Путін помилився з пунктом призначення

15 травня 2018, 10:05
1581
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Росіяни вважають головним успіхом Путіна «повернення РФ статусу великої шанованої держави». А головною претензією – соціально-економічне становище

Олексій Балабанов зняв свою дилогію «Брат» і «Брат-2» в неправильному порядку. Черговість була порушена – події другого фільму повинні випереджати перший. Спершу ти обіцяєш, що «вашій Америці скоро кирдик», а вже потім бомжуєш і бігаєш від бандитів. У такій послідовності все виглядає логічно.

Напевно, російське суспільство було приречене на реванш. Зрештою, в Росії імперія з'явилася раніше, ніж встигла сформуватися національна держава. Цінності вертикалі завжди домінували. Радянська система спершу пустила під ніж всіх, хто претендував на «особливу думку», а потім приручила їхніх дітей. До того ж, головна відмінність росіян від сусідів в тому, що в їхньому самовідчутті вони в 1991 році не отримали незалежність від чужої імперії, а втратили свою власну, – пише Павло Казарін для Крим.реаліі.

Це все не могло не народити запит на велич. Узагальнене «ми» перемогло простір приватного «я». Російська опозиція запевняє, що Володимир Путін нав'язав країні свій порядок, що пересічна людина хоче достатку і спокою. Але зараз це виглядає як самозаспокоєння.

Володимир Путін не створював запит на велич. Він в нього влучив. До того ж, йому пощастило з цінами на нафту і політичною епохою. «Якщо карлики відкидають настільки довгі тіні – значить, ми живемо на заході». Європа минулого десятиліття і справді виявилася континентом політичних карликів. І ось ми бачимо, як екс-канцлер Німеччини в ролі російського чиновника слухає інавгураційну промову Володимира Путіна.

Проблема імперських апетитів в тому, що вони здатні лише зростати. Це подібно до наркотику, доза якого з разу в раз повинна збільшуватися. Мюнхенська промова, війна в Грузії, розгін на Болотній, вторгнення в Україну, війна в Сирії, втручання у вибори у всьому світі – Москва послідовно перевіряє світ на міцність. І якщо не зустрічає відсіч – розширює межі дозволеного.

Проблема імперських апетитів в тому, що вони здатні лише зростати

Є тільки одне «але». Спроба реконструювати Радянський Союз небезпечна невивченими уроками. Москва ризикує виявити, що помилилася з пунктом призначення. Вона хотіла потрапити в сімдесяті – період Наради з безпеки і співробітництва в Європі. А потрапила у вісімдесяті: Афганістан, наростання кризи в економіці, гонка озброєнь і санкції.

А російський пересічний громадянин весь час забуває формулу Мераба Мамардашвілі. Про те, що Росія існує не для росіян, а за допомогою росіян. Приємно вважати себе метою імперії. І подвійно прикро виявити, що ти всього лише її паливо.

Спаринг телевізора і холодильника приречений тривати. Державна велич оперує категорією «ми». Розплачуватися за яке буде цілком конкретне обивательське «я».

Російські громадяни схожі на атлантів, які тримають державне небо. Але рано чи пізно воно все одно впаде їм на голови.

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут авеню, Вашингтон 20036, США

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Інновації

Вчора, 20:00

thumb img
Куди ви пхаєтесь. Білл Гейтс закликав забути про космос і розв'язати 10 глобальних проблем планети Земля
Країни

Вчора, 20:43

thumb img
Шахрайство на $1,77 млрд. У Лондоні затримали ювеліра, який входив до сотні найбагатших людей Індії
Наукпоп

Вчора, 23:41

thumb img
Коли в Україні переводять годинники на літній час в 2019 році