Нова ціль Москви: польські Сувалки

16 лютого 2016, 09:37
Вузька ділянка території, що з'єднує Польщу і Литву, може стати потенційною ціллю російської військової агресії

«Рішення Пентагону збільшити на тлі загрози російської агресії бюджет європейської оборони в чотири рази, а також нещодавній звіт аналітичного центру RAND Corporation про труднощі, з якими зіткнеться НАТО в разі необхідності захищати країни Балтії, знову поставили в пріоритет ризики для прикордонних держав Альянсу», - пише у своїй колонці старший науковий співробітник Євразійського центру ім. Д. Патріча при Atlantic Council Агнія Григас.

Відео дня

Верхівка командування американської армії, наприклад, генерал-лейтенант Бен Ходжес вже зазначає, що вузька ділянка території, що з'єднує дві країни НАТО Польщу і Литву, так званий «сувалкський коридор» (Suwalki Gap) може стати потенційною ціллю російської військової агресії.

Автор зазначає, що захоплення сувалкського регіону Польщі або прикордонної литовської території ворожими силами призведе до того, що три країни Балтії опиняться відрізаними від решти членів НАТО. Зважаючи на проблемну географію і воєнізоване середовище регіону (сусідство з російським ексклавом Калінінградом і Білоруссю), він є дуже вразливою ціллю. До того ж, продовжує Григас, Кремль може скористатися історичними етнічними суперечками в регіоні.

Три країни Балтії опиняться відрізаними від решти членів НАТО

Поруч розташований мілітаризований російський анклав Калінінград, де в порту Балтійськ розміщена частина Балтійського флоту, що складається з 56 бойових кораблів, а також дві військові авіабази, підводні човни, сухопутні війська та військово-морська бригада. У разі конфлікту російські ракети, розгорнуті в Калінінграді, можуть заблокувати східну частину Польщі і більшу частину країн Балтії від будь-якої морської чи сухопутної підтримки союзників по НАТО, застерігає експерт.

Тертя між Польщею і Литвою щодо сувалкського регіону переважно стосуються прав польської національної меншини в Литві, зокрема, таких питань як державна освіта польською мовою, польські назви та вимови вулиць, повернення досовєтських прав на власність. Тим часом, литовська меншість в наближеному сейненському регіоні Польщі також скаржиться на питання, що стосуються освіти й мови, а також осквернення пам'ятників біля міста Сейни та нападу на місцеві написи литовською мовою.

Таким чином, підсумовує автор, амбіції Москви на пострадянському просторі та нарощування її військового потенціалу біля кордонів сувалкського коридору робить його вразливою ділянкою в захисті НАТО. Ситуація ускладнюється історичними та етнічними напруженнями в регіоні, що, як і раніше, значні та потенційно можуть загостритися. «Альянсу варто було б оцінити не тільки військові загрози, але і більш широкі історичні та культурні розломи в регіоні», - пише колумніст. Плановане в 2017 році створення спільної польсько-литовсько-української бригади буде позитивним кроком, який допоможе пом'якшити регіональні ризики і заохотить налагодження взаєморозуміння між Варшавою і Вільнюсом.

Переклад НВ

Повну версію колонки Агнії Григас читайте на Atlantic Council

Більше точок зору тут

Показати ще новини
Радіо НВ
X