Наш світ у великій небезпеці

14 березня 2018, 09:40

"У нас є технології, що дозволяють знищити планету, на якій ми живемо, але ще немає технологій, щоб покинути її", - пише англійський фізик-теоретик Стівен Хокінг в колонці для The Guardian

"Як фізик-теоретик з Кембриджа, я провів своє життя в украй привілейованому "міхурі". Кембридж, центром якого є один з кращих університетів світу, незвичайне місто. Тут утворилося відокремлене наукове співтовариство, і я став його частиною, коли мені було 20" , – розповідає Хокінг.

Відео дня

За словами вченого, всередині цієї спільноти існує невелика група міжнародних фізиків-теоретиків, що не раз піддавалася спокусі вважати себе його вершиною. Але слава, що прийшла до Хокінга, завдяки написаним книгам, і ізоляція, що стала наслідком хвороби, віддалили його від суспільства.

"Тому недавній бунт проти еліт як в Америці, так і в Британії спрямований і проти мене. Що б ми не думали про рішення британського електорату відмовитися від членства в ЄС, а американського - прийняти Дональда Трампа в якості нового президента, спостерігачі впевнені, що це гнів людей, які вважають, ніби лідери покинули їх", – розмірковує Хокінг.

Потрібно, щоб еліти, від Кембриджа до Голлівуду, усвідомили помилки минулого

Він підкреслює, що це був момент, коли голос подали забуті, відкинувши поради експертів та еліт.

"Я – не виняток. Я попереджав, що голосування за Brexit зашкодить британській науці, що це буде крок назад, і електорат, принаймні, значна частина його - звернув на мене не більше уваги, ніж на інших політичних лідерів, вчених, художників і знаменитостей, які давали ті ж поради", - згадує Хокінг.

Він підкреслює, що зараз не менше значення, ніж вибір електорату, має реакція еліт. Чи повинні еліти сприйняти ці голосування як результат грубого популізму, який заперечував факти, і спробувати знецінити вибір, втіленням якого вони є? Вчений вважає, що це було б великою помилкою.

"Побоювання, що вплинули на голосування - економічні наслідки глобалізації і прискорюваних технологічних змін - абсолютно зрозумілі. Автоматизація заводів і так скоротила кількість робочих місць в традиційному виробництві, а робота над штучним інтелектом призведе до знищення робочих місць серед середнього класу - залишаться лише найважливіші, креативні або управлінські заняття", - пророкує Хокінг.

Він попереджає, що це посилить вже існуючу економічну нерівність в світі. Інтернет і платформи, створення яких він робить можливим, призводять до того, що обрані заробляють величезні гроші, наймаючи при цьому зовсім небагато людей. Таким є неминучий прогрес, що руйнує зараз суспільство, - впевнений вчений.

"Нам потрібно врахувати це, а також фінансову кризу, завдяки якій люди зрозуміли, що лише деякі, що працюють у фінансовому секторі, отримують великі гроші, - говорить Хокінг. - І раз ми живемо в світі зростаючої фінансової нерівності, коли спостерігається не тільки падіння рівня життя, але і втрата можливості заробляти в принципі, не дивно, що люди шукають вихід - і Трамп або Brexit здаються їм цим виходом".

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Він додає, що внаслідок інтернету цей розрив став помітніше, ніж раніше. Йому самому технології дали можливість продовжувати свою роботу, незважаючи на хворобу.

Але технології також зробили життя найбагатших людей помітним і іншим, навіть дуже бідним - лише б у тих був доступ до смартфону. І оскільки доступ до телефону навіть в Африці отримати простіше, ніж до чистої води, це означає, що незабаром нікому на нашій перенаселеній планеті не вдасться сховатися від економічної нерівності.

"Наслідки побачити неважко - сільські жителі перебираються в міста, рухомі надією. І, розуміючи, що нірвани, побаченої в Instagram, там немає, вони перетинають океан, приєднуючись до інших економічних мігрантів, які шукають кращого життя", - говорить Хокінг. Він нагадує про тиск на економіку та інфраструктуру через прибуття мігрантів, а також на скачки популізму.

Самого вченого найбільше турбує те, що якраз зараз людська раса повинна об'єднатися. Перед нею стоять неймовірні виклики: зміна клімату, виробництво їжі, перенаселення, зникнення інших видів, епідемії, окислення океанів.

"Всі вони - нагадування, що ми переживаємо найнебезпечніший період у розвитку людства. У нас є технології, що дозволяють знищити планету, на якій ми живемо, але ще немає технологій, які дозволили б її покинути", - попереджає Хокінг.

Він каже, що через кілька сотень років, можливо, людство створить колонії в інших світах, але поки планета у нас одна, і потрібно об'єднатися заради її захисту.

"Для цього нам потрібно руйнувати, а не створювати бар'єри всередині країн та ззовні. Для цього світовим лідерам потрібно визнати, що вони підвели багатьох. Тепер, коли ресурси зосереджені в руках настільки малої кількості людей, нам доведеться ділитися набагато більше, ніж раніше", - впевнений автор.

"Зникають не тільки робочі місця, а й цілі сфери промисловості, і ми повинні підготувати людей до нового світу і підтримати їх фінансово в процесі. Якщо суспільство і економіка не впораються з нинішнім рівнем міграції, потрібно більше працювати над світовим розвитком, щоб мільйони мігрантів могли знайти майбутнє і в рідних країнах ", - пропонує Хокінг.

"У нас вийде, я вірю в наш вид, але для цього потрібно, щоб еліти, від Кембриджа до Голлівуду, усвідомили помилки минулого року. І, в першу чергу, навчилися скромності", - підсумовує вчений.

Оригінал колонки Стівена Хокінга читайте на сайті The Guardian

Показати ще новини
Радіо НВ
X