Путін збожеволів. У клінічному сенсі

7 березня 2018, 15:29
19281
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Войовнича промова Володимира Путіна про новітні ядерні озброєння, проголошена ​​ще першого березня, все ніяк не дає спокою ні численним експертам, ні звичайним спостерігачам

Спочатку суперечки йшли про політичне значення. Що це? Шантаж США, оголошення "Холодної війни", бажання звернути на себе увагу? Чи це просто такий спосіб підтримати оптимізм у росіянах напередодні виборів? Мовляв, ковбаси і масла у мене для вас немає, ви там тримайтеся, але зате є пекельні фантастичні термоядерні ракети. Зараз як вріжу – ковбаси і масла в усьому світі ні в кого не буде. Ось тоді й заживемо!

Є і ще одне пояснення цієї дивної промови, в яке мені теж віриться. У ньому йдеться, що Путін просто збожеволів (в клінічному сенсі) від ностальгії за СРСР. Весь колишній СРСР він вважає Росією, у якої вкрали території, людей і так далі. Факт існування незалежних держав у нього в голові не вкладається. В його світі просто немає України, Латвії, Казахстану. Там є тільки "втрати Росії".

Усе його життя – це суцільний біль від ліквідації Союзу. Власне, заглушити цей біль він і намагається всіма можливими способами.

Радянський гімн, помпезні паради на Красній площі, Євразійський союз, захоплення Криму, війна в Сирії, відмова від демократії, протистояння із Заходом – це все лише приватні прояви бажання Путіна підняти з могили СРСР. Його хвороба – це і є політика Росії.

Його хвороба прогресує, він складає історії про фантастичні суті, яких навіть теоретично не може бути

У цьому сенсі розповідь про неймовірну зброю – спроба довести собі і всім оточуючим, що він, Путін, впорався, що жив не дарма. Що СРСР відновлений і абсолютно непереможний, тепер він точно не розвалиться. Це підсвідома спроба подолати свою психічну хворобу. Оголосити причину цієї хвороби переможеною.

Але спроба ця, цілком здорова і логічна з точки зору самого Путіна, для інших людей здається ще більшим зануренням в безумство. Справа в тому, що президент Росії дико і відчайдушно брехав, розповідаючи про новітню зброю. Я розповім лише про два дуже дивні види зброї, анонсовані президентом РФ.

По-перше, треба сказати, що вчені – фізики, авіаконструктори, інженери, фахівці з матеріалів – зараз перебувають в шоці і розводять руками: те, про що розповів Путін, м'яко кажучи, не дуже можливо.

Перше – безіменна поки що крилата ракета з ядерною боєголовкою. Путін оголосив, що ця малопомітна і маневрена штука розміром зі звичайну крилату ракету, а літає на ядерному двигуні. Більш того, її нібито вже успішно випробували десь на півдні Росії.

На запитання "ну і що тут не так?" можна відповісти: "та все". Ядерні енергетичні установки можуть бути двох типів: або звичайний реактор дає електрику для пропелерів, або це так званий прямоточний ядерний двигун. З обома все дуже непросто.

Ядерний реактор – це дуже велика фіговіна. Запхати її в ракету довжиною в 5-6 метрів і діаметром півметра просто нереально. Крім того, в ракету потрібно помістити ще боєголовку, систему управління, зв'язку, наведення і так далі. Крім того, якщо вже ракету живить реактор, то в ній потрібен потужний захист від радіації та система охолодження. В іншому випадку радіація від реактора спалить під три чорти всю електроніку, а сама ракета буде фонити так, що виявити її можна буде ще на старті. Можна спробувати трохи зменшити габарити реактора, але тут вже починаються проблеми із законами ядерної фізики. Скасувати їх своїм указом Путін не може. Скажімо, реактор розміром з валізу просто не буде працювати.

Інший варіант, без реактора – це створення прямоточного ядерного двигуна. Там забортне повітря надходить прямо в реактор, розігрівається там до немислимих температур, після чого вилітає із сопла, створюючи тягу.

І знову ті ж проблеми. Перша – розмір реактора. Друга – вихлоп такої ракети буде дико радіоактивним. Це, по суті, летючий Чорнобиль. Через такий вихлоп навіть запускати ракету вкрай небезпечно. Відправляти її в політ – тим більше. Вона за день може весь світ покрити радіацією.

Але і військового сенсу в ній небагато – за радіаційним слідом її моментально виявлять і знищать. Звичайна балістична ракета в цьому сенсі куди швидша, непомітніша і надійніша.

Щоб впоратися з усіма цими проблемами, російським фізикам довелося б створити або атомний реактор розміром з телевізор, або атомний двигун, який не дає радіаційного вихлопу.

Всяке, звичайно, буває. Але щоб обдурити закони природи, необхідно щось абсолютно неймовірне, це технологічне диво прямо з далекого майбутнього. Це було б схоже на створення двигуна для міжпланетних перельотів, справжнього штучного інтелекту, чогось з цієї серії. З огляду на стан російської науки, це просто неможливо. Та не тільки російської. Ніхто в світі зараз на це не здатний.

Ну і другий вид зброї, опис якого дуже здивувало вчених і інженерів – це комплекс "Авангард". По суті справи, це міжконтинентальна боєголовка з крилами і рулями, що не каменем падає на вороже місто, а планує за похилою траєкторією. При цьому вона, як літак, обходить перешкоди і райони ППО.

Загалом, це можливо. Але Путін і тут здивував весь світ, повідомивши, що ця фіга буде літати в щільних шарах атмосфери зі швидкістю в 20 разів вищою, ніж швидкість звуку. Тут уже, мабуть, російські хіміки щось нахімічили.

Справа в тому, що на швидкості в 20 тисяч кілометрів на годину все що завгодно – будь-який відомий нам матеріал – випарується від тертя об повітря. У відомій нам частині Всесвіту немає взагалі нічого, що могло б витримати такі температури. Там мова про сотні тисяч градусів.

Знову ж, задумка крута. Але закони фізики просто не дозволяють такого зробити. Це неможливо. Це так само реально, як дракони, чаклуни, русалки і ельфи.

Таким чином, можна з упевненістю сказати, що Володимир Путін не просто збожеволів на ґрунті ностальгії за СРСР. Його хвороба прогресує, він складає історії про фантастичні суті, яких навіть теоретично не може бути. І тут два варіанти розвитку подій.

Можливо, що президент Росії, увірувавши в свою непереможність, заспокоїться і почне жити більш-менш нормально. Але не можна виключати варіанту, що він спробує випробувати всі свої нові іграшки на реальних цілях. І ось тоді в усього світу будуть дуже великі проблеми.

Більше світових новин у відеоблозі Івана Яковини:

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Країни

Сьогодні, 11:27

thumb img
Повітряна тривога. Наймасштабніші авіакатастрофи останніх років - інфографіка
Наукпоп

Сьогодні, 13:13

thumb img
Загадка світобудови. Фізики висунули гіпотезу про таємничі білі діри у Всесвіті
Політика

Вчора, 20:03

thumb img
Дружина Зеленського розповіла, якою уявляє себе в ролі першої леді