісові пожежі, повені, засухи) – шанси на глобальне потепління, причиною якого стануть люди, і яке призведе до руйнівних наслідків для нашої планети, стають все вище.

В Сан-Франциско – рекордна спека, 41 градус за Цельсієм. Захід задихається від рекордних лісових пожеж

Давайте припустимо на хвилину, що зміна клімату – складний процес, який ми не цілком розуміємо, що ця подія з низькою ймовірністю і серйозними наслідками, як і ядерний удар з боку Північної Кореї. Що зробить команда Трампа, зіткнувшись з подібною загрозою?

Візьме цвях і виколе собі очі. Скотт Прюітт, давня підставна особа від нафтових і газових компаній, який очолює зараз Агентство з охорони довкілля, фактично заявив, що навіть обговорення можливого взаємозв'язку між людським фактором в погіршенні клімату і недавніми жахливими штормами "бездушне". Він сказав це після того, як країна постраждала від двох ураганів четвертої категорії за один рік вперше з початку спостережень – штормів, які стали ще більш руйнівними через підняття рівня океанів і підвищення температури їх вод.

Мені от цікаво, якби Прюітт захворів на рак, невже йому не хотілося б, щоб лікарі обговорили це з ним, не кажучи вже про дослідження, можливі причини і рішеннях? А не боялися його засмутити.

Такі шахраї, як Прюітт, кажуть, що клімат почав змінюватися задовго до того, як люди пересіли в машини, власне, як же вони тоді змогли спровокувати зміни клімату? Звичайно, ми не несемо абсолютну відповідальність. Клімат завжди змінювався через свою природну непостійність. Але це не означає, що люди не можуть погіршити або порушити цю природну мінливість, розігріваючи планету ще більше – тим самим зробивши гаряче ще гарячішим, вологе ще більш вологим, бурі сильнішими, холоди більш суворими, а посухи ще більш спустошливими.

Тому я вважаю за краще використовувати термін "глобальне зчудування", а не "глобальне потепління". Погода не стає в одних місцях теплішою, але стає більш дивною в інших. Подивіться на останні кілька місяців: американські великі міста зіткнулися не тільки з ураганами-монстрами. У Сан-Франциско – рекордна спека, 41 градус за Цельсієм 1 вересня, в день, коли середня температура – 21. Захід задихається від рекордних лісових пожеж, ускладнених посухою, Південну Азію захлиснули надзвичайно сильні мусонні дощі, призвівши до загибелі 1400 осіб.

Але що якщо ми будемо готуватися до руйнівної зміни клімату, а все не буде так погано, як ми очікуємо? Де ми опинимося? Ну, повітря стане чистішим, у дітей буде рідше зустрічатися астма, з'явиться більше нових будівельних матеріалів і дизайнів, а також більш чисті, більш ефективні системи вироблення електроенергії і транспортування – все це буде величезна експортна промисловість і створить десятки тисяч хороших робочих місць. Оскільки населення світу неухильно зростає, всі ми будемо мати потребу в більш екологічно чистих машинах і потужностях, якщо хочемо дихати чистим повітрям, незалежно від того, що буде з кліматом. А ще ми станемо менш залежними від бензодиктаторів.

Дійсно, можна з упевненістю сказати, що якщо ми виявимо надмірність у боротьбі зі змінами клімату, а все буде добре, це буде схоже на підготовку до олімпійського марафону перед його відміною. Тіло стане сильнішим, стрункішим і здоровішим.

Трамп недавно звільнив кількох помічників, поведінка яких його дещо бентежило. А звільнити треба було Скотта Прюітта. Прюітт змусить зніяковіти його надовго. Але замість цього, вони разом створюють нову доктрину національної безпеки, згідно з якою, зіткнувшись з малоймовірною подією з серйозними наслідками, такими як Північна Корея, США повинні витрачати будь-яку суму грошей, і якщо загроза не реалізується, то добре, що у нас буде достатньо військових надмірностей і металобрухту.

Але, зіткнувшись із загрозою високої ймовірності з серйозними наслідками, які називаються змінами клімату, нам не варто нічого робити і просто виколоти собі очі. Хоча якщо наслідки будуть менш руйнівними – а ми все одно будемо до них готові – ми залишимося здоровішими, сильнішими, більш продуктивними і шанованими у всьому світі.

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Томаса Фрідмана. Републікування повної версії тексту заборонена.

Оригінал опубліковано на The New York Times

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє . Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени


Журнал НВ (№9)

Справа, котра топить президента

Напередодні президентських виборів Петро Порошенко опинився в епіцентрі потужного скандалу в оборонному секторі, який може коштувати йому другого терміну

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Авто

Вчора, 20:33

thumb img
Півцарства за коня. Чим особливий найдорожчий автомобіль у світі вартістю €17 мільйонів
Політика

Вчора, 10:30

thumb img
Доки Крим не наш. Рефат Чубаров - про підсумки п'яти років окупації півострова та його подальшу долю
Авто

Вчора, 20:00

thumb img
Дайте дві. Чому Tesla Model Y суттєво вплине на ринок електричних кросоверів